V oblaku je varnost podatkov najpomembnejša
Ali vi in vaše podjetje že uporabljate oblak? Ali pa se raje zanašate na lastno IT infrastrukturo, IT prostore in lastne strežnike? Morda imate celo lasten podatkovni center. V vsakem primeru ste se zagotovo že znašli pred perečim vprašanjem sodobnega časa: kako dobro mora biti podatkovni center zavarovan glede na vse večje posledice podnebnih sprememb, kot so poplave in vročinski valovi?
Fizična varnost: le strogi varnostni standardi zagotavljajo zaščito
V zadnjem času so se v Evropi in po svetu zgodile številne nesreče, povezane s podnebnimi spremembami: orkani, močno deževje in poplave v Nemčiji, Belgiji, Franciji, Veliki Britaniji in tudi New Yorku, so v nekaterih primerih povzročili ogromno škodo.
Glede na uradne zemljevide se podatkovna centra podjetja Konica Minolta v Nemčiji in na Švedskem nahajata zunaj območij, ki so izpostavljena tudi najhujšim poplavam.
Vendar pa vročinski valovi ali požari, kot smo jim bili letos priča v Turčiji, Grčiji in Italiji, prav tako predstavljajo resnično nevarnost za vse ljudi, podjetja in organizacije.
Večstopenjski koncepti požarne zaščite
Marca 2021 je v podatkovnem centru OVH v Strasbourgu v Franciji izbruhnil uničujoč požar. Podatkovni center in približno 12.000 strežnikov so popolnoma zgoreli, približno 3,6 milijona spletnih mest pa je nenadoma ostalo brez povezave.
Zato imajo podatkovni centri podjetja Konica Minolta večstopenjski požarni koncept, ki temelji na več različnih strategijah. Vse strežniške sobe imajo najmanj 90 minutno požarno odpornost in so opremljene s sistemom za zgodnje odkrivanje požara – v kombinaciji z infrardečimi detektorji dima in toplotnimi senzorji za nadzor.
Nameščeni sistemi za gašenje požara temeljijo na gasilnem sredstvu Novec 1230 in zagotavljajo najvišjo raven varnosti.
Poleg tega je oskrba z električno energijo v obeh podatkovnih centrih vzpostavljena kot neprekinjen avtonomni sistem v kombinaciji z generatorji za zasilno napajanje, varnimi pred izpadom.
Kaj se zgodi v primeru izpada električne energije?
Naravne nesreče ali celo požar lahko ogrozijo vaše podjetje in informacijsko tehnologijo, vendar obstajajo tudi druge nevarnosti: kaj se zgodi s podatki, če na primer pride do izpada električne energije? Ali obstaja nevarnost izpada in izgube podatkov? Seveda ne, saj so tudi tu pomembni učinkoviti varnostni standardi.
Podatkovni center v Nemčiji je opremljen z “varnostnimi generatorji za zasilno napajanje”, tj. z dvema neodvisnima baterijama in dvema neodvisnima dizelskima motorjema. Podatkovni center na Švedskem ima dva neodvisna vira energije (2N Power System) z večkratno redundantno tehnologijo blokov. To pomeni, da lahko generatorja neodvisno drug od drugega delujeta vsaj 72 ur v Nemčiji in 24 ur na Švedskem.
Fizična varnost: zakaj so različna varnostna območja tako pomembna
Varovanje samega podatkovnega centra, tj. stavb in njihove okolice, je še en pomemben element pri zagotavljanju varnosti vseh podatkov.
Naša podatkovna središča varuje in ščiti pet različnih varnostnih območij, od katerih vsako izvaja najvišje varnostne standarde. Ta območja so:
1. Kampus
2. Vhod v podatkovno središče
3. Povezovalni hodnik
4. Tehnično okolje
5. Strežniška soba
Značilnosti varnega podatkovnega centra
Podatkovni center podjetja Konica Minolta v Nemčiji je certificiran v skladu s standardoma ISO 27001** in DIN EN 50600, kar pomeni, da izpolnjuje najvišje varnostne standarde in zagotavlja skladnost s smernicami GDPR: na primer zagotavlja celovito šifriranje podatkov – tako pri shranjevanju kot pri prenosu podatkov.
Podatkovni center na Švedskem se trenutno širi. Po končanih delih bo izpolnjeval tudi najvišje standarde švedske agencije za civilne nesreče (MSB) in prejel najvišji varnostni razred (3).
Vsaki stranki je zagotovljena popolna omrežna izolacija, vključno z lastnim omrežnim segmentom, usmerjevalniki in požarnimi zidovi. Za še večjo varnost je možna izbira mikro-segmentacije. To pomeni, da je namesto enega osrednjega požarnega zidu požarni zid razdeljen (mikro-segmentiran). Tako v primeru varnostne ranljivosti ni nevarnosti, da bi odpovedal celoten sistem.
