Računalništvo, telefonija
Aplikacije in dodatni programi
Poslovne rešitve
Varnost
05.09.2024 12:20

Deli z drugimi:

Share

Zaščita API-jev, aplikacij in infrastrukture

Sodobno digitalno poslovanje zahteva nove varnostne produkte, med njimi pa so tudi rešitve za zaščito spletnih aplikacij.

Decentralizirana arhitektura, ki temelji na cloud storitvah, kontejnerjih in API-jih, vsakodnevno izboljšuje digitalno izkušnjo in olajšuje poslovanje. Vendar pa to razpršeno okolje širi površino napadov in povečuje možnost kompromitiranja, zlorabe in izpadov. Na srečo obstaja rešitev, ki hkrati ščiti legacy in sodobne aplikacije pred grožnjami ter zmanjšuje kompleksnost: WAAP (Web App and API Protection).

Sodobno digitalno poslovanje zahteva nove varnostne produkte, med njimi pa so tudi rešitve za zaščito spletnih aplikacij. Čeprav je  Web Application Firewall (WAAF) učinkovita rešitev za ublažitev ranljivosti aplikacij, je proliferacija API-jev in vse bolj sofisticirane tehnike napadalcev, spodbudila konvergenco WAF rešitev, rešitev za zaščito API-jev, upravljanje botov in preprečevanje DDoS napadov.

Rezultat je WAAP, rešitev, ki učinkovito ščiti aplikacije in uporabniške račune pred kompromitacijo in prekinitvami.

Kako smo pridobili Web App in API Protection (WAAP)?

Sodobno poslovanje in konkurenčno okolje spodbujata razvoj novih programskih rešitev, ki organizacijam olajšajo napredek. Takšna praksa je pripeljala do hitrega razvoja novih funkcij in integracij, front-end uporabniških vmesnikov in back-end API-jev. Vse to zahteva, da so vse uporabniške interakcije in poslovni procesi zaščiteni pred programskimi ranljivostmi. Poleg tega je treba zagotoviti zaščito tudi pred podedovanimi ranljivostmi.

API-ji in tradicionalne spletne aplikacije so izpostavljeni številnim tveganjem. Med njimi izstopajo izzivi, povezani s šibkim nadzorom avtentikacije, napačno konfiguracijo in zlorabo server-side request forgery (SSRF). Tudi organizacije, ki se ponašajo z  učinkovito varnostno strategijo za zaščio API-jev, lahko postanejo žrtve takšnih prevar.

Third-party integracije vodijo do povezovanja z drugimi okolji in njihovim varnostnim stanjem, zaradi česar so sicer varna podjetja lahko izpostavljena ranljivostim, ki temeljijo na API-jih. Rogue API točke, o katerih pogosto govorimo kot o shadow ali zombi API-jih, ustvarjajo potrebo po stalnem nadzoru in avtomatizirani zaščiti, ki temelji na strojnem učenju.

Decentralizacija arhitekture, agilen razvoj programske opreme in integracije povečujejo grožnje in tveganja

Vsak varnostni incident, kar vključuje zamude pri delovanju ali slabo avtentikacijsko izkušnjo, lahko povzroči izgubo prihodkov in zmanjšanje ugleda. Nova doba zato zahteva nove rešitve za zaščito aplikacij, učinkovito obvladovanje tveganj in zmanjševanje kompleksnosti poslovanja.

Neprestane inovacije in hitro sprejemanje cloud storitev so pripeljali do razvoja številnih arhitektur in medsebojne odvisnosti med različnimi komponentami aplikacij. Tradicionalne 3-tier in podedovane arhitekture se nadgrajujejo ali zamenjujejo s sodobnimi aplikacijami, ki temeljijo na decentralizirani arhitekturi, ki vključuje kontejnerje in mikrostoritve – vse s ciljem olajšanja API-to-API komunikacije. Pri tem se vse bolj uveljavlja multi-cloud arhitektura. Zato so lahko dostopne mobilne aplikacije in API integracije, ki pospešujejo vstop na trg, ključne za ohranjanje tržnega položaja in pridobivanje prednosti pred konkurenco.

