Triki in nasveti
04.01.2018 13:32
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

5 zlatih pravil, kako prepoznati lažno elektronsko pošto!

Klik na napačno povezavo nas lahko zelo drago stane!
Klik na napačno povezavo nas lahko zelo drago stane!

Lažna elektronska sporočila so postala del našega vsakdanjika, z njimi pa nepridipravi poskušajo pridobiti predvsem naša uporabniška imena in gesla. Ta so pogosto napisana v slabi slovenščini ali angleščini, v njih pošiljatelj poziva uporabnika, da prebere pomembno obvestilo, ki ga s povezavo preusmerja na lažno spletno stran za prijavo, ki zahteva posredovanje uporabniškega imena in gesla. Da tudi vi ne bi postali žrtev nepridipravov, vam v nadaljevanju podajamo nekaj nasvetov, kako najlažje prepoznati elektronsko pošto.


1. Preverite e-naslov pošiljatelja

Elektronski naslov pošiljatelja pri lažnih elektronskih sporočili je lahko povsem napačen ali pa zelo podoben dejanskemu pošiljatelju, zelo redko pa je povsem enak. Zaradi tega je pomembno, da najprej preverimo elektorski naslov pošiljatelja (nekaj@nekaj.si).

2. Preverite zahtevo in način pisanja

Lažna elektronska sporočila so pogosto napisana v slabi oziroma polomljeni slovenščini ali angleščini. Poleg tega je slog pisanja kriminalcev povsem drugačen od uradnega.

3. Preverite vsebino sporočila

Ko prejmete elektronsko sporočilo preverite tudi vsebino samega sporočila. Če se ta nanaša na nekaj, kar ni povezano z delovanjem podjetja, obstaja zelo velika verjetnost, da gre za lažno sporočilo. Včasih je bolje, da določeno zahtevo opravimo kar preko uradne strani.

4. Vse ne sodi na družbena omrežja

Ko prejmete elektronsko poštno in niste ravno prepričani ali je legitimna ali lažna, njene vsebine ne delite na družbenih omrežjih. V primeru ga gre za lažno elektronsko sporočilo, boste z vašim dejanjem postavili v nevarnost tudi druge uporabnike.

5. Preverite povezave znotraj e-sporočila

Nepridipravi nas skušajo pogosto pretentati s skritimi povezavami, ki nas pogosto preusmerijo na spletno stran, ki je enaka izvorni, razen naslova URL seveda. Če povezava, na katero želimo klikniti vsebuje veliko nepovezanih črk in številk, potem po vsej verjetnosti gre za povezavo, ki nas bo preusmerila na lažno spletno stran. Poleg tega nikar ne klikajte na sumljive priloge, saj pogosto gre za okuženo vsebino.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

VideoExpert.eu – trgovina s profesionalno video opremo

Gunceljska cesta 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 01 512 22 11
Spletna trgovina VideoExpert.eu Spletna trgovina videoexpert.eu je vodilna slovenska trgovina s profesionalno video, cinema in broadcast opremo. Njihovo vodilo je nuditi najprimernejše ... Več

COMCOM d.o.o.

Lapajnetova ulica 29, 5280 Idrija, Tel: 05 372 20 20
Ukvarjajo se s: SAP svetovanjemPodatkovno analitiko in inženiringom Več
Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več

ATELJE HERTIŠ d.o.o.

Laznica 63, 2341 Limbuš, Tel: 02 663 30 03
Se trudite povečati prodajo in privabiti nove stranke? Zakaj ne bi kar izkoristili promet, ki gre mimo vašega podjetja? Ali pa enostavno pritegnili obiskovalce določenega dogodka? ... Več