Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
03.10.2023 06:30
Posodobljeno 1 leto nazaj.

Deli z drugimi:

Share

TEST: Sony Xperia 1 V – telefon za entuziaste

Se spomnite časov, ko je bil Sony na vrhu mobilne telefonije? Ne zamerim vam, če ste pozabili, saj gre za daljno preteklost. Moj zadnji Sony telefon je bil Xperia Z3, ki mi je zvesto služil, dokler se ni odločil, da imam za uporabo dovolj samo polovico zaslona.

Po skoraj desetletju imam zopet v rokah japonskega predstavnika, in sicer Sony Xperia 1 V. Čeprav prejšnje modele nisem uspel preizkusiti, sem spremljal njihov napredek/zaostanek v primerjavi s trenutno bolj priljubljenimi flagship telefoni (Samsung, Xiaomi, Huawei, Honor …). Vem, da so se zacementirali kot telefoni s poudarkom na fotografijo, namenjeno bolj naprednim fotografom – tistim, ki imajo voljo in znanje, kaj pomenijo različne nastavitve v kameri telefona (ISO, EV, zaslonka, način fokusiranja …) in kako izkoristiti okoliške pogoje v svoj prid.

Kakšna pa je izkušnja drugje? Kako je s splošno uporabo? Je sploh namenjen povprečnemu uporabniku?

PrednostiSlabosti
Poglobljene nastavitve kamereVisoka cena v primerjavi s konkurenco
Priročno prilagajanje povečave kamerePočasno polnjenje
Podpora za microSD karticoNočne fotografije bi lahko bile boljše
3,5-mm priključek za slušalke 
Lahek in trpežen dizajn 
IP65 in IP68 

Glavne specifikacije

ProcesorSnapdragon 8 Gen 2
RAM12 GB (LPDDR5X)
Hramba256 ali 512 GB (UFS 4.0), podpora za microSD
Operacijski sistemAndroid 13
Baterija5000 mAh, 30 W polnjenje (žično), 15 W brezžično polnjenje
Dimenzije in teža165 mm × 71 mm × 8,3 mm; 187 g
Zaslon6,5-palčni 4K OLED, 120 Hz, Gorilla Victus 2
Glavna kamera52 MP (f/1,9), 24mm, OIS
Ultraširoka kamera12 MP (f/2,2), 16 mm, 123º vidni kot
Telefoto kamera12 MP (f/2,3), 85-125 mm; 3,5-5,2 optična povečava, OIS
Sprednja kamera12 MP (f/2,0), 24 mm

Sony Xperia 1 V: tanek, lahek in na svoj način unikaten

Če pogledamo v bližnjo preteklost, lahko opazimo, da se Sony drži bolj ali manj enakih oblikovalskih smernic. Tudi za letošnji Sony Xperia 1 V so se odločili za vitko in kvadrasto obliko, ki ne bo po godu vsem. V mojem primeru me je zmotila njegova vertikala in razmerje stranic 21 : 9, ki sta mi oteževala enoročno rabo. Črnine okoli okvirja so tudi razmeroma prominentne oziroma vsaj bolj od ostalih paradnih telefonov (Galaxy S23 Ultra, Xiaomi 13 …).

Sprednji zaslon varuje najnovejši Gorilla Glass Victus 2, zadaj pa generacijo starejši Victus. Hrbtišče ima zelo nenavadno hrapavo teksturo, ki dobro skriva dejstvo, da gre pravzaprav za steklo. Tekstura me spominja na otroštvo, ko sem v rokah držal lentikularno sliko, ki je spreminjala vsebino glede na kot gledanja. Tukaj se seveda hrbtišče ne spreminja, a ta hrapavost mi podobno naježi kožo kot lentikularne slike iz otroštva. Če tudi vas moti ta tekstura, si boste morali nujno kupiti ovitek (ni priložen).

Na strani najdemo klasične gumbe za vklop/izklop in glasnost. Nižje pa se nahaja poseben gumb oziroma sprožilec kamere. Postavili so ga na optimalno mesto in resnično olajša in pohitri fotografiranje.

Na vrhu je še en presenetljiv prizor. Medtem ko ostali paradni konji po tekočem traku »režejo« priročne funkcije, je Sony Xperia 1 V obdržala 3,5-mm priključek za slušalke in tudi režo za microSD kartico, s katero si lahko dodatno razširite hrambo.

