Roboti iRobot Roomba ne potrebujejo počitka!
Robotski sesalniki Roomba so narejeni za čiščenje, zato naj delajo ves čas. Če ste doma ali ne. Ni pomembno. Prašni delci so vedno v zraku in se nabirajo na tleh. Tam ostanejo, dokler jih sesalec ne posesa. Zakaj bi ta torej počival med vašimi počitnicami. Nobenega razloga ni za »lenarjenje«. Pustite, da dela po enakem urniku kot med drugimi tedni v letu. Razlika je zgolj ta, da mu v primeru »težav« nihče ne bo mogel pomagati. Olajšajte mu delo, da do tega ne bo prišlo. Kako to storite?
Odstranite vse, kar bi ga motilo
Če želite, da bo robotski sesalnik Roomba deloval ves čas vaše odsotnosti, je priporočljivo, da mu prostor prilagodite. S tal umaknite predmete, v katere bi se zlahka zapletel, pospravite stole na jedilno mizo in umaknite drugo manjše pohištvo. Ideja je, da prostor čim bolj izpraznite in ga s tem naredite lažje obvladljivega. Posebej pozorni bodite na ožje prehode, kot so tisti med sedežnimi garniturami in stenami. Če je mogoče, premaknite elemente in razširite prehode. Sesalnik bo tako hitreje počistil prostor in obenem boste preprečili, da bi se zapletel in obstal. To naredite v vseh sobah oziroma zaprite vrata tistih, za katere želite, da jih sesalec pusti pri miru.
V primeru zmogljivejših sesalnikov z oblikovanim tlorisom prostora razmislite, ali je potrebno za čas odsotnosti vanj vrisati dodatne površine, na katere ne sme. Ne pozabite še pustiti prižganega domačega brezžičnega omrežja, da bo omogočeno preverjanje stanja robota preko aplikacije iRobot.
Pogostost sesanja
Vaša odsotnost pomeni, da ta čas ne boste mogli skrbeti za vzdrževanje robota. Preden odpotujete zato pošljite robota, da stanovanje dobro posesa ter mu izpraznite košek za smeti, izpihajte filtre, očistite krtače in stransko metlico ter obrišite ohišje s poudarkom na površinah tipal. Nato mu v aplikaciji ukažite, naj sesa dvakrat tedensko. Na primer v sredo in nedeljo.
Malo verjetno je, da bo sesalnik takrat našel dovolj smeti, da bo koš poln. Celo v primeru, ko boste odstotni tri ali več tednov. Vsekakor je lažje, če imate robotski sesalnik s polnilno postajo, ki po vsakem sesanju samodejno izprazni košek za smeti. Takšna sta na primer Roomba i1+ ali nekoliko dražji in zmogljivejši Roomba j9+. Ker je slednji opremljen z naprej obrnjeno kamero, bo zaznal in se izognil predmetom, če mu prostora za čas oddiha ne nameravate posebej prilagoditi.
Brisanje tal samo izjemoma
Brisanje tal z vlažno krpo je odlična funkcija, saj kombinirani robot s tal pobere celo najmanjše delčke prahu, ki jih morebiti funkcija sesalnika ne more. A ker je za brisanje nujna voda, je za samodejno delo v daljšem časovnem obdobju primeren kombiniran robot s samočistilno polnilno postajo Roomba Combo j9+, ki po vsakem čiščenju dopolni posodo za vodo.
Seveda ni nujno, da ta čas robot briše tla z vlažno krpo. Kjer je prisotna voda, so lahko težave, še posebej v primeru občutljivejših talnih oblog, zato se za opcijo mokrega čiščenja odločite izjemoma. Ko ste prepričani, da nič ne more iti narobe. Seveda pa pri tem pomaga inovativna tehnika dvigovanja krpe na hrbet robota, kot jo ima Roomba Combo j7, saj preprečuje vsakršno nepotrebno močenje tal.
Robotski sesalniki so narejeni, da delajo, saj ne potrebujejo počitka. Torej jim ga nikakor ne privoščite. Naj delajo in poskrbijo, da se boste vrnili v popolnoma čisto stanovanje. Vsekakor mnogo bolje, kot da bi morali naprej v roke vzeti običajni sesalnik.
Prijavi napako v članku