Varni na spletu – z EON Connect
Na otroke prežijo številne pasti. Najmlajši so zelo pogosto tarče zlorab, aplikacija pa med drugim omogoča tudi varnostni in starševski nadzor nad omrežjem.
Februar in oktober sta meseca, ko se še posebej posvečamo varnosti na svetovnem medmrežju – prvi je mesec varne rabe interneta, drugi pa mesec kibernetske varnosti, vendar pa je povsem jasno, da se moramo s to problematiko ukvarjati skozi vse leto. In tudi zelo temeljito. Dejstvo je, da na internetu preživimo vse več časa, toliko več, odkar nas je pandemija koronavirusne bolezni pahnila v še večjo odvisnost od spleta, saj prek njega opravljamo zares številne dejavnosti.
Smo dovolj previdni?
Se pri tem dovolj zaščitimo? Uporabljamo dovolj varna gesla, da preprečimo vse poskuse vdorov? Smo dovolj previdni pri spletnih nakupih oziroma plačilih? Ne nasedamo lažnim profilom, lažnim nagradnim igram in podobno? Razkrivamo o sebi veliko preveč? Verjetno se lahko marsikdo zamisli ob teh »neprijetnih« vprašanjih, saj resnici na ljubo nis(m)o dovolj previdni. In kako zelo so potem izpostavljeni šele najmlajši!
Ti so bili v zadnjem letu dni pahnjeni v kibernetski svet. Če so starši pred pandemijo še nekako nadzorovali, koliko časa njihovi otroci prebijejo za računalniki, na tablicah in telefonih, se je v kriznem obdobju položaj povsem spremenil. Zdaj so bili tudi otroci prisiljeni veliko časa preživeti na internetu, saj so se lahko kar nekaj časa le na ta način šolali od doma. Številni niso bili dovolj poučeni, da bi se znašli v novem položaju, predvsem glede varnosti. Na otroke namreč od vsepovsod prežijo nevarnosti, nepridipravi se zelo dobro zavedajo njihove ranljivosti, tu še posebej prednjači spletni »grooming« oziroma spletno prijateljstvo s slabimi nameni.
Nova dimenzija nadzora nad hišnim internetom
Pri Telemachu, vodilnem ponudniku fiksnega širokopasovnega interneta v Sloveniji, se dobro zavedajo, kako pereča je ta težava. Zato so v okviru svoje zaveze družbeno odgovornega delovanja že pred leti zagnali projekt Varni na spletu, varni v svetu, s katerim so prek interaktivnih delavnic osnovnošolce osveščali o pasteh interneta. Pandemija je delavnice začasno prekinila, so pa pri Telemachu v tem času našli inovativno rešitev za nadzor nad uporabo interneta – EON Connect. Gre za povsem novo dimenzijo nadzora nad hišnim internetom.
Z aplikacijo EON Connect za naprave s sistemom iOS, Android ali Huwaei bodo lahko Telemachovi uporabniki prek mobilnega telefona ali tablice kadarkoli in kjerkoli hitro ter preprosto upravljali svoje brezžično ali fiksno domače omrežje. Kadarkoli bodo lahko preverili, kdo je v določenem trenutku povezan v vaše hišno omrežje, preprečili krajo podatkov, zaščitili naprave pred sumljivimi programi ter ustvarili ločeno omrežje WiFi za goste.
EON Connect pa med drugim omogoča tudi varnostni in starševski nadzor nad omrežjem. Starševski nadzor omogoča filtriranje internetnih vsebin, kar pomeni, da lahko starši svojim otrokom omejijo dostop do družbenih omrežij ali določenih kategorij vsebin, ki se jim zdijo neprimerne, jim omejijo dostop do interneta, ko je čas za spanje ali domače naloge ali začasno prekinejo oziroma ustavijo internetni dostop katerikoli napravi ali profilu. Otroci bodo tako spet varni na spletu, s tem pa tudi varni v svetu.
Več najdete na www.telemach.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku