Test JBL Go 4: majhen zvočnik z velikim srcem
Kot pove številka v imenu tega Bluetooth zvočnika, gre za četrto generacijo serije JBL Go. Že na prvi pogled je jasno, da je zasnovan za to, da ga s seboj lahko vzamete povsod. Potovanja ali vsakodnevna druženja, vrzite ga v torbo in naj pohajkuje z vami. Po nekajdnevni uporabi lahko rečem, da je tudi pri zvoku, ki ga proizvede prepričljiv – seveda moramo vzeti v obzir njegove mere (9,4×7,5×4,2 cm) in kompaktnost. Težak je 190 gramov, tako da ga boste v torbi komajda občutili.
Zamislite si ga lahko v več različnih barvah, od črne, kakršen je bil naš, preko rdeče, modre, rožnate ali violične, do kamuflažne in bele.
Ljubezen na prvi pogled
Že na pogled je zvočnik videti privlačen – kot nekakšna škatlica z mrežastim pokrovom na sprednji in zadnji strani, medtem ko so robovi skoraj v celoti prekriti z gumo. Vzdolž hrbtne strani sta dva gumijasta trakova, ki mu nudita dober oprijem, ko ga na podlago postavimo tako, da leži. Če ga postavimo pokonci, pa je tudi na spodnji rob nameščena guma z mini nožicami, ki mu omogoča, da stabilno stoji pokonci. Zdi se čvrst, izdelava pa kakovostna, kar se je v dnevih uporabe potrdilo.
Gumbi so vsi na svojih mestih
Kontrolniki za glasnost in predvajanje so tam, kjer jih pričakujemo, torej na vrhu. Plus in minus logično pomenita večjo ali manjšo jakost zvoka, na sredini pa je znak oziroma trikotnik za »Play«. Ob enkratnem pritisku bo začel s predvajanjem skladbe oziroma pavzo. Dvakratni pritisk tega gumba da zvočniku ukaz za naslednjo skladbo, trikratni pa predhodno.
Pri strani so še trije gumbi: gumb za vklop, pa za Bluetooth in gumb za povezavo več zvočnikov (Auracast). Pri strani najdemo tudi USB-C vhod za polnjenje.
Funkcija Auracast torej omogoča, da povežete več zvočnikov, na katerih predvajate isto glasbo. S tem izboljšate zvok v prostoru ali ga preprosto razširite na večje območje. Auracasta sicer nismo preizkusili, a smo se pozanimali na spletu in izkušnje kažejo, da samo z namenskim gumbom na zvočniku ne gre tako zlahka. Veliko lažje kot samo z namenskim gumbom je to storiti z uporabo aplikacije JBL Portable. Zato – pa tudi zaradi ostalih možnosti v aplikaciji – si jo velja sneti na telefon. Auracast je super funkcija in kar velika prednost pred nekaterimi konkurenti – seveda če imate več kompatibilnih JBL zvočnikov in želite predvajati zvok na več zvočnikih hkrati. Če se zadovoljite z enim, je funkcija brezpredmetna.
Zvok je za malčka precej impresiven, nizki toni niso tako izraziti
Da smo si na jasnem, zvok te male škatlice je zelo kakovosten, kot se za JBL nekako spodobi. Je pa v praksi, če smo malo pikolovski tako, da se nizke tone lepo sliši, dokler je glasnost v nekih zmernih mejah, na primer, ko na njem predvajamo glasbo v dnevni sobi. Ne glede na to, kaj smo predvajali, o njem res težko rečemo kaj negativnega. Je pa res, da če se potrudimo in ga navijemo do konca ter privijemo do meja zmogljivosti – mu pri določenih skladbah zmanjka basa.
Zvok vseeno ostane čist in brez popačenj tako pri nizki kot visoki glasnosti, pri čemer je večina frekvenc, razen tistih najnižjih, lepo slišna. Globoki basi se torej pri nekaterih skladbah porazgubijo, kar je pri takšnem zvočniku za pričakovati. Je pa ta mala zverinica kar glasna. Okolice sicer ne bo tresla, sama pa bo v vaših ritmih konkretno zavibrirala.
Kako ga postaviti, da bo zvok najboljši
Tukaj je teorij več, napišemo pa lahko svoja opažanja. Čeprav je mogoče najbolj logična (in tudi dobra) izbira poslušanje glasbe tako, da je logotip zvočnika oziroma sprednji del usmerjen proti nam, se izkaže, da morda proizvede našim ušesom najboljši zvok tako, da ga položimo na hrbet, torej z logotipom navzgor. Predvsem, če glasbe ne poslušamo sami, ampak s prijatelji in se zvok bolj enakomerno porazdeli po prostoru.
