Roboti bi lahko kmalu nadomestili medicinske sestre
Roboti so nedvomno velik del našega vsakdana, saj nam olajšujejo delo, izboljšujejo kakovost življenja, skrbijo za okolje in nas včasih tudi zabavajo. Slaba stvar robotike in umetne inteligence pa je nedvomno v tem, da nam jemljejo delo oziroma zaposlitev in s tem prihodek. Čeprav je strošek robota za delodajalca na začetku sicer veliko večji od zaposlitve človeka, so ti na dolgi rok stroškovno bolj učinkoviti, saj lahko izvajajo delo v vseh treh izmenah, oziroma 24 ur na dan in 365 dni na leto, ne potrebujejo višje plače, boljših delovnih pogojev, odmorov in bolniških odsotnosti. Vse, kar potrebujejo, je redno vzdrževanje. Zaradi tega ne preseneča, da bi lahko do leta 2020 ljudje zaradi robotov in razvoja umetne inteligence izgubili do pet milijonov delovnih mest v 15 glavnih svetovnih gospodarstvih, med drugim v Avstraliji, na Kitajskem, v Franciji, Nemčiji, Indiji, Italiji, na Japonskem, v Veliki Britaniji in v ZDA. Roboti bi lahko že kmalu začeli množično prevzemati delovna mesta, kot so čistilec, učitelj, atlet, kontrolor kakovosti, prodajalec, hotelir, igralec in celo pilot. Ljudje bodo delovna mesta izgubljali tudi zaradi delne avtomatizacije proizvodnih procesov.
Francosko podjetje BeWell pa je s pripravo naprave WellPoint že dokazalo, da bi zdravstvene ustanove lahko nadomestile tudi medicinske sestre, ki so zadolžene za sprejem bolnikov in za odvzem prvih vzorcev. Tu gre za samopostrežni portal, opremljen z na dotik občutljivim zaslonom, ki ga lahko pacienti samostojno uporabijo za analizo ključnih vitalnih funkcij, preden jih pregleda zdravnik. S to napravo naj bi v bolnišnicah in zdravstvenih ustanovah lahko precej pohitrili postopek sprejema pacientov, saj medicinska sestra za meritev srčnega utripa in odstotka kisika v krvi ter za tehtanje in prepis podatkov v povprečju potrebuje 10 minut, naprava WellPoint pa zgolj tri. Poleg tega lahko pacient preko na dotik občutljivega zaslona odgovarja na osnovna vprašanja o svojem zdravstvenem stanju in življenjskem slogu.
Medicinska naprava WellPoint niti ni pretirano draga, saj podjetje BeWell zanjo zahteva le 8.400 evrov na leto. Ker zdravstvene ustanove za medicinsko osebje letno odštejejo precej več, so poznavalci prepričani, da se bodo te naprave kaj hitro znašle v operativni uporabi.
Prijavi napako v članku