Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
11.04.2024 12:45
Posodobljeno 8 mesecev nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Na testni mizi Samsung Galaxy A55 – zmaga mu v tem razredu ni zagotovljena

Medtem ko je Galaxy S24 Ultra dokaj logična izbira za nakup v premijskem razredu, nižje na lestvici zgodba ni tako preprosta.
Kako se Galaxy A55 misli lotiti konkurence, ki postaja vse močnejša?
Kako se Galaxy A55 misli lotiti konkurence, ki postaja vse močnejša?

Pet evrskih stotakov ni malo denarja za telefon in vsaj jaz pričakujem v zameno veliko. Če pogledam proti konkurenci, mu dokaj visoka cena ne dela uslug. POCO X6 in X6 Pro sta veliko cenejša, potem pa sta tu še Redmi Note 13 in Xiaomi 13T, sploh slednji v tem razredu melje vse pred seboj. Samsung Galaxy A55 ima pred seboj težko nalogo. Jo bo opravil uspešno ali bo moral letos konkurenci priznati premoč?

PrednostiSlabosti
Odličen zaslonPovprečna zmogljivost
Minimalistična oblikaOvitek in polnilnik nista priložena
Dobra kakovost izdelaveVisoka cena
Dolga programska podpora128 GB je premalo prostora
Dobra glavna kameraPrvič je prisotna programska navlaka
Solidna baterijaPočasno polnjenje

Samsung Galaxy A55 – cena v Sloveniji?

  • Samsung Galaxy A55 5G 8/128GB: 499 €
  • Samsung Galaxy A55 5G 8/256GB: 549,9 €

Na voljo v rumeni, lila in dveh modrih različicah.

Samsung Galaxy A55 – le manjša osvežitev lanskega telefona?

Bolj kot sem gledal njegove specifikacije, bolj sem bil začuden, da ni večjih sprememb od lanskoletnega Galaxy A54, ki je bil dober telefon, vseeno pa pričakuješ, da bo naslednik veliko boljši oziroma bo dopolnil njegove vrzeli.

Ikonična Samsungova oblika ostaja, kar je dobro in slabo. Nič nimam proti njej, je minimalistična, prepoznavna, a počasi že dolgočasna. Na daleč res več ne veš, ali imaš v roki letošnji ali lanski telefon, telefon A serije ali telefon S serije. Nekaj bi morali narediti, da bi jih vsaj po enem elementu razločil med seboj.

Hvalim pa izbor materialov – steklo na hrbtišču in aluminij v okvirju – zaradi katerih telefon deluje zelo premijsko. Varuje ga celo novejši Corning Gorilla Glass Victus+ (samo zaslon), kar je vedno dobrodošel dodatek. Spet je na voljo tudi IP67 za vodoodpornost (do 1 metra do 30 minut) in za preprečitev vdora prahu in ostalih tujkov.

Je pa presenetljivo večji od predhodnika. Tokrat imamo na voljo 6,6-palčni AMOLED zaslon (prej 6,4 palcev) in posledično je telefon tudi malenkost težji (213 g, lanski model 202 g). Svetilnost (1000 nit) je ostala enaka, prav tako ločljivost (1080 x 2340), poslabšala se je slikovna gostota (390 ppi, lanski model 403 ppi), česar pa ne bo opazil nihče.

Prisotno je seveda tudi 120-Hz osveževanje in podpora za HDR10+ vsebino. Zaslon je bil že lansko leto zelo dober, tudi letos je tako, ampak pričakoval bi, da bi izboljšali vsaj svetilnost, tako kot so to storili drugi. Ne bi se pa branil, če bi še zožili črne robove okoli zaslona, ki so kar konkretni, preveliki za moj okus in za takšen telefon.

Čitalec prstnih odtisov pod zaslonom je v redu, ni pa bliskovit. Hitrejše (in tudi priročnejše) je odklepanje z obrazom, ki je razmeroma zanesljivo.

Exynos bo zadoščal za večino

Čip je nadgrajen na Exynos 1480, ki je približno 15 % boljši in tudi bolj učinkovit od lanskoletnega 1380, kar se pozna na dolgoživosti baterije. Ta brez težav zadošča za cel dan zmerne rabe, za naslednji dan pa vam bo ostalo približno 40 %. Polnjenje je še vedno počasno, in sicer 25 W, brezžičnega polnjenja ni. Zaradi novega procesorja smo dobili tudi novo grafično jedro Xclipse 530, ki se razmeroma dobro obnese v mobilnih igrah, manj pa pri bolj zahtevnih igrah na emulatorjih.

Hudega pregrevanja ni, telefon je pri resnih opravilih samo prijetno topel na dotik, zato tukaj ni bojazni, da bi opazili kakšno zatikanje ali upočasnitev.

Prostora je zgolj 128 GB (na voljo tudi 256 GB), kar v letu 2024 postaja premalo. Če upoštevamo, da so v povprečju slike trenutno velike okoli 5 MB in da 4K posnetki zelo hitro preidejo mejo gigabajta, lahko zelo hitro zapolnimo pogon, ki že od začetka za sistem potrebuje okoli 20 GB od razpoložljivih 128 GB. Na voljo je reža za microSD kartico, kar je super, vseeno pa bi pričakoval, da je začetna konfiguracija 256 GB in ne 128 GB.

