Računalništvo, telefonija
Avtomoto
Življenjski slog
Triki in nasveti
30.06.2023 14:00

Deli z drugimi:

Share

Na testu električni skiro Xiaomi 4 Ultra: nekaj konkretnih izboljšav in pripomb

Električni skiro Xiaomi 4 Ultra sem imel prvič možnost spoznati na kongresu MWC 2023, kjer pa je samo dolgočasno visel na steni. Na papirju so bile izboljšave v primerjavi s predhodniki konkretne, zato sem se veselil trenutka, ko bo skiro prispel v Slovenijo.
Preizkusili smo novi električni skiro Xiaomi 4 Ultra. Kaj ga odlikuje in kje ima prostor za izboljšavo?
Preizkusili smo novi električni skiro Xiaomi 4 Ultra. Kaj ga odlikuje in kje ima prostor za izboljšavo?

To se je sedaj tudi zgodilo in na srečo smo ga lahko nemudoma testirali. Avto in kolo smo za dober teden upokojili in smo za vsakodnevne potrebe uporabljali e-skiro Xiaomi 4 Ultra. Na voljo so še klasična različica Xiaomi 4, Lite in Pro modela, ki so cenejši, manj zmogljivi in na splošno manj opremljeni skiroji. Če se bo pojavila priložnost, jih bom z veseljem preizkusil. Do takrat pa se bomo zadovoljili z zastavonošem Ultra.

PrednostiSlabosti
🛴 Dobra zmogljivost🚫 Težak in okoren
🛴 Soliden doseg🚫 Nerodna postavitev zaslona
🛴 Robusten in udoben🚫 Premajhna svetilnost zaslona
🛴 Dvojno vzmetenje, DuraGel pnevmatike🚫 Zadnji blatnik postavljen prenizko

Xiaomi 4 Ultra cena v Sloveniji?

Xiaomi 4 Ultra je trenutno na voljo za 1029 €

Električni skiro Xiaomi 4 Ultra: ne pretirava z izgledom

»Če ni pokvarjeno, ne popravljaj.« Vodilo Xiaomi oblikovalcev, ki niso želeli eksperimentirati z izgledom novega skiroja. Ta ostaja enak kot smo ga vajeni od mestnih e-skirojev, kar mi je všeč. Nekateri razvijalci skirojev, še posebej kitajski, radi pretiravajo z oblikovanjem in skiro opremijo s kričečimi barvami, ki bolj spominja na raketo. Seveda bi bilo za njih kriminalno, če bi hitrost omejili na 25 km/h, zato pogosto najdemo skiroje, ki so oglaševani kot e-skiroji, vendar so v resnici mopedi (če upoštevamo slovensko zakonodajo).

Xiaomi ni šel v to smer. Xiaomi 4 Ultra ostaja tipičen e-skiro, vendar le izboljšan na nekaterih ključnih predelih, začenši z motorjem, ki ima sedaj največjo nazivno moč 940 W. Hitrost je programsko omejena na 25 km/h, kar je največja hitrost, ki jo v Sloveniji lahko imajo e-skiroji. Po vsej verjetnosti se bodo v naslednjih mesecih našli načini, kako zaobiti hitrostno omejitev.

Samotesnilne pnevmatike, dvojno vzmetenje – ali je vožnja po brezpotjih mogoča?

Zamenjali so tudi pnevmatike. Spredaj in zadaj se peljemo na 10-palčnih DuraGel pnevmatikah. Poleg večje velikosti, ki zagotavlja bolj udobno in varno vožnjo, se nam v teoriji ni potrebno bati morebitne predrtja. DuraGel pnevmatike lahko po podatkih Xiaomija samodejno zatesnijo predrtja s premerom do 3,5 mm. V praksi naj bi to izgledalo tako, da bi vsiljivca samo odstranili iz gume in nadaljevali vožnjo, medtem ko bi guma s posebnim gelom samodejno zapolnila luknjo. Na žalost tega nisem uspel testirati med vožnjo, čeprav sem nevede večkrat zapeljal čez morebitne špičaste predmete.

