5 najpogostejših začetniških napak pri 3D tiskanju in kako se jim izogniti
- Nepravilno niveliranje delovne podloge
Eden ključnih korakov pri 3D tiskanju je nastavitev delovne podloge. Da bi se izognili neenakomernemu tisku, slabem oprijemu prve plasti ali celo trčenju šobe z delovno podlogo, je pomembno, da redno in pravilno izvedete postopek niveliranja, kot je opisano v navodilih 3D tiskalnika.
- Nepravilna priprava delovne podloge
Poleg niveliranja, je pomembna tudi pravilna priprava delovne podloge, saj se s tem izognemo nestabilnosti in slabem oprijemu prve plasti. Delovna podloga ne sme biti prašna ali mastna, za boljši oprijem pa se nanjo lahko nanese lepilo ali poseben trak. Pomembno je tudi nastaviti pravilno temperaturo, da se izognemo deformaciji ali slabemu oprijemu modela.
- Zamašitev šobe
Naslednji zelo pogost izziv pri 3D tiskanju je tudi zamašitev šobe. Najpogosteje se pojavi zaradi nepravilne nastavitve temperature, neustreznega shranjevanja filamenta ali zaradi ostankov v šobi. Da bi se temu izognil, morate poskrbeti, da je šoba čista in da je tiskalnik pravilno kalibriran. Redno vzdrževanje in uporaba visokokakovostnega 3D filamenta lahko pomagata preprečiti morebitne zamašitve.
- Uporaba nekakovostnega 3D filamenta
Pomemebno je vedeti, da je kakovost 3D filamenta ključnega pomena. Uporaba nekakovostnega ali vlažnega filamenta ima negativen vpliv na:
- Kakovost tiska: neenakomerno tiskanje, slabo vidni detajli, ’nitkanje’ filamenta (stringing), slabše površinske lastnosti materiala;
- Stabilnost plasti: zaradi višje vsebnosti vlage je oprijem med plastmi slabši, zmanjšata se lahko trdnost in stabilnost modela;
- Ekstruder: vlažen filament lahko vodi v slabšo pretočnost ali zamašitev šobe;
- Tiskalnik: korozija notranjih delov tiskalnika zaradi vlage, slabša dolgoročna vzdržljivost tiskalnika;
- Vonj v prostoru, kjer se tiska: ob uporabi nekvalitetnega ali vlažnega filamenta lahko pride do neprijetnega vonja.
- Neustrezno načrtovanje tiska
Prav tako je potrebno omeniti, da številne težave pri 3D tiskanju lahko povzroči tudi neustrezno načrtovanje tiskanja. Pogoste težave so izkrivljeni, nestabilni modeli z napakami ali celo luknjami in težave s podporami. Te težave prpeljejo do slabo natisnjenih modelov in potrate časa s ponovnim tiskanjem zaradi nepravilnosti končnega modela. Ravno zaradi tega je optimizacija in pravilna priprava modelov za tisk ključnega pomena. Ponavadi program v katerem pripravljate 3D model pove, če je model optimiziran, je pa priporočljivo, da ste tudi sami pozorni na luknje ali odstopanja na modelu. Pomembna je tudi orientacija modela na mizi. Zato da bo model lepši in bolj kvaliteten, ga postavimo tako, da bo čim manj supportov.
Zaključne misli
3D-tiskanje ponuja ogromno ustvarjalnih možnosti, vendar se začetniki pogosto soočajo z izzivi, ki lahko vplivajo na kakovost in uspeh njihovih projektov. Razumevanje in izogibanje najpogostejšim napakam je ključni korak pri boljši pripravljenosti na premagovanje začetnih ovir. S temi nasveti lahko tudi začetniki uživajo v uspešnem in ustvarjalnem procesu 3D tiskanja. Za več informacij o 3D tiskanju kliknite TUKAJ.
Prijavi napako v članku