Že uporabljate novi iOS 10 beta? Nekaj napotkov za vas
Ena izmed novosti letošnje posodobite operacijskega sistema iOS 10 predstavljajo applove lastne aplikacije. Za razliko od predhodnih različic operacijskega sistema, Apple po novem omogoča izbris standardnih aplikacij, ki so predhodno nameščene na iOS napravi. Uporabniki javne beta verzije, ki je na voljo od začetka julija, tako lahko izbrišete vse tiste applove aplikacije s katerimi se nikoli ne ukvarjate. Verjetno teh aplikacij ni malo zato je novost dobrodošla.
Pri tem velja omeniti določeno posebnost, ki se nanaša na izbris omenjenih aplikacij. Na seznamu tistih, ki se lahko izbrišejo so med drugim Mail, Weather, Notes, Watch, Reminder, Calendar, News, Music in podobno. To med drugim lahko vpliva na samo delovanje pametne naprave kot je v primeru izbrisa koledarja. Glavna slabost neuporabe applovih aplikacij se nanaša na virtualno asistentko Siri. Slednja je tesno povezava z applovimi lastnimi aplikacijami in v primeru izbrisa določenih, ne bo več opravljala svojega dela. Med drugim vas bo tako pozvala naj si namestite Mail aplikacijo v primeru, da želite e-pošto poslati s pomočjo Siri.
Applove aplikacije po lastnih navedbah na napravi zasedajo približno 150MB prostora. To ni veliko in verjetno ne vpliva na uporabnike, z izjemo tistih s 16GB spominsko različico iPhonov. Vendar pa tudi v primeru izbrisa aplikacij ni nobena težava omenjene aplikacije ponovno naložiti saj se odslej nahajajo na App Store. Zanimivo pri tem je, da pri Applu možnosti izbrisa na osrednjem dogodku WWDC 2016, niso omenili. Posamezniki so možnost izbrisa naključno odkrili in sporočili javnosti. Apple tako reagira na številne kritike, ki so podjetje kritizirali zaradi nezmožnosti izbrisa aplikacij.
Drugi pomemben dejavnik uporabe nove iOS 10 beta verzije je samo delovanje operacijskega sistema. Za razliko od verzij namenjenih razvijalcem aplikacij, deluje javna beta verzija presenetljivo tekoče. Občasno boste doživeli kakšno nenadno zaprtje prisilno zaprtje aplikacije in tudi preskakovanje med premikanjem na domačem zaslonu a to je tudi vse. Zadovoljiva je tudi poraba baterije. V preteklosti so se namreč pogosto pojavljale težave ravno na tem področju. Beta verzije pač niso še uradne in je verjetnost porabe baterije večja. A trenutna beta na tem področju ne povzroča težav. Omeniti velja nov način delovanja naprav, ko so zaklenjene. V primeru, da uporabljate iPhone s čitalnikom prstnih odtisov sprememba ni tako velika a to ne velja za tiste, ki uporabljate iPhone 5 ali 5C. Pametna telefona namreč za odklep zaslona zahtevata dvakratni fizični pritisk na gumb pod zaslonom. Šele takrat se vam namreč prikaže obrazec za vnos kode. Podrsanje s prstom za odklep je pri iOS 10 namenjeno pregledu izboljšanih notifikacij, ki ponujajo več prostora za vsebine in s tem, po applovem mnenju, manj razlogov, da bi telefon sploh odklenili.
Prijavi napako v članku