Kako preveriti, katere aplikacije imajo dostop do vaše zasebnosti?
Igra Pokemon Go, ki je pred meseci obnorela ves svet, je dokazala dvoje. Prvič, da je možno ljubitelje iger prisiliti k več gibanja in preživetega časa na prostem, in drugič, da razvijalcem iger in aplikacij ne gre zaupati. Kot se je namreč izkazalo kmalu po tem, ko je igra postala razpoložljiva, so razvijalci Pokemon Go brez vednosti dobili dostop do vašega e-poštnega računa. Vsebina vaših e-sporočil, fotografije in ostale datoteke so naenkrat postale dostopne. Šele po glasnem protestu se je pripravila ustrezna posodobitev in s tem omejitev dostopa do e-pošte. Presenetljivo pri celotni zgodbi je, da igra za delovanje omenjenega dostopa ni potrebovala. To pomeni, da so motivi razvijalcev bili drugi in za končnega uporabnika neznani ter nepričakovani.
Na srečo obstaja način, kako lahko sami preverite, ali katera izmed aplikacij, ki ste si jih naložili in jih uporabljate, preveč posega v vašo zasebnost. Večina družbenih omrežij in priljubljenih spletnih storitev pod nastavitvami prikazuje seznam aplikacij, ki so povezane na vaš uporabniški račun in način dostopa. Kot prvo se lahko izpostavi Google. S klikom na My Account, ki se skriva pod vašim avatarjem, prispete na glavno stran nastavitev. Na levi strani boste opazili opcijo Connected Apps & Sites. Izpiše se vam seznam vseh aplikacij, ki dostopajo do podatkov o vašem googlovem uporabniškem računu. Obstaja več vrst dostopa, in sicer od tako imenovanega Basic Info dostopa do Full Access dostopa. Zadnji je kritičen, saj to pomeni, da lahko aplikacija prebira vašo e-pošto. V primeru, da se z določeno aplikacijo in dostopom ne strinjate, jo enostavno zbrišite.
Na podoben način lahko dostop do vaših informacij preverite na družbenem omrežju Facebook. S klikom na gumb Apps se vam izpiše seznam aplikacij in storitev, ki dostopa do vaših informacij. S klikom na posamezno aplikacijo se izpišejo dodeljene pravice in hkrati možnost preklica dostopa. Enak način pregleda ponujajo tudi pri ostalih družbenih omrežjih, kot sta na primer LinkedIn ali Twitter.
Prijavi napako v članku