Kako vzdržljive so baterije v trdnem stanju?
Litij-ionske baterije danes uporabljajo elektrolite v tekočem stanju in imajo posebne tanke vmesne plasti, ki držijo narazen pozitivne in negativne elektrode. Nova generacija baterij pa za prenos litijevih ionov med elektrodami uporablja tanke plasti elektrolitov v trdnem stanju. Tako vrsto baterij danes srečamo v srčnih spodbujevalnikih ali pametnih urah, kmalu pa bi lahko zašle še na druga področja. Eno najbolj obetavnih pa je seveda področje električnih avtomobilov.
Trenutno je v ospredju baterija v trdnem stanju zagonskega podjetja QuantumScape. Novost je namreč precej boljša v primerjavi s konkurenčnimi rešitvami. Ta se namreč lahko brez težav napolni od 10 odstotkov do 80 odstotkov v zgolj 15 minutah. Da pa bi lahko novost pričeli uporabljati v praksi, pa so jo inženirji preizkusili, in sicer v temperaturnem območju od 25 stopinj Celzija do 45 Stopinj Celzija. Njihov namen je bil ugotoviti, koliko dejansko vzdržljiva je nova baterija.
Meritve baterije v trdnem stanju zagonskega podjetja QuantumScape so bile nadvse spodbudne. Po 400 odpravljenih ciklih je baterija še vedno ohranila 80 odstotkov začetne kapacitete. Če bi jo uporabili v električnem avtomobilu, bi lahko z njim prevozili okoli 257.500 kilometrov. Preden pa bo baterija v trdnem stanju zagonskega podjetja QuantumScape uporabljena v električnih avtomobilih, bodo morali strokovnjaki podvojiti cikle baterije. To pomeni, da bo morala baterija v trdnem stanju ohraniti 80 odstotkov ali več od začetne kapacitete tudi po 800 ciklih polnjenja.
Prijavi napako v članku