Trg NFT-jev dosegel 22 milijard dolarjev
NFT-ji, unikatna digitalna potrdila, registrirana v verigi blokov, ki podeljujejo lastništvo nad sredstvom, so po podatkih podjetja DappRadar leta 2021 prerasla v 22 milijard dolarjev vreden trg. Velike blagovne znamke, kot so Coca-Cola, Nike in Gucci, so jih sprejele. Kljub temu eden od analitikov napoveduje, da se bo “besna” dejavnost v letu 2021 umirila in da bo minilo več let, preden se bo trg NFT stabiliziral.
Vlagatelji veterani so na NFT opozarjali podobno kot na kriptovalute: da imajo simptome nevzdržne “digitalne zlate mrzlice”. NFT-ji nekomu podelijo lastništvo nad nečem unikatnim digitalnim – naj bo to virtualna umetnina Damiena Hirsta ali jakna za nošenje v metaversu – čeprav je ta predmet mogoče zlahka kopirati. Lastništvo je zabeleženo v digitalni decentralizirani knjigi, znani kot veriga blokov.
Podatki podjetja DappRadar, ki spremlja prodajo, kažejo, da je trgovanje z NFT-ji leta 2021 doseglo 22 milijard dolarjev, medtem ko je leta 2020 znašalo le 100 milijonov dolarjev, tržna vrednost 100 največjih NFT-jev, ki so bili kdaj koli izdani, kar je merilo njihove skupne vrednosti, pa je bila 16,7 milijarde dolarjev.
Najdražja letošnja dražba NFT-ja je bil digitalni kolaž The First 5000 Days (Prvih 5000 dni), ki ga je ustvaril Beeple, ameriški digitalni umetnik Mika Winkelmann, in je bil marca na dražbi prodan za 69,3 milijona dolarjev, s čimer je to delo postal eno najdonosnejših umetniških del, ki jih je kdajkoli prodal živeči umetnik. Še eno delo Beeple NFT, Human One, je bilo prodano za 29 milijonov dolarjev.
DappRadar pravi, da je ključni dejavnik za porast trgovanja z NFT-ji vstop “mainstream” podjetij na ta trg.
“Hollywood, športni zvezdniki in velike blagovne znamke, kot so Coca-Cola, Gucci, Nike in Adidas, so se uveljavili na tem področju in NFT-jem zagotovili novo raven ekskluzivnosti. Privlačnost teh slavnih imen je močno vplivala na celotno industrijo veriženja blokov na splošno,” so zapisali pri DappRadar-ju.
Nogometni navijači so bili tarča trženja NFT-jev, med drugim tudi NFT-jev, ki sta jih podprla nekdanja angleška igralca John Terry in Wayne Rooney. Strokovnjaki pa so jih opozorili, da gre za tvegano premoženje, ki v Združenem kraljestvu ni regulirano. Trajalo bo več let, preden se bodo NFT-ji začeli obnašati kot običajni trg, je dejal George Monaghan, analitik v raziskovalnem podjetju GlobalData.
“Dejavnost NFT v letu 2021 je bila zelo živahna. To se bo v prihodnjih letih umirilo, NFT-ji pa se bodo umirili v nekaj bolj podobnega današnjemu trgu sodobne umetnosti, kjer je soglasje o vrednosti bolj trdno. Kljub temu bo minilo še nekaj let, preden bo kateri koli trg kriptovalut, kaj šele NFT, postal podoben čemur koli, kar bi običajni trgi označili za stabilno. Svojega sklada za črne dni še ne bi vplačal v nobeno od NFT digitalnih del,” je dejal.
Prijavi napako v članku