Kako z inovacijami preprečiti smrt dojenčkov
Skoraj 1 od 10 novorojenčkov v Evropi je sprejet v enoto intenzivne nege novorojenčkov, pri čemer je sindrom dihalne stiske (RDS) še vedno glavna grožnja za prezgodaj rojene otroke. Da bi odpravili zaplete RDS in izboljšali perinatalno oskrbo, EIT Health, del Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (EIT), organa Evropske unije, začenja drugo izdajo programa InnoStars Connect – pobude, ki temelji na izzivih za raziskovalne ustanove, zagonska podjetja, bolnišnice, univerze ter mala in srednje velika podjetja, da skupaj s skupino Chiesi razvijejo inovativne rešitve.
Vsako leto je v Evropi približno 400.000 novorojenčkov sprejetih v enote za intenzivno nego novorojenčkov (NICU), pri čemer so prezgodaj rojeni otroci in otroci z nizko porodno težo izpostavljeni največjemu tveganju. Kljub napredku pri zdravljenju ostaja sindrom dihalne stiske (RDS) glavni vzrok bolezni in smrti v tej ranljivi skupini. Za številne družine je pravočasen dostop do kakovostne neonatalne oskrbe ključnega pomena.
Dolgoročne posledice pomanjkljivega zdravljenja
Ena najhujših oblik tega stanja je sindrom dihalne stiske novorojenčka (NRDS), ki še posebej resno ogroža dojenčke z nizko porodno težo. Po podatkih Ameriške akademije za pediatrijo RDS prizadene 15 % polnorojenih in 29 % prezgodaj rojenih otrok, sprejetih v enote za intenzivno nego in terapijo (NICU). Ta bolezen je skoraj pogosta pri dojenčkih, rojenih v 24. tednu, nato pa se močno zmanjša na manj kot 1 % v 37. tednu.
Čeprav si veliko dojenčkov ob ustrezni oskrbi opomore od NRDS, pa se tveganja s tem ne končajo. Preživeli so nagnjeni h kroničnim pljučnim boleznim, kot je bronhopulmonalna displazija (BPD), pri čemer se lahko do 25 % primerov BPD razvije pljučna hipertenzija, pri kateri je dvoletna smrtnost kar 47-odstotna. V hujših primerih lahko NRDS povzroči tudi poškodbe možganov, kar ima za posledico dolgotrajno invalidnost, vključno s kognitivnimi zaostanki, motoričnimi motnjami, motnjami sluha in vida.
Iščemo inovatorje iz Slovenije in iz drugih držav!
Da bi pomagal pri reševanju teh izzivov in spodbujal inovacije na področju oskrbe mater in novorojenčkov, EIT Health InnoStars v sodelovanju s skupino Chiesi začenja program InnoStars Connect, katerega prva dva izziva sta namenjena povezovanju univerz, bolnišnic, raziskovalnih centrov, zagonskih podjetij in MSP pri razvoju rešitev za izboljšanje prenatalne in natalne oskrbe ter oskrbe dihal novorojenčkov (zlasti NRDS in BPD).
“InnoStars Connect je odličen primer, kako lahko izzivi iz resničnega sveta spodbudijo pomembne inovacije, ki temeljijo na sodelovanju,” je dejala Sarah Haddadin, vodja inovacij in vodja programa EIT Health InnoStars RIS. “Naše osnovno poslanstvo v EIT Health je združevanje zagonskih podjetij, raziskovalcev, izvajalcev zdravstvenih storitev in industrije pri reševanju resničnih problemov, kot so preprečljive smrti novorojenčkov. S to pobudo inovatorjem iz južne, vzhodne in srednje Evrope zagotavljamo platformo, podporo in partnerstva, ki jih potrebujejo za resnične spremembe.”
Kaj je v tem za inovatorje?
