Aplikacije in dodatni programi
03.05.2023 10:07

Deli z drugimi:

Share

Trgovina Apple iTunes Music Store pred 20 leti za vedno spremenila glasbeno industrijo

Čez dvajset let morda iTunesa ne bo več. Vendar brez tega, da ne bi prepričali založb, ne bi predstavil celotno idejo predvajanja glasbe na računalniku ali iPhonu, ne bi imeli tega, kar imamo danes.

28. aprila 2003 je Steve Jobs javnosti prvič predstavil iTunes Music Store z 200.000 skladbami in nekaj ekskluzivami, ki niso le spremenile takratne glasbene industrije, temveč so utrle pot današnjemu pretakanju vsebin.

Leta 2021 je Apple razdelil aplikacijo iTunes na ločene aplikacije za glasbo, televizijo in ostalo. In prav je tako, saj je vse skupaj postalo zelo zmedeno.

Veliko nejasnosti še vedno ostaja, saj je bil iTunes razdeljen, vendar iTunes Music Store še vedno obstaja. Apple se je pred kratkim zelo potrudil, da bi prikril to, kar je bilo nekoč tako pomemben del njegovega poslovanja.

Glasbena trgovina iTunes je vzela iTunes, majhno aplikacijo za predvajanje glasbe in jo spremenila v način za odkrivanje nove glasbe – in tudi za njen nakup. Danes se zdi kupovanje glasbe po skladbah precej zastarelo, toda leta 2003 je bila to seizmična sprememba tako za kupce glasbe, kot za založbe.

Stari dobri časi

Apple ni izumil predvajanja glasbe na računalnikih in prav tako ni izumil formata MP3, ki bi to omogočal. To je v 80. letih prejšnjega stoletja izumil Karlheinz Brandenburg, inženir iz Nemčije, ki je slavno ponavljal svoj izum, dokler ni uspel uspešno predvajati skladbe Suzanne Vega, “Tom’s Diner”.

Slutili smo, da bo to imelo posledice,” je Vega povedal za revijo Spin, maja 2010. “To je hkrati osvobodilo glasbo in uničilo industrijo.

Do vzpona digitalne datoteke MP3 se je glasba prodajala v različnih fizičnih medijih, vrhunec pa je bil CD. To je vsekakor bil dober čas za glasbeno industrijo, še posebej, ko so ljudje kupovali CD različice vinilnih albumov, ki so jih že imeli.

Kljub temu je pošteno reči, da so založbe vedele, da je pravi denar v fizični distribuciji. Zelo dobro so se zavedale, da je MP3 mogoče kopirati. Videle so, da Napster in podobne storitve počnejo točno to, vendar se jim je zdelo, da splet pomeni piratstvo, medtem ko fizični mediji pomenijo dobiček.

Steve Jobs jih je poskušal prepričati, da ne obstaja samo srednja pot, temveč velika srednja pot. Trdil je, da so večino piratstva takrat izvajali ljudje, ki bi plačali za digitalno glasbo, če bi lahko.

Vedno bodo ljudje, ki bodo piratizirali glasbo, ne glede na vse, vendar je Jobs verjel, da večina prenaša nezakonito, ker je priročno, ne zato, ker je brezplačno.

Potrošniki ne želijo, da se z njimi ravna kot s kriminalci, umetniki pa ne želijo, da bi jim ukradli dragocena dela,” je zapisal Steve Jobs v Applovi objavi trgovine. “Glasbena trgovina iTunes ponuja prelomno rešitev za oboje.

Odločilen je bil Appleov majhen tržni delež

Steve Jobs je bil močan pogajalec, vendar je imel takrat tudi prednost, ki si je Apple danes ne more zamisliti. Apple takrat ni bil uspešen.

Ali vsaj, medtem ko je oktobra 2001 predstavil iPod in že imel iMac, Apple ni bil tako dobičkonosen, kot bi postal. Do danes predstavlja prodaja računalnikov Mac le delček trga, na katerem prevladujejo osebni računalniki, leta 2003 pa je bil le majhen delček.

To je pravi razlog, da je Apple lahko ustvaril iTunes Music Store. Apple je založbam ponujal način, da preverijo resničnost Jobsovih trditev, ne da bi se zavezali lastnim spletnim storitvam.

Če bi se Jobs motil, če ne bi bilo sprememb in bi vsi prenosi glasbe ostali nezakoniti, bi se lahko preprosto umaknili iz iTunes Music Store. Ne bi jih stalo nič v smislu strežnikov ali ekip, ali infrastrukture.

Vpliva na njihov ugled sploh ne bi bilo, saj je bil Apple tisti, ki je poskušal voditi trgovino.

Apple je ciljal izključno na uporabnike Mac-ov. Širši trg osebnih računalnikov sploh ne bi videl tega majhnega preizkusa.

