Računalništvo, telefonija
Pametne ure
Telefonija
07.08.2024 12:00
Posodobljeno 4 meseci nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Na testu Xiaomi Watch 2 – enak zaključek kot pri podobnih Wear OS urah

Xiaomiju ne primanjkuje izdelkov. Tudi ur imajo kar nekaj in doslej so se že izkazale za čisto solidne opcije za relativno malo denarja. Najbolj so znani po poceni zapestnicah, kjer lahko vsak za nekaj deset evrov dobi solidno napravo za spremljanje zdravja.

Xiaomi Watch 2 spada med njihov portfelj ur z operacijskim sistemom Wear OS, ki ga uporablja še na primer njihova lanska ura Watch 2 Pro, tudi Samsung in Pixel ure temeljijo na Googlovem sistemu. Zato si tudi delijo isto pomanjkljivost – baterija, ki pri zmerni rabi komajda preživi do večera.

Kako je pri Xiaomi Watch 2? Je baterija tudi tukaj zelo slaba? Kaj pa senzorji in splošna kakovost izdelave?

PrednostiSlabosti
Lepa in vzdržljiva uraEnodnevna baterija
Odziven sistemStarejša različica sistema Wear OS
Jasen in pregleden zaslonNekaj hroščev
Google podpora, vključno s plačevanjemNe deluje z iPhone in Huawei telefoni
Natančne meritve 

Xiaomi Watch 2 cena?

Na voljo v črni in srebrni barvi.

Xiaomi Watch 2 – dokler ne pridem do baterije, nimam veliko pripomb

Minimalizem je osrednji oblikovni element nove pametne ure Xiaomi Watch 2. Ne dogaja se veliko in lahko bi rekli, da je dolgočasna, če ne bi bil minimalističen dizajn tako priljubljen med uporabniki. Okvir je izdelan iz aluminija, zato je veliko lažja (36,8 g) od Pro različice, kar mi je po eni strani všeč, vendar sem na začetku moral premagati občutek, da gre za »poceni« uro. Ko si vajen bolj robustnih ur, težo samodejno povezuješ s kakovostjo, čeprav v resnici to ne deluje tako. Aluminijasto ohišje se mi je zdelo povsem zadovoljivo, po dobrem tednu zmerne uporabe pa nisem zasledil nobenih prask na ohišju ali zaslonu. Slednji uradno nima nobene dodatne zaščite, moja domneva pa je, da gre vsaj za tempirano steklo. Ura je ocenjena na 5ATM, kar pomeni, da je potapljanje do 50 metrov za uro sprejemljivo.

Po videzu bi jo uvrstil med športno-elegantne ure. Ne vidim razloga, zakaj se ne bi uspela zliti v bolj formalnem okolju, nekaj ur kasneje pa uporabnika spremljala med tekom ali drugim športom.

TPU pašček, ki je priložen je prav tako razmeroma kakovosten. Uporabljal sem že boljše, mi je pa všeč, da ga lahko kadarkoli zamenjam s katerimkoli 22-milimetrskim, ne samo Xiaomi, ampak tudi tretjih proizvajalcev. Ko ga zapneš, se jeziček skrije pod pašček, enako kot pri Samsung urah.

Strogo po dimenzijah (47,6 x 45,9 x 11,8 mm) ne gre za najtanjšo uro, vendar se to ne opazi pri vsakodnevni nošnji. Jo bolj občutim na zapestju kot mojo trenutno uro Huawei GT Runner, ampak to so malenkostne razlike.

1,43-palčni AMOLED zaslon je odličen z minimalnimi črnimi okvirji. Je tudi dovolj svetel (600 kandel/nit) za uporabo na zmernem soncu. Za krmiljenje sta na voljo dva fizična gumba ali pa zaslon na dotik. Gumboma ne moremo spreminjati bližnjice. Zgornji prikaže seznam aplikacij ali pa za vrnitev na začetni zaslon, spodnji gumb pa je za odpiranje nazadnje uporabljene aplikacije.

