Kateri filamenti za 3D tiskanje so najbolj priljubljeni in zakaj?
Že samo iskanje ustreznega 3D tiskalnika vam lahko vzame kar nekaj časa. Po nakupu pa pridete do spoznanja, da je zmeda okoli 3D filamentov še večja. Katere vrste filamentov za 3D tiskanje poznamo? Kateri so najbolj primerni za vaše potrebe?
Obstaja več ducat različic, če pa upoštevamo še vse različne barve, v katerih so na voljo, je število še večje. Medtem ko se prebijamo skozi labirint različnih filamentov, nenadoma vstopimo v svet kemije – polimlečna kislina, polivinilni alkohol, ogljikova vlakna – in svet akronimov, med katerimi najpogosteje zasledimo ABS, PLA, HIPS, CPE, PET, PETT, PET-G, ASA, TPU in podobne oznake, ki nam povzročajo vrtoglavico. Kaj pa sploh so filamenti za 3D tiskalnike in kako delujejo?
Filamenti, ki se uporabljajo pri 3D tiskanju, so termoplasti oziroma plastike (tudi polimeri), ki se pri segrevanju talijo in ne gorijo. V tem stanju jih lahko oblikujemo v poljubno obliko, po končanem hlajenju pa se surovina spet strdi. 3D filamenti se dovajajo v grelno komoro v sklopu ekstruderja 3D tiskalnika, kjer se segreje do tališča in nato brizga skozi kovinsko šobo, pri čemer sledi vnaprej programirani poti, ki smo jo ustvarili v namenskem programu.
Po tej poenostavljeni razlagi se sedaj morda sprašujete, kateri 3D filamenti se najpogosteje uporabljajo?
ABS in PLA – vsestranska kralja med filamenti
Daleč najbolj uporabljani vrsti filamentov sta akrilonitril butadien stiren (ABS) in polimlečna kislina (PLA), ki ju lahko najdete na spletni strani plastikatrcek.si. Večina osnovnih 3D tiskalnikov je zasnovanih izključno za uporabo teh filamentov.
Čeprav ima ABS izredno okorno kemijsko ime, ste z njim najbolj intimno seznanjeni, saj ste po vsej verjetnosti odraščali z njim. Ne verjamete? Se spomnite Lego kock? Ste vedeli, da so izdelane iz ABS plastike? Sedaj veste, zakaj tako hudičevo bolijo, ko stopite na njih. Predmeti, izdelani iz ABS plastike, se ponašajo z visoko vzdržljivostjo in sposobnostjo, da prenesejo visoke temperature. Prav tako je ABS zmerno prožen, vendar ga v tem pogledu prekašajo drugi filamenti. Resnično blesti pri 3D tiskanju predmetov, s katerimi pogosto rokujemo, so dovzetni za padce in udarce ali pa so izpostavljeni visokim temperaturam, kot na primer ovitki za telefone, igrače, ročaji za orodja, avtomobilske komponente in podobno.
Navdušenci nad 3D tiskanjem bodo vedeli, da je ABS nagnjen k zvijanju, še posebej, če uporabljate neogrevano tiskalno posteljo, in da med samim tiskanjem pušča oster, neprijeten vonj, zato ga je najbolje uporabljati v dobro prezračenem prostoru.
PLA je z dobrim razlogom nesporen kralj med filamenti. PLA naredi 3D tiskanje izredno enostavno. Ima nižjo temperaturo tiska kot ABS in se ne zvija tako zlahka, kar pomeni, da za začetek tiskanja ni potrebna ogrevana tiskalna postelja (čeprav vsekakor pripomore k boljšemu tisku). Druga prednost filamenta PLA je, da med tiskanjem ne oddaja neprijetnega vonja in da je na voljo v »nešteto« različnih barvah in stilih. Najdemo ga tudi kot osnovni material v bolj eksotičnih filamentih, kot na primer v tistih s prevodnimi lastnostmi ali tistih, ki se svetijo v temi. Je tudi biološko najbolj razgradljiv filament, vendar to ne pomeni, da ga boste lahko kar doma reciklirali.
TPU, PETG, ASA, Nylon – unikatni filamenti za različne scenarije
Čeprav boste po vsej verjetnosti začeli s filamenti ABS in PLA, boste kaj kmalu začeli razmišljati tudi o drugih surovinah za 3D tiskanje.
TPU je posebna različica filamenta TPE. Je bolj tog kot osnovni TPE, zaradi česar je tiskanje lažje, hkrati pa je tudi bolj vzdržljiv in lažje ohrani svojo prožnost v mrazu. PETG ubere srednjo pot med ABS in PLA. Je bolj prilagodljiv in trpežen kot PLA, obenem pa lažji za tiskanje kot ABS. ASA je še ena priljubljena alternativa filamentu ABS. Ne samo, da je izredno močan, tog in relativno enostaven za tiskanje, ASA je tudi izjemno odporen na izpostavljenost kemikalijam in vročini.
Kot ste lahko opazili, je filamentov ogromno. Vse naštete in še več lahko najdete na spletni strani plastikatrcek.si/3d-filamenti (P.R.)
Prijavi napako v članku