Morda še bolj pomembno od samotesnilnih pnevmatik je sistem dvojnega vzmetenja, ki je bil močno pogrešan pri prejšnji generaciji in tudi na splošno pri mestnih e-skirojih. Ravno zaradi vzmetenja sem najprej pomislil, da bi e-skiro lahko uporabljal tudi na brezpotjih, kar pa ni bila vedno dobra ideja.

Makadamske ceste, tudi tiste bolj luknjaste, sem brez težav in celo udobno prevozil. Na gozdnih poteh pa se nisem počutil udobno ali varno, vsaj ne pri skoraj polni hitrosti. Travnate pešpoti so prav tako primerni tereni, če nimate druge možnosti in če se ne bojite srda bližnjega kmetovalca.

Velike pnevmatike in dvojno vzmetenje torej omogočajo vsaj delno vožnjo po nemestnih terenih, ne bi ga pa označil za pravega »offroaderja«.

Xiaomi 4 Ultra – moči ima povečini zadosti, na hribih začne sopihati

Nazivna moč 940 W (motor na zadnjem kolesu) je več kot zadostna, če upoštevam, da se bo Xiaomi 4 Ultra največ zadrževal na mestnih ulicah ali vaških cestah. Nekateri bodo imeli pripombo nad končno hitrostjo (25 km/h), a zame je zadoščala. Bolj sem pogrešal možnost avtopilota, torej, da bi imel na voljo ročico ali drugo stikalo, ki bi mi »zamrznila« hitrost. Nepotrebno držanje ročice za plin na dolgih ravninah, ki so tako ali tako dolgočasne, je samo še dodatno moteče. Določeni e-skiroji za to ceno jo imajo, zato mi je žal, da se Xiaomi prav tako ni odločil za nekaj podobnega.

Če sem presegel 30 km/h (po hribu navzdol), se je vklopil dokaj nadležen in glasen alarm, ki ni motil samo mene, ampak tudi mimoidoče. Xiaomi pravi, da je 940 W dovolj za premagovanje vzponov do 25 stopinj. Po vsej verjetnosti so to testirali s 70-kg voznikom in ne skoraj 100-kg tovorom. Manjše vzpone sem brez težav prevozil z vsaj 15 km/h, pri bolj strmih vzponih pa mi je hitrost padla pod 10 km/h in skoraj vedno do točke, da sem lovil ravnotežje.

Na voljo so štirje načini vožnje: sprehajalni način, klasična vožnja (Drive), način Sport in način Sport+. Način Drive omeji pospeševanje in končno hitrost na 20 km/h, oba športna načina pa omogočata polno hitrost. Razlika med njima pa je le hitrejše pospeševanje v načinu Sport+. Za začetek vožnje moraš v vseh načinih skiro ročno poriniti (push & go). Po doseženi hitrosti 5 km/h pa se vklopi ročica za plin.

Ustavljanje je hitro in zanesljivo. Na sprednji pnevmatiki je vgrajen E-ABS, ki pomaga preprečevati morebitne zdrse pri zaviranju. 

Xiaomi 4 Ultra – soliden doseg, prenosljivost otežena

Xiaomi oglašuje 70 kilometrov dosega pri optimalnih pogojih. Po dobrem tednu testiranja sem uspel prevoziti 45-50 kilometrov, preden sem moral poseči po vtičnici. Moja trasa je vsakodnevno sestavljala makadamska cesta, daljša ravnina (približno 2 kilometra), dva manjša vzpona (in spusta) ter malenkost strmejši vzpon. Na poti do pisarne so tudi stopnice, kjer sem občutil kar zajetno težo (24,5 kg) e-skiroja.

Teža vpliva tudi na njegovo prenosljivost. Krmilnik skiroja lahko enostavno zložimo, vendar je kljub temu še vedno nepriročen za shranjevanje. Če sem ga želel začasno shraniti v avtu, sem moral podreti sedeže (Fiat Bravo), po širini ga nisem moral postaviti v prtljažnik. Tudi v stanovanju zanj nisem imel optimalnega prostora (kolesarnice nimam). Na koncu me je najmanj oviral pod mizo v pisarni.