Xiaomi Watch 2 – meritve, športi, slabosti in prednosti

Meri spanec, stres, srčni utrip, SpO2, nima pa EKG-ja, možnosti merjenja temperature kože ali drugo bolj napredno meritev. Ima pa dvopasovni (L1+L5) GPS, ki se je razmeroma dobro izkazal med testom. Tudi med krošnjami na sprehodu do Rašice je bilo odstopanja od pohodne poti manj kot meter.

Nameščen je starejši sistem Wear OS 3.5, čeprav obstajata že dve novejši različici (4 in 5). Tehnično gledano ni nič narobe s starejšim sistemom, je odziven, premikanje med meniji je gladko, preglednost s podatki je solidna, ne pa najboljša. Naletel sem na nekaj hroščev. Ker gre za Googlov sistem, je prijava z Google računom zaželena, če želite dostopati do Googlove trgovine in denarnice. S prijavo sem imel težave, kar je zelo presenetljivo, ker gre za tako standarden postopek, da se res težko kaj zalomi.

Pri prvi povezavi se ura ni želela povezati z Google računom, preizkusil sem tri telefone (POCO X5 Pro, X6 Pro in Galaxy A55) in pri vseh treh naletel na neskončno zanko pri povezovanju z Google strežnikom. Ali je bila težava pri Googlu ali Xiaomiju, težko rečem. Težava se je po nekaj dneh sama odpravila, do takrat nisem uporabljal Googlovih storitev. Malenkost slabšo optimizacijo sem opazil med aktivno vadbo, ko se pojavi utripanje, ko drsaš med meniji. Ne zgodi se pogosto, vendar je tudi enkrat ali dvakrat na teden že dovolj, da lahko to označiš kot pomanjkljivost sistema.

Xiaomi Watch 2 ne deluje z iPhoni ali Huawei telefoni, tudi če uporabite microG ali aplikacijo Mi Fitness zaženete v virtualnem okolju GSpace.

Mi Fitness je aplikacija, ki si jo morate naložiti, če želite globlje raziskovati analizirane podatke. Glede na to, da so že pred časom ukinili blagovno znamko Mi, bi bilo dobro, če bi to storili tudi pri aplikaciji. Ura ima možnost samodejnega zaznavanja telovadbe/športa, ni pa najbolj zanesljivo oziroma traja predolgo, preden dobiš obvestilo o začetku vadbe. Na seznamu je več kot 160 podprtih športov, vsi glavni športi so podprti, fitnes vadbe so dobro razdeljene, je pa tudi nekaj nepotrebne navlake, na primer spuščanje zmaja, guganje na gugalnici, e-šport in podobne vadbe, s katerimi Xiaomi (tudi drugi) umetno napihuje število podprtih športov.

Naložiš si lahko WhatsApp, Youtube Music, Spotify in podobne aplikacije. Prostora je dovolj (32 GB) in ga ne boste uspeli zapolniti, predvsem zaradi tega, ker si na uro ne moreš naložiti svoje glasbe. To pomeni, da se ne moreš odpraviti na tek samo z uro, ker še vedno potrebuješ telefon za predvajanje glasbe. Vgrajeni zvočniki so prav tako samo za sprejemanje klicev, ne za predvajanje glasbe, kar je čudna omejitev proizvajalca. Če želiš poslušati glasbo, jo moraš na telefonu ali s slušalkami, na zaslonu ure pa potem lahko spreminjaš skladbe in podobno. 

Med vadbo je na voljo kar nekaj podatkov, na primer kadenca korakov, povprečna dolžina, tempo in podobno. Nastaviš si lahko cilje, na primer čas ali razdaljo, in ko jih dosežeš, dobiš obvestilo. Meritve so delovale natančno, edino pri merjenju srčnega utripa sem na trenutke opazil nenavadno merjenje. Med pohodništvom je utrip večkrat poskočil za 15-20 utripov, čeprav je tempo ostal enak. Tekom dneva, pri vsakdanji rabi, teh skokov nisem opazil. Merjenje spanca je v redu. Meri se SpO2, količina lahkega, globokega in REM spanca, na podlagi katerih potem dobimo splošno oceno.

