Zakaj je pravilna komunikacija s strankami ključna

Današnji trg zahteva, da podjetja neprestano iščejo nove inovacije in sprejemajo stroškovno učinkovite odločitve ter v organizacijsko okolje implementirajo optimalne tehnološke rešitve. Ko pride do komunikacije s strankami, je lahko zelo mamljivo, da uporabimo razpršen pristop pri pridobivanju novih strank in prodaji obstoječi bazi. Vendar ali je ta taktika res najboljša?
Raziskava, ki so jo naročili pri Ricoh Europe kaže, da uporabniki oziroma potrošniki vsakodnevno prejmejo 47 različnih informacij s strani podjetij. Četrtina te komunikacije so smeti in več kot polovica vprašanih je dejala, da bi prenehali kupovati storitve ali izdelke ponudnikov, ki bi jim podajali slabe informacije. Z drugimi besedami to pomeni, da vsakoletno ogromne količine denarje vržemo stran na račun oglaševanja. Rezultati raziskave jasno kažejo, da bi bilo potrebno dobro premisliti, kako podjetja komunicirajo s svojimi obstoječimi in potencialnimi strankami.
Ob poplavi različnih možnosti komuniciranja s strankami, je smiselno, da podjetja razmislijo kateri načini komunikacije so njihovim strankam ljubši, kot pa, da uporabljajo vse povprek (spletna socialna omrežja, e-pošta, telefon, pošta, aplikacije za hipno komuniciranje,…).
Podjetja, ne glede na sektor delovanja, bi morala poskrbeti, da bo njihova komunikacija s strankami v bodoče bolj relevantna. Kar 70 % potrošnikov pravi, da si želijo, da bi digitalna komunikacija imela večinsko vlogo. Kljub temu so danes še vedno prisotni tudi tiskani mediji oziroma bolj tradicionalne metode.
Skoraj polovica strank želi tudi, da so pogodbe med ponudnikom in naročnikom v digitalni obliki, kar pomeni, da se bodo podjetja morala navaditi na to, da svojo ponudbo razširijo in strankam ponudijo več možnosti.
Ugotovitev pravega načina korporativnega komuniciranja s strankami ni stvar enega oddelka v organizaciji, ampak je potrebno, da k temu pristopi celotna organizacija in skupaj oblikuje bolj usmerjen način komuniciranja.
Zanimiva in dobra novica za organizacije je tudi ta, da so potrošniki oziroma uporabniki v osmih od desetih primerov, pripravljeni deliti svoje osebne podatke z organizacijo, če v zameno za to dobijo relevantne informacije. S pridobivanjem novih informacij in z uporabo že obstoječih, ima organizacija dobre možnosti, da spremeni njihovo komunikacijo v bolj efektivno in si zagotovi ponavljajoči posel.
Na tako konkurenčnem trgu, je kakovost komunikacije lahko odločujoč faktor pri poslovnem uspehu ali neuspehu. Pogostokrat je ravno ta del spregledan, posledično pa organizacija lahko izgublja zaupanje svojih strank. Zato je pomembno, da se še danes sestane celotna organizacija, na čelu z vodstvom in začne s spremembami.
Podjetje Vibor d.o.o. je uradni zastopnik Ricoh Europe v Sloveniji. Več o njihovih storitvah si lahko pogledate na njihovi spletni strani.
Prijavi napako v članku