Računalništvo, telefonija
Tablični računalniki
Triki in nasveti
25.02.2025 10:15
Posodobljeno 4 ure nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Test tablice ASUS ROG Flow Z13 (2025) – dovolj je že ena beseda, »senzacionalna«

Resnično nisem pričakoval, da bom v taki evforiji, ko sem na test dobil nov gaming tablični računalnik ASUS ROG Flow Z13. Mislil sem si, da je pač samo še ena tablica, ki zmore igrati določene igre pri spodobnih fps-jih in nič več. O moj bog, kako sem se motil.

Začne in konča se pri novem AMD čipu Ryzen AI Max+ 395, ki kljubuje svojemu neumnemu imenu s senzacionalno zmogljivostjo in varčnostjo. 90 % moje evforije je zaradi novega čipa, celoto pa lepo začini še ASUS z odličnim zaslonom in zasnovo, ki zmore prenesti breme novega čipa.

Ko pridem do cene, me zaboli srce, ampak mislim, da bo za marsikoga prevelika ovira.

PrednostiSlabosti
Izjemno zmogljiv in varčen čipVisoka cena
Dobra baterijaTežko jo boš uporabljal kot navadno tablico
Odličen IPS zaslon s 180-Hz osveževanjemKamera je povprečna
Težka, ampak robustna zasnova 

ASUS ROG Flow Z13 cena?

ASUS ROG Flow Z13 – ali bodo namenske grafične kartice sploh še potrebne?

Prišli ste zaradi čipa in čip boste dobili. Novi AMD Ryzen AI Max+ 395 ima kar 16 jeder in 32 niti. To pa niti ni najbolj pomemben podatek. Ker gre za APU (čip in grafična sta na isti plošči), ima integrirana grafična kartica Radeon 8060S neverjetnih 40 (RDNA 3.5) računskih enot za grafične naloge. Za primerjavo, integrirana grafična kartica Radeon 890M, ki sem jo testiral v ASUS-u Zenbook S 16 ima 16 računskih enot. In že ta je bila sposobna zagnati nove igre s spodobno podobo.

Da lahko procesorska jedra hitreje dostopajo do podatkov, ima nov čip na voljo 80 MB predpomnilnika. AMD pravi, da lahko novi čip črpa do 120 W moči, v praksi pa se to večino časa giblje okoli 60 W. Sistemski pomnilnik je na voljo v konfiguracijah do 128 GB (za približno 3000 €), različica, ki sem jo testiral, ima 32 GB LPDDR5X 8000 MT/s. Tokrat gre za enotni pomnilnik (podobno kot pri Apple napravah), kar pomeni, da grafična kartica in procesor (in NPU) dostopa do istega pomnilnika.

Privzeto je nastavljeno, da si od 32 GB razpoložljivega spomina grafična kartica lahko odtrga 4 GB, kar je čudna nastavitev za tablico, ki je namenjena igranju iger. Priporočam, da si to spremenite v vsaj 8 GB, še bolje pa kar na 16 GB, če nameravate igrati zahtevnejše igre pri privzeti ločljivosti.

Najprej sem naredil niz testov zmogljivosti in učinkovitosti, kot običajno, šzato da sem potem lahko brez distrakcij začel igrati igre.

  • Geekbench 6: 3006 (enojedrni), 20.754 (večjedrni)
  • Cinebench 2024: 115 (enojedrni), 1639 (večjedrni)
  • 3DMark: 10.177 (Time Spy), 22,085 (Fire Strike), 1882 (Steel Nomad)
  • PCMark 10: 8943
  • CrystalDiskMark: 6056 MB/s (branje), 5369 MB/s (zapisovanje)

Za potrebe testov in med igranjem iger sem v nastavitvah Armoury Crate izbral način Turbo, ki pa skupaj z načinom Manual (sam se lahko poigravaš z nastavitvami in krivuljo ventilatorjev) ni na voljo pri napajanju iz baterije.

Nato so na vrsto prišle igre. Nastavitve so bile prilagojene na privzeto ločljivost (2560 x 1600), profil Ultra (oziroma najvišje nastavitve) in brez tehnologij raytracinga, DLSS-a in FSR-ja.

  • Cyberpunk 2077: 46 fps
  • Shadow of the Tomb Raider: 69 fps
  • The Witcher 3: 61 fps
  • Kingdom Come Deliverance 2: 46 fps
  • Counter-Strike 2: 82 fps
  • Forza Horizon: 77 fps
  • Hogwarts Legacy: 56 fps

Številke povejo več kot tisoč besed. Čisto vsako igro, ki sem jo zagnal, sem lahko igral pri privzeti ločljivosti in pri najvišjih nastavitvah. Če bi hotel res čisto gladko izkušnjo, na primer pri Cyberpunku, kjer bi si želel več kot 60 fps-jev, bi enostavno zmanjšal ločljivost in kakšno grafično nastavitev. Pri srednjih nastavitvah sem Cyberpunk 2077 igral pri skoraj 90 sličicah na sekundo. Integrirana grafična kartica Radeon 8060S si izmenjuje udarce z namenskima grafičnima karticama RTX 4060 ali RTX 3070. Včasih ju tudi premaga, kar je neverjeten rezultat. Ni si zaman prislužila naziva najzmogljivejše integrirane grafične kartice.

Zmogljivost, ki jo imamo na voljo, mi daje upanje, da četudi se bodo cene namenskih grafičnih kartic še vedno dvigale v višave, imamo navadni smrtniki dobro alternativo v integrirani grafiki.

Zakaj nisem vklopil tehnologije sledenja žarkom (angl. raytracing)? Rdeča ekipa se tukaj na žalost ne izkaže najbolje. Padec zmogljivosti v igrah je takoj opazen in le redko priporočljiv oziroma zgolj z uporabo ustrezni funkcij (FSR …).

V turbo načinu boste samo z zvočniki tablice težko čisto preglasili hrup ventilatorjev. Slednji ni pretiran (do 50 db), vseeno pa je vsaj zame to dovolj, da me moti med igranjem. In tudi na splošno kakovost zvočnikov ni tako dobra (še posebej basi), zato dvojno priporočam dobre slušalke.

Pregrevanje vas ne rabi skrbeti. Temperatura se je redko dvignila nad 80°C, kar je čisto sprejemljivo za takšno konfiguracijo in igre, ki smo jih igrali. Reže, ki so na vrhu zaslona, skrbijo, da vroč zrak vedno piha stran od nas in naših rok. Zato te vročine nikoli ne občutiš in tudi tipkovnica nikoli ni vroča na dotik. Zadnja stran se segreje, kar pa spet ni pomembno, saj se je ne boste dotikali.

Baterija ima kapaciteto 70 Wh in skupaj z bolj učinkovitim čipom to pomeni, da je avtonomija zelo dobra. Za samo gledanje posnetkov bi vam morala zadoščati do 12 ur, pri igranju iger pa se to razumljivo zmanjša na približno 2-3 ure (odvisno od igre in nastavitev).

Tipkovnica (obenem tudi pokrov zaslona) je v redu, med boljšimi ko gre za snemljive tipkovnice na tablicah dva-v-enem. Hod tipk (1,7 mm) je globlji, kot sem vajen od takšnih tipkovnic, ampak občutek tipkanja je prijeten. Tipkovnica je malenkost dvignjena od tal, kar vsaj malo pomaga pri ergonomiji, nisem pa od testiranja odšel s spočitimi zapestji. Takrat, ko boste tablico uporabljali doma, priporočam, da povežete kar svojo mehansko tipkovnico. Priloženo tipkovnico lahko enostavno snamete (priklopi se z magneti) in vam ne bo v napoto.

Ker boste morali priklopiti tudi miško, boste hitro ugotovili, da je samcati USB-A premalo za povezovanje dodatne opreme. Ali kupiš vozlišče, uporabiš Bluetooth povezavo, kupiš USB-C periferijo ali pa tipkovnico in miško priklopiš z istim USB adapterjem, seveda pod pogojem, da vam vaša oprema to omogoča. Škoda, da niso dodali še enega USB-A vhoda. Očitno so trdno prepričani, da bodo uporabniki zadovoljni s priloženo tipkovnico in da bodo vhod porabili samo za priklop miške.

Tega nisem uspel testirati, ampak vsaj glede na uradne podatke se bo ASUS ROG Flow Z13 znašel tudi kot delovna tablica za grafično oblikovanje, upodabljanje in podobno. S priloženim pisalom lahko ROG Flow Z13 uporabljate tudi kot grafično tablico za modeliranje, skiciranje in še več.

Še vedno nisem zaveznik uporabe zaslona na dotik v sistemu Windows. Dokler se nisi tega prisiljen privaditi, upravljanje sistema z dotiki deluje nerodno in počasi. Sledilna ploščica je veliko boljša izbira. Je odzivna in z radodarno površino. Kliki so moteče glasni in se jih moraš privaditi.

Takoj ti je jasno, da je namenjena igranju iger

Spredaj tega ne boš opazil. Če pa tablico ASUS ROG Flow Z13 pogledaš iz profila, ti je že po debelini in ostrih potezah takoj jasno, da je to klasičen ROG izdelek. Zadaj so celo dodali okenček, skozi katerega lahko vidiš del drobovja, povrh pa se še lahko osvetli. Če to ni najboljši zaščitni znak, ki ga lahko ima gaming tablica, potem pa res ne vem.