Vibriranje je zelo močno, pogrešam možnost prilagajanje intenzivnosti, kar bi bilo zelo priročno za ponoči. Če sem pred spanjem pozabil izklopiti obvestila, sem bil v prvi uri zagotovo prebujen zaradi močne vibracije.

Vedno vklopljen zaslon (AOD) je ena izmed funkcij, ki pa je dokaj osnovna. Prikazuje se zgolj ura, ki se prilagaja glede na izbrano številčnico, ni pa možnosti, da bi na zaslon dodal še kakšen drug podatek, na primer koraki. Številčnic je dovolj, nekatere so zanimive, druge bolj osnovne. Nove (brezplačne in plačljive) si lahko naložiš prek Googla in v aplikaciji. Številčnicam lahko spreminjaš samo barvo, ne moreš pa dodati ali odstraniti drugih elementov, kar bi bilo veliko bolj uporabno.

Baterija je zgolj enodnevna

Baterija (495 mAh) je podpovprečna. Na pohodu na Rašico, ki traja dobro uro v obe smeri, sem porabil 28 %. GPS je bil vklopljen, AOD izklopljen, vklopljena je bila prilagodljiva svetilnost. Do večera sem porabil še dodatnih 40-45 %. V najbolj optimističnem scenariju, ko uro ne bi uporabljal za merjenje vadb, bi lahko računal na dan in pol avtonomije, kar pa tudi ni ravno posrečena številka. Tako kot pri vseh Wear OS urah je tudi pri Xiaomi Watch 2 ura največja težava. Polni se lahko samo s priloženim Xiaomijevim polnilnikom.

Če bi izboljšali baterijo, bi bila to dobra ura za ta denar

Pohvalim lahko izgled, izdelavo, zaslon, funkcije, meritve … skratka skoraj vse je na mestu, razen nekaj programskih hroščev in baterije. Za dobrih 200 € bi bila to dobra kupčija, vendar vsaj v mojem primeru nisem pripravljen ure polniti vsak dan. Glede na priljubljenost Apple, Samsung in podobnih ur s kratko avtonomijo pa očitno obstaja skupina uporabnikov, ki jim to ni težava.

Xiaomi ima boljšo alternativo za manj denarja. Xiaomi Mi Band 8 Pro je zapestnica z izgledom ure in kar nekaj podobnimi funkcijami, vključno z GPS-om. Povrh baterija zdrži 7-10 dni. Tudi pri njej naletiš na slabšo programsko optimizacijo, a za večino rekreativcev je čisto solidna izbira za okoli 80 €.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

POINT.ER IT d.o.o.

Dolenji Boštanj 55, 8294 Boštanj, Tel: 07 814 98 00
Osredotočeni s Point.er Kako na enem mestu najti vse, kar potrebujete pri vodenju podjetja ali le v domači pisarni? Point.er it, d. o. o., je podjetje, ki ponuja celotne IT storitve, ... Več

4WEB d.o.o.

Brodišče 7a, 1236 Trzin, Tel: 01 512 80 55
O agenciji 4WEB Digitalna agencija 4WEB obstaja že 20 let in v tem času so ustvarili že mnogo uspešnih spletnih strani, spletnih trgovin in različnih aplikacij. Odlikujeta ... Več
Zlati partner

SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani

Letališka cesta 29a, 1000 Ljubljana, Tel: +386 80 697 267
Samsung Electronics Co. je vodilni tehnološki gigant, ki navdihuje svet ter oblikuje prihodnost s prodornimi zamislimi in tehnologijami. Njihova poslovna filozofija, ki temelji na ... Več
Bronasti partner

Agencija POTI – Z znanjem do cilja!

Stegne 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 511 39 21
Agencija POTI – Z znanjem do cilja! Agencija POTI, izobraževalna, svetovalna in založniška družba, si je v več kot 20. letih delovanja, pridobila obilico znanja in izkušenj ... Več