Bomo električna vozila kmalu lahko napolnili v zgolj nekaj minutah?
Razvijalci Korejskega naprednega inštituta za znanost in tehnologijo (KAIST) so nedavno predstavili obetavno novo vrsto natrijevo-ionske baterije, ki se napolni v le nekaj minutah in bi jo lahko v prihodnosti uporabljali v električnih vozilih. Nova baterija je dejansko hibridna zasnova, ki združuje izboljšan anodni in katodni material, primeren za superkondenzatorje. Po navedbah raziskovalne skupine ta kombinacija omogoča doseganje tako visokih kapacitet shranjevanja kot tudi visokih hitrosti polnjenja. Zato je tehnologija izvedljiva alternativa naslednji generaciji litij-ionskih baterij.
V prihodnost natrijevih-ionske baterij verjamejo tudi pri nizozemskem podjetju Natron Energy. Ti so namreč nedavno zagnali masovno proizvodnjo tovrstnih baterij za običajne kupce. Nova baterija prinaša številne prednosti. Ponovno jih je namreč mogoče napolniti med 50.000 in 100.000 krat. Poleg tega lahko shrani do štirikrat več električne energije v primerjavi z litij-ionskimi baterijami ter povsem izpraznjeno baterijo lahko napolnimo v zgolj 15 minutah.
Natrijeve-ionske baterije naj bi bile še znatno cenejše v primerjavi z litij-ionskimi baterijami. Natrij je namreč v naravi kar 1.000 krat pogostejši v primerjavi z litijem. Pri polni proizvodni kapaciteti, bo podjetje Natron Energy do konca prihodnjega leta lahko proizvedlo 600 megavatnih ur baterij na leto. To ustreza 10.000 srednje velikim baterijam za električne avtomobile. Pri vsem tem pa upajmo na to, da bodo te baterije kmalu postale del našega vsakdana.
Prijavi napako v članku