Na voljo sta še stereo zvočnika s posebno funkcijo Dinamično vibriranje, ki vklopi haptični motor ob določenih zvokih. Uporabna se mi zdi predvsem med igranjem akcijskih iger, manj pa pri poslušanju glasbe.

Sony Xperia 1 V: 4K zaslon ne pride do izraza

Sony Xperia 1 V je eden redkih telefonov s podporo za 4K (3840 x 1644) ločljivost. Ta pa ni vedno na voljo. Vklopi se le ob podprti vsebini in še takrat je na tako majhnem zaslonu težko opaziti razliko med 1440/1080p in 4K. Privzeto pa se zaslon upodablja pri ločljivosti 2560 x 1096 slikovnih točk.

OLED zaslon poskrbi za odlične barve in kontraste, največja svetilnost se po mojih podatkih ustavi pri 1000 nitov, kar je daleč od najboljših (Xiaomi 13T ima 2600 nit, enako tudi Galaxy Z Fold5), a dovolj za uporabo pri zmerni sončni svetlobi.

V nastavitvah lahko spreminjate med dvema načinoma: Ustvarjalec in Klasičen. Spreminja se lahko tudi toplino barv. Način Ustvarjalec je namenjen 4K vsebini, kjer je pomembna barvna natančnost. Standardni način pa dostavi bolj žive barve v zameno za malenkost manj natančnosti.

Čudna je tudi odločitev, da ne omogočijo dinamične prilagoditve hitrosti osveževanja. Če vklopimo 120 Hz, se bo zaslon s to hitrostjo osveževal pri vsaki vsebini. Dobro za uporabniško izkušnjo, slabo za baterijo.

Zaslon je povsem raven. Krivulje niso del Sonyjeva DNK-ja. Očitno se Sony požvižga na nekatere sodobne trende, ki jih najdemo pri ostalih telefonih. Kot na primer črnina na vrhu zaslona, kjer se nahaja sprednja kamera. Namesto reže v obliki kapljice ali kaj podobnega, se je Sony odločil za trajno črnino. Posledično je razmerje med zaslonom in okvirjem slabše (84,2 %).

Pohvalim lahko oceno vodoodpornosti IP68, ki prav tako ni vedno samoumevna v paradnem razredu.

Sony Xperia 1 V: odlična zmogljivost, slabša učinkovitost

V notranjosti domuje trenutno najboljši Android procesor Snapdragon 8 Gen 2. Ne bom pogreval juhe, ima preveč zmogljivosti za 99 % uporabnikov. Ima pa nekoliko slabše odvajanje toplote, kar se opazi pri dušenju zmogljivosti. Pri stresnih nalogah je zmogljivost padla za 40 %. Izven okolja sintetičnih testov (angl. benchmarks) dušenje ni prišlo do enakega izraza. Dobrih 45 minut sem igral Genshin Impact na visokih nastavitvah in medtem ko se je telefon pošteno segrel, večje razlike na zaslonu nisem opazil. Morda kakšno zatikanje sem ter tja, vendar to je lahko tudi posledica nalaganja paketkov v novem okolju.

Prostora je privzeto dovolj, izberete lahko različico s 512 GB pogonom tipa UFS 4.0, kar pomeni, da hitrosti prenosa ne bi nikoli smele predstavljati težav. Po potrebi lahko prostor razširite z microSD kartico, kar je še en zelo presenetljiv podatek. Ostali paradni telefoni so že nekaj časa brez te možnosti – dokaz, da se Sony požvižga na trenutne trende.

Baterija 5000 mAh ob zmerni rabi (Youtube, igre, brskanje po spletu …) zdrži do konca dneva, vendar ne ostane veliko manevrskega prostora (približno 25 %). Polnjenje je izredno počasno (30 W) za današnje standarde.

Operacijski sistem Android 13 je presenetljivo brez navlake. Izkušnja je zelo podobna tisti, kot si jo je prvotno zamislil Google. Ni pa funkcij, ki bi jih lahko izpostavil kot unikatne za telefon Sony Xperia 1 V. Priročna je funkcija, ki omogoča ustvarjanje map v predalu z aplikacijami. Dodamo lahko poljubno število programov in jih tudi po želji razporejamo. Prednaložene so nekatere napredne aplikacije za glasbo in fotografiranje, katerih pa med kratkim testom nisem uspel podrobneje testirati. Predvidevam, da so bolj namenjene izkušenim uporabnikom.

