Z umetno inteligenco nad davčne utaje!
Popolno ali delno izogibanje davčnim ne pomeni le kršitve zakonodaje, ampak povzroča tudi nedopustne posledice in protipravna stanja. Davki so namreč nujni za učinkovito, pravočasno in kakovostno delovanje ter razvoj države in občin oziroma uresničevanje njihovih funkcij oziroma nalog. Ker pa vsi davčne zakonodaje ne upoštevajo, poljska davčna uprava s pridom uporablja storitve družbe STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej), ki samodejno preverjajo sumljive transakcije in odkrivajo goljufiva podjetja.
STIR je bil ustanovljen leta 2017 na predlog poljske vlade, ustanovila pa ga je Nacionalna klirinška agencija (Krajowa Izba Rozliczeniowa, KIR) oziroma družba v lasti zasebnih bank in Nacionalna banka Poljske, ki ima tretjinski lastniški delež. Sistem družbe STIR deluje na način, da zbira veliko podatkov o podjetjih. Seznam vključuje bančne račune, ki jih podjetje odpre in vzdržuje, vključno z dnevnimi izpiski transakcij, identifikacijskimi podatki o pošiljateljih in prejemnikih transakcij ter njihove vrednosti. Umetna inteligenca vse te podatke nato združi skupaj in na podlagi učenja oceni, ali gre v določenem primeru za davčno utajo.
STIR v letu 2019 zbral podatke o več kot 11 milijonih transakcij, ki so zajele skoraj 4 milijone podjetij in organizacij, s temi transakcijami pa je bilo povezanih 5,5 milijonov posameznikov uradno odgovornih oseb. Poljska davčna uprava je prepričana, da jim je na ta način uspelo preprečiti veliko število poskusov davčnih goljufij, sistem pa se še vedno izpopolnjuje. Pri tem velja še omeniti, da bo podoben sistem do let 2024 zaživel tudi v centralnem elektronskem plačilnem sistemu Evropske unije (CESOP). Ta sistem se bo poleg nacionalnih sistemov, ki se ukvarjajo z notranjimi poslovnimi transakcijami, osredotočil tudi na čezmejne prenose med državami članicami Evropske unije. Ključen cilj sistema pa je čimbolj zmanjšati število davčnih utaj.
Prijavi napako v članku