Snemite si aplikacijo, povežite ga in uživajte …
JBL Go 4 uporablja Bluetooth 5.3. Ta izpolni vsa pričakovanja. Že ko smo ga prvič seznanili s telefonom, je vse potekalo v hipu in brez težav. Prav tako ob vsakem vnovičnem seznanjanju. Uporabili smo tudi aplikacijo JBL Portable. Sami smo jo imeli na telefonu z operacijskim sistemom Android, je pa na voljo tudi za iOS. Največja prednost aplikacije je ta, da lahko spreminjamo nastavitve (EQ) glede na glasbo, ki jo želimo predvajati.
Brezplačna aplikacija JBL Portable vam bo torej odprla nekaj možnosti prilagajanja zvoka (EQ), kar je dobrodošlo. Ni pa JBL Portable aplikacija, ki bi bila polna nepotrebnih funkcij (kot se nam je pri nekaterih zvočnikih že pripetilo) in vas zato ne zmede, kar je pohvalno. Povezava in uporaba sta enostavni.
Kaj zmore JBL Portable? Omenili smo, da z njo zlahka povežete zvočnik s telefonom, omogoča posodobitev programske opreme (mi smo jo kar ob prvem odpiranju), že omenjeno povezovanje več zvočnikov Auracast in prilagajanje nastavitev zvoka (EQ). V njej je tudi nastavitev, ki podaljša trajanje baterije oziroma predvajanja. Aplikacija nima ogromno funkcij, ampak deluje odlično in stvari, ki jih omogoča, se da v njej lepo nastaviti. Vse je na svojem mestu in po naših izkušnjah deluje brezhibno.
Približno 7 ur zabave, potem boste potrebovali vtičnico
Baterija JBL Go 4 omogoča predvajanje glasbe do 7 ur, pravi proizvajalec. Številka ni napihnjena in mi bi se z njim strinjali. Zagotovo je odvisno od tega, ali poslušate glasbo zelo potiho pred spanjem, zmerno v dnevni sobi ali jo na zabavi priganjate do skrajnosti, a naše številke so bile zelo podobne tistim, ki so napisane na papirju. Je 7 ur dovolj ali ne? Odvisno, a v večini primerov bo po naši oceni kar zadoščalo.
Tudi vode se ne ustraši, ne bi pa pretiravali
Bluetooth zvočnik JBL Go 4 ima na enem vogalu pritrjen majhen pašček v obliki prstana, tako da ga lahko prenašate na način, da vanj zataknete prst, ali pa ga obesite na kak klin in predvajate svoje najljubše skladbe. Če boste pri tem nespretni, vam lahko pade v vodo, a ni razloga za paniko.
Go 4 se lahko pohvali s certifikatom odpornosti IP67, tako da mu ne bo hudega celo v primeru, če vam bo za kratek čas padel v kakšno vedro, plitvi del bazena ali na kak podoben »podvodni« kraj. Z globino vseeno ne velja pretiravati. To je v prvi vrsti »kopenska žival«.
Za 50 evrov zelo všečen
Za okoli 50 evrov se da na trgu dobiti precej Bluetooth zvočnikov. Dejstvo je, da so nekateri boljši, drugi slabši. Z JBL Go 4 ne boste zgrešili. Kljub svojim skromnim meram proizvede spodoben zvok in svojo glavno nalogo spremljevalca na poti opravi z odliko. Poleg tega je vodoodporen, kakovosten pa ni le zvok, temveč tudi materiali in občutek, ko ga primemo v roke.
Všeč nam je preprosta, a funkcionalna aplikacija, ki je dovolj osnovna, da ob njej ni bilo treba »doktorirati«. Izkazala se je za zelo zanesljivo. Njegova povezljivost Auracast z drugimi novejšimi zvočniki JBL je tudi odlična lastnost, če bi radi glasbo predvajali na več napravah hkrati. Je to popoln mali zvočnik? Ne vemo. Je pa zagotovo v vrhu naše izbire v tem segmentu in je za okoli 50 evrskih bankovcev zelo všečen.
JBL Slovenija lahko spremljate na njihovem Instagram profilu.
Prijavi napako v članku