Uporaba “nočnih nastavitev” na pametnih telefonih žal ne koristi
Ko se je uporaba pametnih mobilnih telefonov razširila praktično v vse kotičke našega življenja, so številni znanstveniki izvedli vrsto raziskav. Ti so pričakovano prišli do spoznanja, da modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni telefonov, moti normalen cikel spanja pri ljudeh. Ti so nato pričakovano izdali priporočilo, da naj se vsaj eno uro pred spanjem preprosto izognemo uporabi telefona. Tehnološka podjetja nad tem priporočilom seveda niso bila preveč navdušena, zato so uporabnikom ponudila tako imenovane “nočne nastavitve”, ki naj bi onesposobile »škodljivo« modro svetlobo in jo nadomestile z »zdravo« rumenkasto.
Kot vse kaže “nočne nastavitve” pametnih mobilnih telefonov niso tako zdrave, kot nas v to skušajo prepričati proizvajalci mobilnih naprav. Glede na raziskavo, ki so jo opravili raziskovalci univerze Brigham Young University in medicinskega centra Cincinnati Children’s Hospital Medical Center, naj bi “rumena” svetloba povzročala celo večje motnje ritma spanja pri ljudeh kot “modra” svetloba. Zaključek raziskave, objavljene v reviji Sleep Health, namreč temelji na teoriji, da naše telo povezuje temnejšo in hladnejšo svetlobo z mrakom, kar pa seveda ne drži za pametne mobilne telefone, saj ti zaradi neprestanega spreminjanja barv na zaslonu, našemu telesu dejansko pošiljajo mešane signale. Posledično pa sledi precej slabše spanje.
Omenjena raziskava je bila opravljena na 167 prostovoljcih starosti med 18 in 24 let. Tisti prostovoljci, ki so uporabljali pametni mobilni telefon pred spanjem, so imeli slabše spanje in to neglede na to, kakšen način so uporabljali. Zaradi tega je priporočljivo, da vsaj uro pred spanjem telefon enostavno ne uporabljamo.
Prijavi napako v članku