Video vsebine v tiskanih medijih?
Bralci revije Računalniške novice lahko odslej povsem brezplačno spremljajo tudi video vsebine. Potrebujejo le mobilni telefon in seveda novo številko revije Računalniške novice. Inovativna rešitev, ki jo na Kitajskem, sicer za drugačne namene uporabljajo že nekaj let, sliši na ime QR koda (quick response).
Če želijo mediji ostati v koraku s časom, si ne smejo privoščiti spregleda prebujajočega velikana, t.j. mobilnih tehnologij in z njimi vseprisotnega koncepta nenehne dosegljivosti (always on-line). Predvsem pametni telefoni in tablični računalniki so postali obvezen spremljevalec praktično vseh nas, kar pomeni, da sta fotoaparat in povezava do interneta vedno v žepu. Edina težava, ki ostaja, je nerodno vpisovanje spletnih naslovov v mobilne naprave. Kako torej pomagati bralcem tiskanih medijev, da bi hitro in učinkoviti poiskali sorodne ali dodatne video vsebine, ki se nanašajo na brani prispevek?
Pri Računalniških novicah so prepričani, da je odgovor na to vprašanje QR koda, zato so v novo številko revije Računalniške novice, umestili slikovne povezave, do dodatnih video vsebin. Odziv je več kot neverjeten, zato nameravajo s takšno politiko povezovanja spleta in tiska nadaljevati tudi v prihodnje. Glede na to, da je vedno več spletnih strani prilagojenih mobilnim napravam, predvidevajo še precejšen premik na tem področju, kjer ne izključujejo niti podobnega koncepta oglaševanja.
»Iz naivnega pogovora in prerekanja med sodelavci »ali bo delovalo ali ne« je zrasla prva testna objave QR kode na Facebook strani Računalniških novic. Največje vprašanje je seveda bilo ali naši bralci sploh poznajo QR kodo in ali jo bodo znali oziroma hoteli uporabljati. Odziv je bil neverjeten, zato smo hitro testirali še tisk. Po prvi objavi je postalo jasno, da je takšen koncept ne samo priročen, ampak tudi zelo učinkovit in priljubljen«, je povedal Mitja Pritržnik, vsebinski urednik revije Računalniške novice.
Kako deluje QR koda? Gre za preprosto sliko, ki jo na podlagi izbrane spletne povezave, generira namenski generator kode, kot sta denimo goo.gl ali goqr.me. To isto sliko lahko umestimo v tiskano izdajo revije, poleg želene novice, katero lahko uporabniki nato skenirajo s pomočjo namenske aplikacije (npr. i-Nigma). Če ne verjamete, kako enostavno je spremljanje video vsebin preko QR kode, potem brž po novo številko Računalniških novic.
Prijavi napako v članku