Apple je tako uspel doseči, da je za uporabo storitve privolilo takratnih velikih pet založb. Strinjali so se, dokler je njihova glasba zaščitena z upravljanjem digitalnih pravic (DRM), vendar so se strinjali.

Tudi takrat to ni bila vedno lahka pot in pogajanja so se morala nadaljevati. Toda kratka različica je, da se je glasbena trgovina iTunes odprla s petino milijona skladb, ki jih je bilo mogoče takoj kupiti.

iTunes Music Store ni dolgo ostal majhen

Kljub začetni prednosti majhnosti je bilo treba upoštevati sposobnost Steva Jobsa pri pogajanjih. V istem času je Microsoft poskušal vzpostaviti glasbeno storitev prek partnerstev z glasbenimi založbami, vendar brez uspeha. Medtem ko so glasbena podjetja ponujala uporabnikom nepriljubljeno storitev, so se odločila dati Appleu priložnost za nekaj dobrega. iTunes Music Store je postal uspešen, kar je prepričalo založbe, da je postal dostopen tudi na računalnikih. Microsoft se je še naprej soočal s težavami, kljub temu da je imel Apple že dokazano uspešno platformo. iTunes Music Store je nadaljeval s poslovanjem, služil denar in dodajal več in več glasbe.

Veliki dosežki in denar

iPod ustvarja dobiček,” je dejal Phil Schiller iz Appla, v knjigi “Apple Confidential 2.0”, avtorja Owena W. Linzmayerja leta 2004, “iTunes Music Store pa ne.”

Vseeno pa iTunes ni izgubljal denarja. Poročajo, da je že v prvih nekaj mesecih iTunes Music Store prodal dovolj, da je pokril svoje stroške poslovanja.

Na primer, februarja 2013, tik pred svojo 10. obletnico, je iTunes Music Store prodal 25 milijard skladb.

Zdelo se je, da iTunes Music Store pred seboj nima ovir in ga nič ne more ustaviti.

Prehod na pretočnost

Leta 2015 je Apple lansiral naročniško storitev Apple Music.

Spotify je na trg vstopil leta 2011, Apple Music pa je bila Applova rešitev tako za Spotify kot za upad prodaje glasbe. Apple Music še vedno zaostaja za Spotifyjem glede poslušalcev, saj je trajalo štiri leta, da je dosegel 60 milijonov naročnikov.

Apple redko razkriva podatke o številu naročnikov na Apple Music, vendar je ta skupno številko 60 milijonov leta 2019 citiral Eddy Cue iz Appla. Ko so ga kasneje vprašali o razdelitvi aplikacije iTunes, je dejal, da je bilo nujno preiti na pretakanje glasbe.

Veliko sem delal na iTunesu in Apple Musicu, torej sem pristranski,” je priznal in nadaljeval: “Seveda sem navezan na iTunes, vendar menim, da je Apple Music v vseh pogledih absolutno boljši. Sedaj imamo nekaj boljšega in nima smisla, da se oziramo nazaj.”

Apple Music je nekako olajšal, da smo izgubili izpred oči, kaj smo kupili v naših knjižnicah in kaj samo pretakamo. Smešno enostavno je poslušati novega izvajalca ali ustvariti ogromne glasbene zbirke – dokler še naprej plačujete naročnino.

In morda smo se zaradi te enostavnosti in priročnosti, morda zaradi same ogromne količine razpoložljive glasbe, premaknili naprej z iTunes Music Store.

Kljub temu Apple ni ravno obdržal trgovine v ospredju in središču. In ja, še obstaja.

Če ga lahko najdete.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Apple


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Srebrni partner

VERLAG DASHOFER d.o.o.

Dunajska cesta 21, 1000 Ljubljana, Tel: 01 434 55 90
Založba Verlag Dashöfer je v Sloveniji prisotna že več kot 20 let. Od ustanovitve leta 2003 smo postali zanesljiva podpora že več kot 15.300 poslovnim uporabnikom, ki spremembe ... Več

DEMAR d.o.o.

Gmajna 10, 1236 Trzin, Tel: 05 907 40 61
Drzne rešitve za spletne predstavitve z dušo Obstaja agencija, ki ponuja rešitve za podjetja, organizacije, znamke in posameznike. Za vse, ki pogrešajo sodobnost, kreativnost ... Več

ALTERNA DISTRIBUCIJA d.o.o.

Litostrojska cesta 56, 1000 Ljubljana, Tel: 01 520 28 00
S svojimi dolgoletnimi izkušnjami in poslovno zrelostjo poznana kot ena vodilnih in najtrdnejših tovrstnih družb v Sloveniji. Osnovna dejavnost družbe je distribucija računalniške ... Več
Zlati partner

MIKROCOP d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 587 42 80
Mikrocop je vodilni ponudnik celovitih IT rešitev in storitev za digitalno poslovanje. S povečevanjem učinkovitosti in zagotavljanjem zakonske skladnosti podpira podjetja na ... Več