Razmišljanje o jutri
Za varno in zanesljivo delovanje podatkovnih centrov v prihodnosti je nujno, da so zgrajeni trajnostno in energetsko optimalno. Naši podatkovni centri v Nemčiji in na Švedskem uporabljajo 100-odstotno obnovljivo energijo.
Podatkovni center Konica Minolta v Hannovru na primer do zunanje temperature 27° C ne potrebuje dodatnega hlajenja ali klimatizacije, temveč ga hladi izključno okoliški zrak.
Varnost tiskanja v oblaku
Koncepti fizične varnosti ščitijo naša podatkovna središča pred požarom, izpadi električne energije in vdori. Vendar imajo pri varni zaščiti vseh podatkov, tudi pri tiskanju iz oblaka, pomembno vlogo tudi varnostne IT strategije.
V Evropi skoraj polovica podjetij že uporablja rešitve v oblaku. Glede na različne raziskave neodvisnih organizacij so v približno treh četrtinah vseh podjetij zaskrbljeni zaradi kršitev varnosti med tiskanjem. S certificiranim ponudnikom rešitev v oblaku tiskanje iz oblaka ne bi moglo biti bolj varno.
Ne samo velika podjetja, tudi številna srednja in majhna podjetja danes delajo na prilagodljiv in mobilen način. To pomeni, da na najrazličnejših lokacijah nastaja vse več inteligentno omrežno povezanih delovnih mest.
Pri tem je varna povezava med tiskalniško infrastrukturo in oblakom ključni temelj zagotavljanja varne vzpostavitve vseh teh omrežno povezanih delovnih mest.
Nadzor dostopa z varno avtentikacijo.
Rešitev Konice Minolte za tiskanje v oblaku EveryonePrint HCP zagotavlja varnost na različnih ravneh: šifriranje zagotavlja varne protokole šifriranja za prenesene podatke na vseh točkah prenosa.
Načelo ničelnega zaupanja zagotavlja varno preverjanje pristnosti pred tiskanjem. V bistvu to pomeni, da nihče znotraj ali zunaj omrežja ni zaupanja vreden. Namesto tega v vseh fazah postopka tiskanja velja, ne zaupajte nikomur brez varne avtentikacije.
Poleg tega EveryonePrint HCP zagotavlja resnično ločitev podatkov: uporabniki so v podatkovni zbirki ločeni prek imenikov ali fizične ločitve podatkovne zbirke. To pomeni, da ni vmesnikov z drugimi odjemalci in vaši podatki ne morejo biti vidni drugim.
Lokalno ali v oblaku – kaj je primerno za mojo organizacijo?
Na koncu kratek povzetek razlik med obema modeloma: “Na lokaciji” označuje informacijske rešitve, pri katerih je programska oprema nameščena in gostuje na notranjih strežnikih na lokaciji podjetja.
Nasprotno velja za rešitve v oblaku, kjer velja načelo infrastrukture kot storitve (IaaS) – v tem primeru se IT infrastruktura in programska oprema pridobita od zunanjega ponudnika kot storitev.
Odgovorite na naslednja vprašanja zase ali za svoj oddelek, da se odločite, Ne veste kateri od obeh modelov je primernejši za vaše zahteve? Odgovorite na naslednja vprašanja - povzeli smo nekaj misli, ki jih lahko upoštevate pri odgovarjanju na vprašanja:
1. Kje sem/smo na področju varnosti?
Pri rešitvah v oblaku se pogosto pojavljajo pomisleki glede varnosti. Upravičeno, saj med ponudniki obstajajo razlike. Toda, ko gre za varnost, je certificiran podatkovni center praktično nepremagljiv.
2. Pomembno vprašanje, ko gre za varnost tiskanja v oblaku je, kako je urejeno morebitno sodelovanje z drugimi uveljavljenimi partnerji v IT sektorju?
Konica Minolta je certificiran Microsoftov globalni partner. Poleg tega je naša oblačna platforma bizhub Evolution priporočeni partner za Google Chrome Enterprise.
3. S katerimi viri trenutno razpolagamo?
Na primer v smislu strojne opreme, pasovne širine, osebja itd.
4. Katere vire bomo potrebovali v prihodnosti?
Na primer v smislu strojne opreme, pasovne širine, osebja itd.
5. Katere pravne zahteve veljajo za moje/naše podjetje?
Na primer v smislu predpisov o skladnosti in varstvu podatkov.
Prijavi napako v članku