Umazana igra kapitala za uvedbo programskih patentov v EU
Bodo tudi našo prihodnost diktirali kapitalistični velikani? |
Oblikovanje direktive o programskih patentih v državah Evropske unije je informacijsko družbo našega kontinenta razdelilo na dva tabora. In v tem boju Davida in Goliata, kjer je meja med pravicami razvijalcev programske opreme in pa denarja željnih velikanov preveč jasna, da bi skrila pravi namen direktive – dejansko ni prepovedanih sredstev za dosego cilja.
Tudi velikani, kot je recimo Bill Gates, očitno ne poznajo sramu pri izbiri “orožja”, saj naj bi vodja giganta iz Redmonda celo izsiljeval predsednika danske vlade in nekatere ministre z ukinitvijo osemsto delovnih mest svoje danske podružnice Navision. Seveda v primeru, da danska vlada direktive ne podpre. Primer pa ni osamljen, saj naj bi vodja Philipsa, Hans Streng, evropskim vladam že pred časom javno grozil s preselitvijo delovnih mest v t.i. manj razvite države, če direktiva ne bo sprejeta. V začetku letošnjega leta je nek poljski časopis objavil novico o zaprtem pismu, ki naj bi ga na poljskega predsednika vlade naslovili Siemens, Nokia, Philips, Ericsson in Alcatel. V pismu naj bi pod vprašaj postavljali investicije v tej državi, če Poljska ne podpre uvedbe direktive.
S takimi potezami, kjer ni več govora o poslovnih potezah, temveč o izsiljevanju, pa kapitala željni grabežljivci tudi nakazujejo svoj pravi namen. Velikanu kot je Philips namreč nobena direktiva ne bo preprečila, da svoj razvoj preseli na cenejše azijske trge. Ravno tako pa mu ne bo nič preprečilo, da patent za neko programsko opremo, razvito na azijskem trgu, uporabi v boju proti manjšim evropskim podjetjem. Nam, kot opazovalcem tega dvoboja Davida in Goliata, pa ne preostane nič drugega, kot da se sprijaznimo, da bodo našo prihodnost bolj ali manj diktirale bogate in vplivne korporacije.
Prijavi napako v članku