Decentralizacija arhitekture, agilni razvoj programske opreme in integracije tretjih strani so povečali površino groženj in vpeljali doslej nepoznana tveganja. Organizacije morajo zato usmeriti pozornost na modeliranje groženj in zagotavljanje doslednosti varnostnih politik. Nadzor dostopa mora biti mogoče izvajati in dosledno vzdrževati na ravni vseh arhitektur. Poleg tega, da morajo blažiti poskuse izkoriščanja ali posledice napačne konfiguracije, morajo InfoSec ekipe zdaj poskrbeti za zaščito CI/CD pipelines, zaščititi open-source komponente in zaščititi aplikacije pred avtomatiziranimi napadi.

Širjenje API-jev in pospešen razvoj orodij vodi do prelomne točke. Da bi se lahko soočili z vsemi izzivi, morajo varnostne ekipe sprejeti telemetrijo za pridobivanje uporabnih vpogledov o grožnjah in izkoristiti prednosti umetne inteligence za samodejno izvajanje varnostnih protiukrepov, ki lahko učinkovito ublažijo tveganja.

Kako izbrati najboljšo WAAP rešitev?

Da bi zaščitile svoje poslovanje, ublažile poskuse kompromitiranja in zmanjšale operativno kompleksnost, potrebujejo organizacije rešitev, ki omogoča varno digitalno izkušnjo – kjerkoli se aplikacije in API-ji nahajajo.

Takšna WAAP rešitev mora vključevati:

Celovita zaščita in dosledna varnostna politika

  • Popolna vidljivost v hibridnih in multi-cloud okoljih
  • Dosledno izvajanje varnostnih politik vse do edge in oblačnih okolij
  • Zgodnje odkrivanje in samodejno prepoznavanje ranljivosti

Zmanjšanje števila kompromitacij in false positives

  • Preprečevanje groženj v realnem času in retrospektivna analiza
  • Natančno odkrivanje groženj
  • Odpornost med napadalčevimi praksami, ki vključujejo  retooling, escalation in evasion

Zmanjšanje kompleksnosti delovanja

  • Zmanjšanje tveganj, povezanih s ”shadow IT” in integracijami tretjih strani
  • Poenostavljena varnost na ravni data centra, clouda in mikrostoritev
  • Odprava omejitev na ravni oblaka in arhitekture z namenom implementacije on-demand varnosti, kjerkoli je to potrebno

Učinkovita WAAP rešitev mora zagotavljati učinkovito varnostno zaščito, ki jo je enostavno upravljati. Med WAAP rešitvami izstopa F5 Networks. Platforma omogoča preprečevanje groženj v realnem času, retrospektivno analizo, avtomatizirano zaščito, adaptivne varnostne prakse in možnost povezovanja z API-ji, ki se enostavno integrirajo v CI/CD pipelines, sisteme upravljanja in podobno.

PREBERITE VEČ O ZAŠČITI API-JEV S F5 DISTRIBUTED CLOUD SERVICES


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
kibernetska varnost

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem Exclusive Networks Slovenia d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri Exclusive Networks Slovenia d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem Exclusive Networks Slovenia d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

INFO-KOD d.o.o.

Cesta v Gorice 34a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 24 99
Skupina INFO-KOD že dvajset let ponuja rešitve na področju avtomatske identifikacije, ki je podlaga za računalniško izmenjavo podatkov. INFO-KOD d.o.o. je eden izmed glavnih distributerjev ... Več
Zlati partner

NIKON GmbH – Podporna pisarna Slovenija

Leskoškova 9e, 1000 Ljubljana, Tel: 01 280 08 12
Nikon je vodilno podjetje s področij fotografije, digitalnega zajema ter natančne optike. Njegove izdelke odlikujejo vrhunska kakovost izdelave, napreden dizajn ter odlične zmogljivosti, ... Več

ETRUST d.o.o.

Arja vas 101, 3301 Petrovče, Tel: 03 710 37 80
Etrust d.o.o. razvija MES sisteme, namenjene planiranju in optimizaciji proizvodnje, ki so povezljive tudi z ERP sistemi, kot je npr. SAP. Več
Zlati partner

RITTAL d.o.o.

Letališka cesta 16, 1000 Ljubljana, Tel: 01 546 63 70
Rittal spodbuja inovacije in živi svoje vrednote To je Rittal. Globalni igralec, vodilni inovator, družinsko podjetje in zgleden delodajalec. Rittal zgodba Prihodnost Rittala se je ... Več