Zgodilo pa se je nekaj, česar od Samsunga nisem pričakoval. Čeprav smo v srednjem razredu, je Samsung vedno gojil odpor do programske navlake. Privzeto je imel nameščene samo Googlove aplikacije in nekatere svoje (kar bi uporabniki tudi lahko imeli za navlako, ampak so aplikacije vsaj uporabne), medtem ko smo pri kitajskih proizvajalcih vedno našli še neke neznane igre in podobne tretjerazredne aplikacije. Letos pa je tudi Samsung dodal nekaj nepotrebnih iger in ob prvi namestitvi telefona nas pričaka postopek za dodajanje tovrstnih iger, ki pa se mu ne moremo ogniti, kar je zelo netipično za Samsung. Skratka, tudi Samsung je podlegel reklamnim aplikacijam, ki se jih boste morali znebiti ročno.

Sicer pa je operacijski sistem spoliran, pregleden, privlačen, tako kot sem od One UI zadnja leta vajen.

Fotografira dobro, ni pa presežkov

Kamere so le kopirali in prilepili iz lanskoletnega Galaxy A54 (imam občutek, da se vseskozi ponavljam). Tako kot pri POCO X6 boste verjetno uporabljali zgolj glavni objektiv. Makro in ultraširoka kamera sta enostavno preslabi, da bi ju lahko priporočal.

Glavna kamera ločljivosti 50 MP je razmeroma dobra. Všeč so mi dnevne fotografije in dejstvo, da Samsungove barve niso več pretirano retuširane, kot so bile na primer prejšnja leta. Glavni senzor sem uporabljal tudi za makro posnetke, kjer se bolje znajde kot sam makro senzor. Portretne fotografije so kar v redu, na trenutke sem opazil težave z robovi, a nič alarmantnega. Stabilizacija je prav tako dobro poskrbela, da tresljaji niso vplivali na kakovost fotografij.

Snemamo lahko v 4K ločljivosti (30 fps), kakovost je dobra, dokler je dovolj svetlobe, kar velja tudi za klasično fotografiranje. V notranjih prostorih in v mraku se opazi padec podrobnosti in bolj mrke barve.

Sprednja kamera bo zadoščala za kakšen selife, ne bi je pa uporabil za vloganje, čeprav podpira 4K snemanje.

Samsung Galaxy A55 – malce dolgočasen, ampak zanesljiv

Vem, da nihče ne želi slišati, da je telefon dolgočasen, ampak tak občutek sem imel pri Galaxy A55. Z njim ni nič pretirano narobe. Ima zelo dober zaslon, videz bo marsikomu všeč, ker je obenem enak kot pri premijski seriji Galaxy S, kakovost izdelave je prav tako odlična in tudi zmogljivost bo zadoščala za skupino uporabnikov, ki kupuje v tem razredu. Telefon vam bo dobro služil do naslednjega nakupa in prepričan sem, da bo tudi vedno zanesljiv.

Nič od naštetega pa mi ne dvigne srčnega utripa pri prebiranju. Vse to zmorejo tudi konkurenčni telefoni za kar konkretno nižjo ceno. Ja, programska podpora je nedvomno na strani Samsunga in na dolgi rok bolj stavim na optimizacijo Samsungovega operacijskega sistema. Nisem pa prepričan, da je to dovolj.

Pri testu POCO-ta X6 sem že izpostavil, da ima Samsung prednost, da bo zagotovo tudi dalj časa na voljo pri operaterjih, kar je pomemben faktor za večino uporabnikov, ki telefone kupujejo na vezavo. In pa seveda – na njihovi strani je še zvestoba uporabnikov, ki vsako leto prisegajo izključno na Samsung telefone. Teh uporabnikov pa ni malo.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Samsung Samsung Galaxy A55


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Srebrni partner

IPM Skupina, Holding d.o.o.

Dunajska cesta 106, 1000 Ljubljana,
Zlati partner

TEHNOLOŠKI PARK LJUBLJANA d.o.o.

Tehnološki park 19, 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 34 01
Tehnološki park Ljubljana (TP LJ) kot mednarodni tehnološki hub, kjer se stikajo vrhunske tehnologije, srečujejo najboljša razvojna podjetja in nastajajo nove tehnološke zgodbe. ... Več
Zlati partner

INSIS d.o.o.

Erjavčeva ulica 18, 5000 Nova Gorica, Tel: 041 938 792
Podjetje Insis, d. o. o., se s spletno prodajo ukvarja že od leta 2009. Ekipa spletne trgovine PoceniPC.com vestno skrbi za svoje kupce. Najbolj so veseli vašega zadovoljstva, zato ... Več
Zlati partner

ŠPICA INTERNATIONAL d.o.o.

Pot k sejmišču 33, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 568 08 00
Špica International je vodilni slovenski ponudnik informacijskih sistemov in rešitev za obvladovanje časa in prostora. Realnega prostora v realnem času! Njihove rešitve vključujejo ... Več