Manjše pripombe nad funkcionalnostjo

Pogosto sem jamral čez postavitvijo zaslona, ki je nerodno postavljen na sredino krmilnika (enako kot pri trojki). Če sem hotel zamenjati način vožnje, sem moral voziti z eno roko ali pa se ustaviti. Ker imam nekaj izkušenj s skiroji, enoročna vožnja zame ni težavna, verjamem pa, da se marsikdo ne bi počutil najbolj varnega (čeprav pnevmatike in vzmetenje dobro odpravljajo tresenje).

Pogrešam tudi večjo svetilnost zaslona, ki je na sončni svetlobi neberljiv. Če sem hotel videti, koliko imam še baterije ali kako hitro se vozim, sem moral z rokami ustvariti senčnik. Zaslon prav tako skopari z informacijami. Večina informacij je na voljo v aplikaciji (Xiaomi Home), na zaslonu praktično vidimo samo način vožnje, hitrost in stanje baterije. Rad bi si želel videti vsaj še trenutno prevoženo razdaljo in morda tudi uro, da mi ni potrebno med vožnjo gledati na zapestje. Praznega prostora je na zaslonu še dovolj, zato ne vidim razloga, zakaj ne bi mogli dodati teh osnovnih informacij.

Kar ni na zaslonu, je v aplikaciji: preostali doseg, način vožnje (z razlagami, kaj pomeni posamezen način), trenutna napolnjenost baterije, povprečna hitrost, prevožena razdalja. V aplikaciji sem lahko spreminjal stopnjo povrnitve energije ob zaviranju. Če sem imel pred seboj daljši spust, sem jo nastavil na najvišjo, drugače sem jo pustil na srednji stopnji. Koliko se mi je to poznalo na dosegu, je težko reči. Optimistična napoved je nekaj kilometrov.

Za osnovno varnost e-skiroja je poskrbljeno z možnostjo zaklepa skiroja, kar pa ne bo odvrnilo vztrajne tatove. Za fizično ključavnico je dostop presenetljivo otežen. Na zelo tesno sem lahko zaklenil ključavnico okoli vzmetenja, druge primerne lokacije enostavno ni.

Spredaj je dokaj močan žaromet, zadaj pa zavorna luč, ki utripa ob močnejšem zaviranju. Vklopita se s pritiskom na gumb za vklop na zaslonu ali pa v aplikaciji. Ob strani so za boljšo vidljivost nameščeni odsevniki, za vožnjo skozi mlakuže pa nas varujejo blatniki in ocena vodoodpornosti IP55. Zadnji blatnik je nameščen malenkost prenizko, saj sem ga večkrat (nežno) udaril, ko sem sestopil s pločnika. 

Končno mnenje

Xiaomi 4 Ultra je zelo dober skiro. Je privlačen, niti malo ne pritegne pozornost s kakšnimi absurdnimi barvnimi kombinacijami, obenem pa je varen, udoben in zmogljiv. Največ izboljšav lahko naredijo na funkcionalnosti, a tudi tukaj razen nekaj izpostavljenih malenkostih nimam večjih pripomb.

Za dobrega tisočaka je to dober mestni električni skiro.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem Idealia Pro d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri Idealia Pro d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem Idealia Pro d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

NUFIRA d.o.o.

Ob Suhi 4d, 2390 Ravne na Koroškem, Tel: 041 722 132
Vsako hitro rastoče podjetje se spopada z odločitvami glede najboljšega poslovnega sistema za upravljanje svojih poslovnih procesov. Pravilna integracija integriranega programskega ... Več
Zlati partner

Enaa / Gambit trade d.o.o.

Savska cesta 3a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 437 63 33
Gambit trade d.o.o. je eno najstarejših in uspešnejših računalniških podjetij pri nas. S svojo inovativnostjo premikajo meje. Tako so že leta 1999 postavili tudi Enaa prvo spletno ... Več
Diamantni partner

ADM ADRIA d.o.o.

Prvomajska ulica 17, 3000 Celje, Tel: 05 925 19 55
O nas Večina podjetij se ustanavlja zaradi poslovne ideje, prodajnega koncepta ali pa zaradi potrebe po formaliziranju opravljanja poslovnih aktivnosti. Na primeru družbe ADM-Adria, ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več