15.02.2024 08:13
Posodobljeno 11 ur nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Astronavti na Mednarodni vesoljski postaji bodo fotografirali z Nikonom Z 9

Multinacionalka Northrop Grumman je v okviru 20. komercialne oskrbovalne misije za ameriško vesoljsko agencijo Nasa v orbitalni laboratorij Mednarodne vesoljske postaje (ISS) dostavila 13 ohišij brezzrcalnega fotoaparata Nikon Z 9.

Za Nikonovo serijo fotoaparatov Z je to prelomen dosežek, saj gre za Nikonov prvi brezzrcalni fotoaparat, ki ga bo v breztežnostnem okolju uporabljala posadka vesoljske postaje. Nasa uporablja Nikonove fotoaparate in objektive pri raziskovanju vesolja na različnih misijah in raketoplanih že vse od misije Apollo 15 pred več kot 50 leti, ko je kot prvi Nikon v vesolje poletel posebej v ta namen prirejen model Photomic FTN.

Vesoljsko tovorno plovilo Cygnus je 30. januarja 2024 poletelo na raketi SpaceX Falcon 9 z izstrelitvene ploščadi Space Launch Complex 40 na Cape Canaveral Space Force Station. Nikon Z 9 in objektivi so zamenjava za dosedanje komplete DSLR fotoaparatov Nikon D6 in D5, ki so na vesoljski postaji v uporabi od leta 2017. Že vse od leta 1999, ko je na ISS prispela prva posadka, so Nikonovi fotoaparati (začenši s SLR-jem Nikon F5) in objektivi NIKKOR v pomoč tudi astronavtom v orbitalnem laboratoriju pri znanstvenih raziskavah, vzdrževalnih delih ter pri ustvarjanju posnetkov Zemlje.

Opremo uporabljajo tako v varnem zavetju vesoljske postaje s kontrolirano atmosfero, kot tudi v neusmiljenem brezzračju vesolja v posebni “odeji”, ki jo je za zaščito fotoaparata razvila prav Nasa. Slednja je leta 2008 prejela komplet s prvim digitalnim SLR oz. DSLR fotoaparatom D2Xs, pet let pozneje pa je bilo posadki na vesoljsko postajo dostavljenih še 38 digitalnih zrcalnorefleksnih fotoaparatov Nikon D4 in 64 objektivov NIKKOR.

Tako klasičnemu SLR fotoaparatu na film in digitalnemu DSLR v teh dneh v vesolje sledi še brezzrcalni Z 9, ki predstavlja zadnjo generacijo Nikonove fotografske tehnologije in obenem najzmogljivejši model profesionalnega fotoaparata polnega formata. Cenjen je predvsem zaradi izjemno robustne izvedbe in zanesljivosti, obenem pa kroji sam vrh nabora sodobnih fotografskih zmogljivosti in funkcionalnosti. Z 9 je tako prvi fotoaparat svoje vrste brez mehanskega zaklopa, kar zmanjšuje število gibljivih delov in tako zvišuje njegovo zanesljivost in trajnost. Fotoaparati, ki so bili dostavljeni v orbitalni laboratorij, se v fizičnem oz. mehanskem smislu ne razlikujejo od fotoaparatov, ki so na trgu na voljo siceršnjim uporabnikom. Tako je uporabnikom Z 9 na Zemlji na voljo identična kakovost izdelave kot posadki postaje ISS v vesolju. To je dokaz, da sta Nikonova tehnologija in fotoaparat Z 9 sposobna delovanja tudi v ekstremnih pogojih življenja in dela v breztežnostnem prostoru.

Čeprav je fotoaparat fizično enak, pa so Nikonovi inženirji skupaj z agencijo Nasa prilagodili vdelano strojno programsko opremo, da bi bolje služila astronavtom v vesolju. To vključuje razširitev zmogljivosti zmanjševanja šuma tudi ob uporabi krajših časov fotografiranja, s čimer je zmanjšan vpliv kozmičnega sevanja, ki sta mu na ISS posadka in oprema nenehno izpostavljeni. Spremenjeni so bili tudi zaporedje poimenovanja datotek ter privzete nastavitve in kontrolniki, ki so optimizirani za bivanje na krovu orbitalnega laboratorija in za delo s fotoaparatom v zaščitni odeji pri zunanjih misijah. Spremenjena sta bila še protokol FTP in prenosni protokol v Z 9, s čimer so poenostavili potek dela za astronavte, izboljšali učinkovitost in zmanjšali porabo energije pri pošiljanju posnetkov iz vesolja na Zemljo.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem NIKON GmbH - Podporna pisarna Slovenija
Za več informacij so vam na voljo pri NIKON GmbH - Podporna pisarna Slovenija
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

"Bohinjsko drevo" po natanko desetih letih spet v soju (fotografskih) žarometov

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem NIKON GmbH - Podporna pisarna Slovenija? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

SINERGISE d.o.o.

Cvetkova ulica 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 320 61 50
Sinergise razvija geografske informacijske sisteme Slovensko podjetje Sinergise je inovativno visokotehnološko podjetje. Ukvarja se z razvojem geografskih informacijskih sistemov ... Več

REDIT d.o.o.

Vodnikova cesta 232 , 1000 Ljubljana, Tel: 040 768 404
Podjetje Redit d.o.o. je za uporabnike ključnega pomena saj s svojimi storitvami poskrbi za nemoteno delo od doma oziroma za to, da računalnik deluje tako, kot od njega pričakujemo. ... Več
Zlati partner

BROTHER CEE GmbH

Glavna cesta 46, 4202 Naklo, Tel: 030 600 474
Dejavni so v 28 državah, Brotherjevi izdelki pa so na voljo v več kot 100 državah.  Od ustanovitve korporacije leta 1934 si prizadevajo, da bi ideje prenesli v prakso z ustvarjanjem ... Več
Bronasti partner

E-MISIJA d.o.o.

Ljubljanska cesta 21d, 1241 Kamnik, Tel: 01 830 35 32
V E-MISIJI d.o.o. so v tridesetih letih svojega obstoja dokazali, da sodijo v sam vrh slovenske računalniške scene. Ne samo, da za njimi stoji več kot 20.000 zadovoljnih strank, ... Več