Kariera v IT: Odgovor na potrebe prihodnosti
Da vas trg dela ne bi neprijetno presenetil, je smotrno najprej raziskati, kje se skriva največ zaposlitvenih priložnosti, kateri kader se najbolj išče, kako raznoliko je to področje, ali način dela ustreza viziji, ki jo imate za svojo kariero, in tako dalje. Na nekatera vprašanja si morate odgovoriti sami, na druga pa odgovore že poznamo.
Glede na to, da smo v hitro razvijajoči se informacijski oziroma digitalni dobi, je povsem logično, da so med najbolj iskanimi poklici ravno strokovnjaki informacijskih tehnologij. Podjetja potrebujejo razvijalce, podatkovne znanstvenike, strokovnjake za kibernetsko varnost, inženirje za oblačne rešitve in umetno inteligenco, IT projektne menedžerje, blockchain strokovnjake in še bi lahko naštevali.
Potrebo trga po strokovnem IT kadru razumejo tudi na Fakulteti za informacijske študije (FIŠ) v Novem mestu, ki ponuja študijske programe, prilagojene sodobnim izzivom digitalnega sveta.
IT znanje, ki ga boste dobili na FIŠ, lahko unovčite povsod
Kar marsikoga privlači pri informacijski tehnologiji, je dejstvo, da je vseprisotna. Po zaključenem študiju na FIŠ boste tako lahko izbirali, katero panogo boste obogatili s svojim znanjem – bodisi zdravstvo, prodajo, finance, izobraževanje ali katerokoli drugo področje. Izpostaviti velja tudi fleksibilnost znanja, ki ga boste usvojili na FIŠ. Na primer, če boste postali mojster jezika Python, še ne pomeni, da boste do konca kariere razvijali namizne aplikacije ali pa sodelovali v spletnem razvoju. To znanje lahko izkoristite tudi na drugih področjih, na primer pri podatkovni analitiki, obdelavi podatkov, razvoju iger in podobno. Obstaja pa tudi jasna pot, kako lahko to znanje še nadgradite, na primer da se spoznate z orodji Kubernetes, Docker ali kaj podobnega.
Na FIŠ se z osnovami lahko seznanite v okviru dveh visokošolskih strokovnih študijskih programov Informatika v sodobni družbi ali Računalništvo in spletne tehnologije.
Dodiplomski program Informatika v sodobni družbi je tesno povezan z družboslovjem. Cilj programa ni samo izobraziti mlade o informatiki, ampak tudi o tem, kako IKT vpliva na družbo. Študenti pridobijo strokovno znanje za delo na informacijskih sistemih, za obdelavo podatkov in programiranje v različnih okoljih, hkrati pa usvojijo tudi široko znanje o sociologiji, podjetništvu, menedžmentu in ekonomiji.
Druga možnost je dodiplomski program Računalništvo in spletne tehnologijez močnim poudarkom na strokovnih znanjih programiranja, razvoju aplikacij, oblikovanju najboljših uporabniških izkušenj in kriptografiji. Spoznali se boste na primer tudi s pravnimi vidiki poslovanja na internetu, in kako komunicirati na internetu.
Oba programa sta triletna, izvajata se hibridno, izbirate pa lahko med brezplačnim rednim, pa tudi izrednim študijem. Možnost hibridne udeležbe sicer pomeni, da lahko izbirate, ali boste na predavanjih sodelovali v živo, na fakulteti, ali preko spleta, od doma ali od koderkoli drugje. Fakultetne predavalnice so opremljene z najnovejšo videokonferenčno opremo, zato naj vas ne skrbi, da bi bili v primeru sodelovanja preko spleta kakorkoli prikrajšani.
Stopite še stopničko ali dve višje
Ko boste v roke dobili diplomo, naj vam ta služi kot zagon za nadaljevanje študija na FIŠ. Na drugi stopnji lahko znanje namreč nadgradite na magistrskih študijskih programih Računalništvo in spletne tehnologije, Informatika v sodobni družbi, Podatkovne znanosti, Kibernetska varnost, Poslovna informatika ter Pravo in vodenje v digitalni družbi. Slednji je čisto nov študijski program za posameznike, ki jih zanima pravo, digitalna ekonomija, etično vodenje in trajnostni razvoj.
Na FIŠ lahko študij nadaljujete tudi na tretji stopnji in postanete doktor znanosti. Poleg obstoječega doktorskega študijskega programa Informacijska družba bodo letos začeli z izvajanjem čisto novega programa Informacijske znanosti, ki se deli na dve smeri: Matematika kompleksnih omrežij in Računalniške znanosti.
Podjetja sprašujejo po diplomantih FIŠ
To je najboljši znak, da fakulteta svoje delo opravlja resno in kakovostno. Tekom študija vam FIŠ omogoča, da navežete stik s slovenskimi podjetji in začnete pridobivati močno zaželene izkušnje. Redno so organizirani tudi različni dogodki, izobraževalne delavnice, hekaton ipd. Imajo tudi lasten superračunalnik, ki je na voljo študentom in raziskovalcem za izvajanje najzahtevnejših računskih simulacij.
Oddajte svojo prijavo na www.fis.unm.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku