Vaš načrt za finančni uspeh
Tudi na področju financ je pomembno, da analiziramo preteklo leto: kaj smo naredili dobro, kaj slabo, kaj lahko izboljšamo in kako se je obnašal trg. Namesto nas so to storili Mojca Marija Pregelj, David Zorman in Goran Djuratovič iz družbe Generali Investments na webinarju »Leto 2025: Vaš načrt za finančni uspeh«.
Za celotno sliko o dogajanju v letu 2024 (in naprej) vam priporočamo, da si ogledate posnetek webinarja. Dobili boste dragocene vpoglede v trenutno stanje kapitalskih trgov po svetu in morebitne uspešne strategije za vlagatelje.
Leto 2024 je bilo uspešno leto
Leto 2024 je bilo uspešno zlasti za ameriške delnice, ki so zrasle za 31,2 %. Ta rast je znatno presegla evropske delnice, ki so dosegle skromnejši, 5,2-odstotni donos. Tudi v Sloveniji sta se cedila med in mleko, saj se je slovenski delniški trg povečal za kar 33 %.
Nadpovprečno rast je spodbujalo več dejavnikov, med drugim močni gospodarski obeti, manjši strah pred recesijo, nižje obrestne mere in povratek Kitajske s hitro rastjo. Velik vpliv sta imela tudi vzpon umetne inteligence in menjava administracije na drugi strani Atlantika.
Neto prilivi v vzajemne sklade so v Sloveniji dosegli rekordnih 529 milijonov evrov, s čimer se je premoženje Slovencev v teh skladih povečalo za 1,4 milijarde evrov na skupno 6,2 milijarde evrov. Bolj kot številke je pomembno dejstvo, da se slovenska finančna pismenost povečuje. Vsako leto je manj denarja, ki miruje na računih in več vstopov v svet vzajemnih skladov in delniškega trga.
Če bi radi izvedeli, kako bo Trumpova administracija vplivala na napovedi in obnašanje trga, si oglejte posnetek webinarja. Strokovnjaki iz družbe Generali Investments vam bodo razložili, zakaj predvidevajo, da bodo zaradi Trumpove administracije trgi lahko bolj volatilni. Izvedeli boste tudi, kakšna je napoved za leto 2025 oziroma ali se nam obeta tako uspešno leto, kot sta bila 2024 in 2023.
Vpliv umetne inteligence na svetovni delniški trg
Tehnološki sektor je doživel veliko rast, še posebej na področju umetne inteligence (UI). Tudi v družbi za upravljanje Generali Investments spremljajo trende in dogajanja v tem sektorju in v okviru aktivnega upravljanja prilagajajo naložbe v vzajemnih skladih. Tako so vzporedno z razvojem UI prilagodili strategije upravljanja, ki se jim danes že obrestujejo.
Zagotovo ste v zadnjih dneh slišali za pojav novega UI akterja iz Kitajske. DeepSeek je naredil točno to, kar se je pričakovalo – močno pocenil uporabo velikih jezikovnih modelov in zadal zaušnico ameriškim podjetjem, tako iz tehničnega kot tudi iz delniškega vidika. Več o DeepSeeku in umetni inteligenci ter kako bo ta tehnologija še najprej igrala vidno vlogo v tehnološkem sektorju in skladih, pa si oglejte na posnetku webinarja Generali Investments.
Največja imena v svetu tehnologije – Meta, Google, Microsoft, Tesla, Apple, Amazon, Netflix – bodo po vseh napovedih še naprej najmočnejši igralci na trgu in zaslužni naziva »Veličastnih 7«. Kako močan je tehnološki trg, priča dejstvo, da delnice tehnoloških podjetij predstavljajo kar 30 % celotnega ameriškega delniškega trga.
Kakšen portfelj sestaviti? Kdaj začeti z vlaganjem?
To sta najpogostejši vprašanji vsakega nadobudnega vlagatelja. Na webinarju so govorci in strokovnjaki družbe Generali Investments spregovorili, kako sestaviti nov portfelj ali prilagoditi obstoječega, ki bo karseda najbolje prenesel volatilnost trga. Nikoli ni prezgodaj ali prepozno, da se podate v finančni svet, pravijo pri Generali Investments.
Beseda je tekla tudi o alternativnih trgih in naložbah. Čeprav je ameriški trg najbolj privlačen, marsikdo išče donosne priložnosti tudi na drugih trgih, na primer na Kitajskem ali v Indiji. Ali sta to trga, ki bi vas lahko obdržala na zeleni veji skozi celotno leto, izveste na webinarju.
Na njem so izpostavili pomembno vodilo, da je treba pri naložbenem nasvetu upoštevati dejstvo, koliko premoženja ima oseba tudi v preostalih naložbenih razredih, kot so zlato, nepremičnine, kriptovalute in drugo. Svoje poglede, kako jih lahko ustrezno vključite v svoj portfelj, so predstavili tudi strokovnjaki družbe Generali Investments.
Za konec so seveda podali dva nasveta, ki veljata za vse vlagatelje. Investiranje je maraton in ne šprint ter pomembno je, da razpršite svoj portfelj.
Še več podobnih nasvetov vas čaka na webinarju »Leto 2025: Vaš načrt za finančnih uspeh«, ki si ga lahko ogledate na posnetku.
Prijavi napako v članku