Je to nova oblika “post-Covid-19” pisarn?
Zdaj, ko se zaposleni v podjetjih po svetu počasi vračajo v »novo normalno« delovno okolje, se poraja vedno več vprašanja, kako bodo zgledale pisarne, koliko ljudi bo smelo delati naenkrat, kako bomo sedeli in še bi se našlo. Dejstvo je, da bodo klasične pisarne izgledale precej drugače, kot smo jih bili navajeni pred pojavom novega koronavirusa. Odprti prostori, skupne jedilnice in kuhinje, celo prostori za sprostitev in počitek, vse to je bil trend modernih delovnih mest. Danes je na prvem mestu varnost in zdravje zaposlenih.
Arhitekt in dizajner Mohamed Radwan je ustvaril sistem pisarniških »kabin«, ki naj bi po njegovem mnenju predstavljale novo »post-Covid-19 realnost«. Projekt je poimenoval »Q.workntine«, hitro pa je požel tudi zanimanje stroke, saj je prejšnji mesec prejel nagrado DNA Paris Design Awards v kategoriji »družbeno odgovornega dizajn«.
Pisarne, kot smo jih bili navajeni pred »korona krizo«, se morda poslavljajo, ali pa bodo vsaj izgubile določeno težo. Strokovnjaki napovedujejo, da bodo mnoga podjetja pisarne uporabljale zgolj za specifične, kolaboracijske aktivnosti. Poleg tega se hitro razvija tehnologija za delo na daljavo, ki omogoča praktično nemoteno opravljanje dela za mnoge, ki so sicer imeli svoj stolček v pisarni. A ker je večina podjetij pri vpeljavi novih kolaboracijskih tehnologij hitela, je delala tudi nenamerne napake, ki jih je treba – po možnosti še preden delo na daljavo in od doma postane nova normalnost – čim prej odpraviti.
Na drugi strani pa imamo podjetja, ki si kljub »novi normalnosti« želijo ohraniti nekaj tradicionalne delovne kulture. Pa naj bo to z ločenimi delovnimi prostori, enosmernimi hodniki, ali postajamo za razkuževanje in podobnimi prijemi. Radwan se je reševanja problema lotil z novim dizajnom pisarne, ki temelji na ločenih, osebnih kabinah.
Q.workntine pisarniške kabine
Radwan pravi, da bi lahko njegov sistem pisarniških kabin zadostil potrebam enakega števila zaposlenih, kot klasične pisarne. Kot lahko vidimo na slikah, je vsaka kabina zaprta, kar pomeni, da bi bila namenjena zgolj enemu zaposlenemu. V notranjosti zgleda kabina kot klasična pisarna, kjer glavnina prostora sestoji iz delovnega prostora s pisalno mizo in predali. Zanimiva lastnost Radwanovega dizajna je tudi ta, da se vsaka kabina odpre s tehnologijo prepoznavanja obraza, kar pomeni, da ni potreben fizični stik. Iz notranjega dela kabine pa poleg vsega upravljamo z razsvetljavo in ventilatorji, ki skrbijo za pretok zraka v kabini.
Oblika kabine je šestkotna, kar omogoča najrazličnejše postavitve. Tako lahko kabine postavljamo ne glede na obliko pisarne. Kljub temu, da na fotografiji izgledajo precej velike, kabine v primerjavi s klasičnimi pisarnami zasedejo približno enako prostora. Na zadnji sliki vidimo tudi različne modele Q.workntine kabin, kjer bi recimo menedžerji ali direktorji lahko imeli posebne, večje kabine.
Delo od doma bo za vedno ostalo med nami
Robert Turnšek, direktor tehnične strategije v podjetju NIL, je za spletni portal Finance zapisal: »Koronakriza je pokazala, da veliko podjetij preprosto ni imelo virov, s katerimi bi lahko hitro uvedli delo od doma in na daljavo. Če bi poslovanje delno ali v celoti že delovalo iz računalniškega oblaka, bi bile stvari enostavnejše. Svet doživlja velike spremembe, poslovni darvinizem je neizprosen in bo še najmanj prizadel bolj prilagodljiva podjetja.
Prilagodljivost pa je na strani oblaka – v primerjavi z lastnim oddelkom IT. Ob morebitni selitvi poslovanja v oblak naj podjetja razmislijo tudi o tem, kako bi v oblaku postavila celotno delovno mesto zaposlenih. Tako bo povsem vseeno, kje bodo zaposleni sedeli – v pisarni ali doma –, povsod bodo imeli na voljo isto delovno namizje in uporabniško izkušnjo.
Prijavi napako v članku