Kako ostati na tekočem z digitalnimi izobraževalnimi trendi? Kako dvigniti digitalne kompetence?
Kdaj ste nazadnje preverili, katera znanja so najbolj zaželena na trgu? Kdaj ste se nazadnje usedli za računalnik ali v roke prijeli knjigo izven delovnega časa in se poglobili v nov program ali digitalno veščino? Ali vas je morda podjetje napotilo na dodatne izobraževanja?
Če je odgovor na vprašanja »ne« ali »že dolgo časa ne«, potem je čas, da razmislite o svoji poslovni prihodnosti. Odvisno od vašega delovnega mesta se lahko v naslednjih letih zgodi, da boste ogroženi zaradi pojava nove tehnologije. Umetna inteligenca bi lahko na primer občutno poenostavila ključne naloge, ki jih vsak dan opravljate za podjetje. Avtomatizirani sistemi bi prav tako lahko (delno ali v celoti) upokojili vaše delovno mesto. Najboljši čas za reagiranje je danes in ne jutri.
Digitalna.si – center znanja in ažurnih informacij
Kje začeti? Preusmerili vas bomo na vzpostavljene platforme, ki so namenjene zbiranju aktualnih podatkov o zaželenih digitalnih veščinah in kako jih pridobiti. Digitalna.si je spletišče, kjer boste lahko spremljali najnovejše trende na področju digitalnih kompetenc, projektov in delovnih mest. Namenjena je za posameznike in podjetja vseh velikosti.
Spletna stran je razdeljena na več razdelkov, ki se osredotočajo na različna področja. Razdelek za izobraževanje je namenjen dostopu do različnih digitalnih tečajev in usposabljanj, kot na primer tečaj programiranja v Pythonu ali tečaj izdelave spletne strani. Pod gradivi boste lahko spremljali tekoče novice na področju digitalizacije, tehnologije in digitalnih kompetenc. Na voljo je tudi razdelek za financiranje, ki bo zanimiv predvsem za podjetja, ki bi se radi informirali o morebitnih razpisih in finančnih pobudah.
Na voljo so še številna druga orodja, podatki in nasveti za podporo pri razvoju kariere posameznika ali uspeh celotnega podjetja.
DIH Slovenije s svojim orodjem za ocenitev digitalnih kompetenc
Tudi Digitalno inovacijsko stičišče (DIH) Slovenije ima orodje za samoocenitev digitalnih kompetenc. Ustvarili so ga na podlagi analize potreb slovenskih MSP podjetij, ki so jim zaupali, katera digitalna znanja najbolj iščejo.
Več o delovanju orodja si lahko ogledate v našem prispevku ali pa na www.dihslovenia.si.
Evropski center za usvajanje novih znanj in veščin
Zelo podoben vir z večjimi razsežnosti je evropsko vozlišče www.digital-skills-jobs.europa.eu, kjer prav tako lahko dostopate do najnovejših novic, izobraževanj, priložnosti in digitalne evropske skupnosti, ki jo lahko izkoristite za globalno mreženje.
Ima tudi edinstveno orodje za preizkus digitalnih veščin. Če bi se radi prepričali, da imate dobro digitalno znanje, ali pa potrebujete budnico, da obstoječe znanje ni več aktualno, potem je to orodje primerno za vas.
Med drugimi zanimivi orodji je tudi interaktivni zemljevid, kjer lahko za vsako državo preverite, kako napreduje digitalna pismenost v primerjavi z evropskim povprečjem. Kot zanimivost, v Sloveniji ima po zadnjih podatkih 49,7 % prebivalcev vsaj osnovne digitalne veščine. 4,8 % zaposlenih je digitalnih strokovnjakov, neverjetnih 69 % podjetij, ki zaposlujejo digitalne strokovnjake, pa poročajo, da imajo težave z zaposlovanjem.
Digitalni kader je več očitno zelo iskan in nepogrešljiv. Z ustreznimi orodji lahko tudi vi postanete kader, ki ga bo z odprtimi rokami sprejel skoraj vsako slovensko ali tuje podjetje.
Pattern City – izobraževalni, razvojni in inovativni ekosistem
Pod okriljem Ljudske Univerze Velenje je nastal svojevrsten ekosistem Pattern City za spodbujanje izobraževanja, razvoja in stremenju k inovacijam. Velenjsko Vzorčno mesto zagotavlja vsebine z različnih področjih, vendar učenje spodbuja s praktičnimi primeri in igrivimi učnimi metodologijami.
Razpolagajo z več kot 700 m2, ki jih lahko kadarkoli spremenijo in preoblikujejo v tematske prostore za bolj intuitivno izobraževanje. Razumevanje in uporaba novih tehnologij je v pročelju njihove življenjske naloge. Javnosti, strokovnjakom in vsem ostalim želijo zagotoviti vpogled v delovanje digitalnih tehnologij, zakaj je digitalizacija pomembna in kaj sploh so tehnologije, s katerimi se srečujemo vsak dan, kot na primer Internet 3.0, Industrija 4.0 in podobno.
Za najboljšo izkušnjo sodelujejo z ministrstvi, izobraževalnimi ustanovami, grozdi in drugimi, ki jim omogočajo, da je pretok znanja na najvišjem nivoju.
Vsak izmed nas je dolžan slediti tehnološkemu napredku. Na srečo živimo v dobi, v kateri nam je nujeno kar nekaj orodij in virov za usvajanje novih znanj ali pa za samo spremljanje dogodkov na digitalnem delovnem trgu. Uporabite predstavljene platforme za dvig digitalnih kompetenc, s katerimi boste še dolga leta ostali aktualni.
Naslovna slika: Image by DilokaStudio on Freepik
Slika 1: Image by Freepik
Prijavi napako v članku