Fotografska zvezda tokrat ni glavna kamera, ampak …

… telefoto kamera 12 MP z optično povečavo od 3,5 do 5,2x. Na prvi pogled nič posebnega, saj gre za povečavo, ki jo zmorejo številni najboljši telefoni. Razlika je, da Xperia 1 V omogoča optično povečavo v celotnem razponu med 3,5 in 5,2x in ne samo na dveh točkah.

Glavnino in tudi najboljše fotografije bo še vedno zajela glavna 52 MP kamera, občasno pa se boste posluževali tudi ultraširoke kamere 12 MP, ki pa dostavi razred slabšo kakovost, še posebej v slabših pogojih. Vsi senzorji so plod Sonyjevega razvoja v sodelovanju s podjetjem ZEISS.

Sony se je nekoliko drugače lotil fotografske izkušnje. Omenil sem že gumb na stranici telefona, ki deluje kot sprožilec. Ima dve funkciji. S polovičnim pritiskom nadzorujemo ostrenje kamere, podobno kot profesionalnih aparatih, s polnim pritiskom pa sprožimo zajem fotografije ali posnetka.

Galerija fotografij

Na voljo so tudi nekateri načini in profili, ki posnemajo postavitev Sonyjevih kamer Alpha. Tisti, ki ste se v celoti navadili na postavitev sodobnih telefonov, vključno z menoj, boste imeli sprva težave s Sonyjevo zasnovo. Takoj se opazi, da je Sony zasnoval aplikacijo Kamere za profesionalne fotografe, ostali uporabniki se bodo na začetku lovili.

Zagotovo ne gre za kamere, kjer bi najboljše posnetke lahko dobili z enim klikom. Bolj gre za kamere, ki ob vklopu želijo še nekaj ročnih prilagoditev nastavitev, kar pa ne bo po godu povprečnega uporabnika.

Na splošno so slike in posnetki zelo dobri, vendar, če jih na hitro primerjam z rezultati telefonov Galaxy S23 Ultra, iPhone 15, Huawei P60 Pro in podobnimi, lahko opazim razliko v ostrini in kakovosti barv. Če sem se fotografiranja lotil ročno, sem dobil boljše rezultate. Kot rečeno, mnogi si želijo s prvim klikom dobiti odlične fotografije, zato mislim, da je ta telefon namenjen bolj zahtevnim uporabnikom.

Končno mnenje

Sony Xperia 1 V je v izolaciji dober telefon. Če ga pa začnemo primerjati s podobnimi paradnimi konji, pa se opazijo luknje v oklepu: slabša učinkovitost, zahtevna uporaba kamer, počasno polnjenje, nekatere programske hibe (nezmožnost dinamičnega osveževanja zaslona) …

Poleg vsega pa Sony ni bil skromen s ceno. 1399 € je enako kot zahtevajo Samsung, Xiaomi, Honor in ostali, morda še celo kakšen evro več. Glede na to, da si lastijo izredno majhen tržni delež, bi pričakoval, da bi Sony želel izpodbijati konkurenco z nižjo ceno. Očitno imajo v mislih točno določeno skupino uporabnikov, za katere mislijo, da so še vedno lojalni japonskemu velikanu in njihovemu pristopu do telefonov.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Sony test.
Vas zanima več iz te teme?
Sony Xperia 1 V


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Komponentko d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana, Tel: 030 755 005
Računalniške ponudbe je v Sloveniji ogromno. Dobre računalniške ponudbe pa zelo malo. Vsak, ki se odloča za nakup računalnika, grafične kartice ali katerekoli druge računalniške ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več
Zlati partner

Crayon

Šmartinska cesta 106, 1000 Ljubljana, Tel: 0597 87 142
Crayon je globalno podjetje, ki svojim strankam pomaga zgraditi komercialne in tehnične temelje za uspešno digitalno transformacijo v oblak. Ponujamo celovite IT rešitve migracij ... Več
Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več