Organizacije, izbrane v okviru programa InnoStars Connect, se bodo pridružile največji evropski mreži inovacij na področju zdravstva in pridobile dostop do strokovnega mentorstva, prilagojenega začetnega kampa in finančnih sredstev za uresničitev svojih rešitev na področju zdravstva. Izbranih bo deset ekip, ki bodo skupaj s partnerji izziva, skupino Chiesi, in pod vodstvom vodilnih osebnosti iz farmacevtskega in zdravstvenega sektorja razvijale in preizkušale svoje inovativne rešitve. Vsaka ekipa bo prejela pavšalni znesek v višini 10.000 evrov – od tega bo 6.000 evrov namenjenih za razvoj rešitev, 3.000 evrov za pot na učni tabor ter 1.000 evrov za mentorstvo in svetovanje. Deset najboljših ekip bo po izpopolnitvi svojih projektov med programom svoje rešitve predstavilo evropskim voditeljem na področju zdravstva na velikem finalu EIT Health InnoStars.
Rok za prijavo je 30. maj 2025.
Nova orodja za diagnosticiranje, spremljanje in zagotavljanje oskrbe
V okviru tega projekta skupina Chiesi išče prebojne rešitve za izboljšanje prenatalne in neonatalne oskrbe ter izboljšanje rezultatov za novorojenčke, ki jih prizadenejo resne bolezni dihal, kot sta NRDS in BPD. Kljub medicinskemu napredku so ta stanja še vedno glavni vzroki umrljivosti novorojenčkov in dolgotrajnih zapletov.
Razpis za inovacije zajema številna področja, vključno z zgodnjim diagnosticiranjem z biomarkerji in napovednimi modeli, pametnim in trajnostnim dostavljanjem zdravil, regenerativnim zdravljenjem ter digitalnimi orodji, kot so mobilne zdravstvene aplikacije in spremljanje na daljavo. Prednostne naloge vključujejo izboljšanje enot za intenzivno nego novorojenčkov (NICU) s pametnimi tehnologijami, izboljšanje prehrane ogroženih dojenčkov in razširitev dostopa do visokokakovostne oskrbe v okoljih z nizkimi viri.
Skupina Chiesi pozdravlja tudi širše rešitve na področju prenatalne in neonatalne oskrbe, kot so obvladovanje tveganj prezgodnjega poroda, zmanjševanje števila ponovnih hospitalizacij in omogočanje zgodnjega odkrivanja stanj, kot je preeklampsija, s pomočjo aplikacij in nosljivih naprav. Podpora družinam je osrednji del izziva, pri čemer je poudarek na orodjih, ki spodbujajo povezanost med starši in dojenčki, zagotavljajo psihološko podporo, omogočajo izobraževanje o oskrbi na domu in spodbujajo sodelovanje v kliničnih preskušanjih s tehnologijami na daljavo. Obravnavanje neenakosti na področju zdravja z razširljivimi in vključujočimi inovacijami ostaja osrednja prednostna naloga.
“Pozivamo zdravstvene inovatorje, zagonska podjetja ter mala in srednje velika podjetja, da sodelujejo z nami in spremenijo prihodnost za milijone mater in novorojenčkov,” je dejal Federico Bianco, podpredsednik za globalne zdravstvene zadeve pri podjetju CARE Franchise iz skupine Chiesi. “Chiesi z dobrimi dosežki na področju neonatologije in vedno večjo strastjo do napredka na področju zdravstvenega varstva z drznimi inovacijami, osredotočenimi na pacienta, podpira vizionarske mislece in izvajalce, ki želijo ideje spremeniti v učinkovite rešitve. Skupaj lahko obrnemo tok preprečljivih perinatalnih smrti.”
Slovenija
Leta 2023 je bila Slovenija na sedmem mestu na svetu po najnižji stopnji umrljivosti dojenčkov z le 1,8 smrtnega primera na 1.000 živorojenih otrok, kar jo uvršča med države z najboljšimi rezultati na področju zdravja dojenčkov. Zlasti umrljivost dojenčkov zaradi bolezni dihal – vključno s sindromom dihalne stiske novorojenčka (NRDS) – je izjemno nizka, saj se giblje med 0 in 0,12 smrti na 1.000 živorojenih otrok.
Prijavi napako v članku