V današnjem času, ko na trgu prevladujejo rešitve za zaščito podatkov v oblaku, diskovni sistemi in trdi diski, je lahko trak hitro zavrnjen kot zastarela tehnologija. Vendar pa lastnosti, kot so nizki stroški, zanesljivost medija, možnost izolacije podatkov iz omrežja in shranjevanje podatkov na geografsko ločenih lokacijah, še vedno igrajo pomembno vlogo. Varnostno kopiranje na trak tako ostaja prisotno v organizacijah s kritično IT infrastrukturo. Trak je daleč od tega, da bi bil mrtev ali nepotreben v sodobnem IT okolju.
Trak (še) ni mrtev
Načrtuje se, da bo 12. generacija LTO Ultrium omogočala shranjevanje do 360 TB stisnjenih podatkov na eno tračno kaseto. – LTO.org
Pet razlogov, zakaj trak (še) ni mrtev
Trak je zanesljiv medij. Trdi diski so (bolj) dovzetni za mehanske okvare, vpliv magnetnih polj in fizične poškodbe. Trakovi so se skozi leta izkazali za robustne in se ob pravilnem ravnanju lahko ohranijo več let brez poslabšanja kakovosti podatkov. Tako bodo podatki ob ustreznem ravnanju in izvajanju ukrepov dolgoročnega shranjevanja na voljo še vrsto let.
Trak je cenovno dostopen medij. Varnostno kopiranje na trakove je še vedno precej cenejše od diskovnih varnostnih sistemov, zlasti pri obsežnih kopijah podatkov. Rešitev s trakovi lahko glede na terabajt varovanih podatkov zmanjša stroške tudi do 90 %, po ocenah analitskih podjetij. Z zadnjo generacijo LTO-9 Ultrium trakov lahko na eno kaseto shranimo do 45 TB stisnjenih podatkov. Tehnologija se še naprej razvija, saj skupina vodilnih proizvajalcev v LTO Ultrium organizaciji, med katerimi je tudi Hewlett Packard Enterprise, načrtuje razvoj naslednjih generacij (12. generacijo LTO-12), ki bodo omogočale shranjevanje do 360 TB stisnjenih podatkov na eno tračno kaseto.
Trak je varnejši od drugih medijev. Varnostno kopijo na traku je mogoče preprosto shraniti brez povezave v omrežje, kar omogoča boljšo raven zaščite dostopa do podatkov. Podatki na trakovih so lahko šifrirani ali fizično bolj varovani, kar jih naredi nedostopne nepooblaščenim in zlonamernim akterjem. V času izsiljevalskih virusov in hekerskih napadov so mnoge organizacije uspešno obnovile podatke in ponovno vzpostavile poslovanje (šele) s pomočjo podatkov na trakovih.
Rokovanje s trakom je enostavno. Čeprav se zdi varovanje podatkov s trakovi zapleteno, so sodobni sistemi preprosti za nastavitev in uporabo. Večina sistemov omogoča skoraj popolno avtomatizacijo in zahteva le malo človeškega poseganja. Nujno pa je, da se pripravi in redno preverja strategija, načrt in rutina varovanja ter povrnitve podatkov.
Preprosta vpeljava “Air Gap” ukrepa. Zaradi vse večje nevarnosti kibernetskih napadov, ki pogosto ciljajo na sisteme za varovanje podatkov, postaja uporaba varnostnih kopij brez povezave v omrežje vse bolj pomembna. Trak omogoča preprosto vpeljavo zaščitnega ukrepa “Air Gap”, kar pomeni, da vzpostavimo elektronsko in omrežno izolirano varnostno kopijo podatkov na traku, ki napadalcem preprečuje dostop do varnostnih kopij in arhiva.
Trak je še vedno živ in prisoten v IT okoljih s kritično infrastrukturo. Varovanje podatkov s tračnimi sistemi je zanesljiva, varna in cenovno ugodna rešitev. Tehnologija se bo še naprej razvijala zaradi potreb po shranjevanju in hibridnem pristopu k varovanju podatkov. Zaradi svojih prednosti in zanesljivosti je varnostno kopiranje na trakove nujno upoštevati pri pripravi celovitega načrta za zaščito podatkov. Ključno pa je, da ima organizacija vzpostavljeno strategijo, načrt in ustrezno rutino za zaščito, shranjevanje in povrnitev podatkov.
Prijavi napako v članku