Zaščita DRM spodbuja programsko piratstvo
Igričarji posegajo po nelegalnih računalniških igrah, ker programske hiše pogosto za njih zahtevajo preveč denarja. Zaradi tega te v razvoj izjemno zapletenih zaščitnih mehanizmov vlagajo zajetne kupe denarja. To počno kljub temu, da so doslej opravljene raziskave pokazale, da nobena oblika uveljavljanja zaščite avtorskih del ne bo spremenila ekonomskih razlogov, zaradi katerih ljudje posegajo po nelegalnih programskih izdelkih.
Poljski založnik CD Projekt celo meni, da protipiratske zaščite, kot je na primer zaščita DRM, pravzaprav vzpodbujajo piratstvo namesto da bi ga preprečevale. Glavni razlog tiči v tem, da protipiratske zaščite »otežujejo« življenje celo tistim, ki računalniške igre pošteno kupijo. Tu gre za tiste zaščite, ki za igranje zahtevajo stalno povezavo v internet. Če med igranjem pride do prekinitve povezave, se igra nemudoma zaustavi. Zaradi tega se celo kupci originalnih iger odločijo za namestitev njenih piratskih različic, ki teh omejitev nimajo. Protipiratske zaščite potemtakem dejansko nimajo nobene koristi.
Poljski založnik CD Projekt bo svojo »teorijo« preizkusil še v praksi. Kmalu bo namreč ponudil v prodajo računalniško igro The Witcher 2: Assasins of Kings, ki ne bo opremljena s protipiratsko zaščito DRM. Na njegovi spletni strani (http://goo.gl/E1pSj) so sicer že naprodaj igre starejšega kova, kot so na primer Baldur’s Gate, Might and Magic in Icewind. Pri tem velja še omeniti, da poljski založnik CD Projekt ne podpira piratstva.
Prijavi napako v članku