Ohišje je izdelano iz aluminija in skupaj z ROG dizajnom dobi tablični računalnik industrijski pridih. Dober kilogram (1,2 kg) se ne sliši veliko. In če bi bil to klasičen prenosnik, bi spadal celo med lahkokategornike. Ampak za tablico je to veliko in če v enačbo dodaš še 200-W polnilnik, dobiš komplet, ki ti ne bo delal uslug pri prenašanju. V embalaži je priročna torbica, ki pa nima namenskega prostora, kjer bi lahko hranil tudi polnilnik.

Težko sem jo uporabljal kot bi uporabljal navadno tablico. Nisem je mogel samo vzeti v roke in začeti brskati po spletu. Vsaj ne za dolgo časa. Mora ležati, če jo hočeš normalno uporabljati oziroma stati na svojem stojalu, ki je zelo tog in omogoča uporabo z naklonom do 170 stopinj. Pod stojalom je tudi reža za SSD pogon, če bi ga želel nadgraditi. To je tudi edina komponenta, ki jo lahko nadgradiš.

IPS zaslon je fenomenalen

13 palcev, 2,5K ločljivost, 180-Hz osveževanje, Pantone certifikat, 500 nit svetilnosti … Kar številke in oznake ne povejo, ti pove občutek ob prvi uporabi zaslona. Ta IPS panel je vrhunski. Ne bo navduševal samo, ko boste igrali Cyberpunk 2077, ampak tudi ko ga boste potrebovali za delovne naloge. Zaščiten je z zaščito Corning Gorilla Victus in ima tudi poseben premaz proti bleščanju, ki pa ne more odstraniti vseh odsevov v svetlem prostoru. To je tudi edina »pomanjkljivost« tega zaslona.

Kameri spredaj in zadaj sta zelo povprečni. Popolnoma zgrešita barve in tudi v normalno osvetljenem prostoru takoj opaziš zrnato sliko.

Na desni strani zaslona imaš gumb za vklop, glasnost in posebno tipko, s katero lahko dostopaš do hitrih bližnjic za Armoury Crate, nastavitve zaslona, programe, ki ste jih združili v skupine za lažjo uporabo in podobno. Če tipko pridržiš, se vklopi Copilot. Glede na to, da tipkovnica že ima namensko tipko Copilot, se mi zdi to nepotrebno. Mogoče lahko v nastavitvah to zamenjaš, ampak tega nisem našel. Na tej strani je že omenjeni USB-A.

Na drugi strani sta dva USB-C vhoda (USB4) z možnostjo polnjenja do 100 W. Polnilnik, ki to podpira, dobite v embalaži, poleg 200-W polnilnika, ki pa uporablja ASUS-ov lastniški priključek za napajanje. Potem imate na voljo še HDMI 2.1, bralnik SD kartic in priključek za slušalke. Za povezljivost sta na voljo še Bluetooth 5.4 in Wi-Fi 7.

ASUS ROG Flow Z13 je najboljša gaming tablica, ampak …

… ne morem pa zanikati, da razmerje med ceno in zmogljivosti ni na strani potrošnika. Kar ji uspe, je impresivno in mi resnično daje upanje, da nekoč niti ne bomo potrebovali namenskih grafičnih kartic. Ampak kljub temu bo marsikdo dvignil obrvi, ko bo videl ceno. Še posebej, ker po hitrem brskanju najdeš enakovreden prenosnik s kartico RTX 4060 (ali kaj podobnega) za veliko manj denarja.

Naj vas ta pomislek ne ustavi. Če iščete tablico, ki jo boste poleg za igranje iger uporabljati tudi za delo, oblikovanje (in tudi za naloge umetne inteligence), potem boste težko našli boljšo kandidatko. Kje se prodaja, pa lahko najdete tukaj.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Asus tablični računalniki ASUS ROG Flow Z13


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

ZAVOD DIGITALNO INOVACIJSKO STIČIŠČE (DIH SLOVENIJE)

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710
DIH Slovenije omogoča digitalno transformacijo po principu vse-na-enem-mestu, v Sloveniji in širše. Osvešča in zagotavlja storitve za rast digitalnih kompetenc, izmenjavo digitalnih ... Več

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več

CICERO, BEGUNJE, d.o.o.

Stegne 21c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 507 42 92, 041 662 178

ARCHUS.SI d.o.o.

Cankarjeva ulica 9c, 6000 Koper/capodistria, Tel: 070 890 096
O podjetju Archus.si  ARCHUS.SI d.o.o. je podjetje iz Kopra. Kot prvi v Sloveniji so leta 2008 oz. 2009 začeli ponujati nekaj aktualnih in zanimivih produktov nove tehnologije, kot ... Več