Zakaj ravnovesje med informacijsko varnostjo in uporabniško izkušnjo?
Izzivov, s katerimi se podjetja na tem področju srečujejo je veliko, glavna težava pri uvedbi takšne rešitve pa je izbrati takšno, da se doseže pravo ravnovesje med potrebami uporabnikov in varnostjo informacijskega sistema.
Zakaj je ravnovesje med tema gradnikoma potrebno oz. kaj se zgodi, če damo večji poudarek enemu izmed njih?
Če je prioriteta uporabniška izkušnja:
Zadovoljstvo uporabnikov pridobimo tako, da jim dodelimo administratorske pravice na delovni postaji, s katerimi njihovo delo v nobenem trenutku ni ovirano. Uporabnik ima »proste roke« in lahko na napravi dela karkoli; od nameščanja programov in aplikacij do zaganjanja le-teh ter spreminjanja kritičnih nastavitev naprave. S takšnim pristopom imamo na eni strani zadovoljne uporabnike, na drugi strani pa delovne postaje, ki predstavljajo visoko varnostno tveganje.
Če je prioriteta informacijska varnost:
S takšnim pristopom zagotovimo varnost sistema, vendar neposredno vplivamo na produktivnost in zadovoljstvo uporabnikov. Za zagotavljanje ustreznega nivoja informacijske varnostni, uporabnikom ne smemo dodeljevati administratorskih pravic na napravah. Posledično s tem neposredno vplivamo na uporabniško izkušnjo, ker povzročimo morebitno nedelovanje aplikacij potrebnih za nemoteno delo, hkrati pa zaradi pritožb nezadovoljnih uporabnikov povečamo delo in pritisk na IT osebje, ki mora nastale težave reševati. V kolikor je za odpravo težav uporabniku dodeljena administratorska pravica, se spet vrnemo na točko 1 – zadovoljen uporabnik in ranljiva naprava.
Kako torej zagotoviti ravnovesje med informacijsko varnostjo in uporabniško izkušnjo?
Preberite v članku >>
Prijavi napako v članku