Računalništvo, telefonija
Avtomoto
26.07.2023 12:00

Deli z drugimi:

Share

Tesla – podjetje, ki podira vse meje

V letu 2022 nas je ameriški miljarder in najbogatejši človek na svetu Elon Musk presenetil s 44-milijardnim nakupom in prevzemom enega izmed vodilnih socialnih omrežij Twitter.
Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

Od takrat je veliko medijske pozornosti na delovanju in prestrukturiranju tega omrežja. V aprilu 2023 pa je bila pozornost usmerjena na vzlet in eksplozijo vesoljne rakete podjetja SpaceX, katerega lastnik je prav tako Musk.

Ker sta bili dalj časa pod svetovnimi žarometi izključno podjetji Twitter in SpaceX, se je na največje podjetje najbogatejšega Zemljana malenkost pozabilo. Govora je seveda o Tesli, ki ima za seboj zelo uspešna leta, a se je o teh govorilo malo oziroma premalo.

Izjemen uspeh v prvi polovici 2023

V prvi četrtini 2023 je Tesla dostavila strankam 422.875 električnih avtomobilov, v drugi pa 466.140, kar je približno 83 % povišanje glede na drugo četrtino leta 2022. Njihov avtomobil Model Y pa je postal najbolj prodajan avtomobil prve polovice leta 2023. Tako se je prvič v zgodovini zgodilo, da je najbolj prodajan avtomobil prav električni avtomobil.

austin-ramsey-9X3DmoEM64k-unsplash

Giga Mexico in nova tovarna v EU

Pri tej eksponentni rasti Tesla potrebuje vedno več prostora za masovno proizvodnjo novih avtomobilov. Konec februarja je tako Elon Musk predstavil načte za 6. giga tovarno Tesla, ki bo  v Mehiki v bližini Monterrey. S proizvodnjo naj bi začeli v prvi četrtini 2025. Teslina 10-miljardna investicija bo za podjetje odskočna deska za masovno proizvodnjo poceni vozil nove generacije neuradno poimenovanega Model 2.

Tovarna Giga Mexico naj bi sledila uspešnemu modelu, ki ga je Tesla postavila z Giga Shanghai na Kitajskem in bo ob dokončanju proizvedla 2 miljona avtomobilov letno. Tekom leta pa vse bolj rastejo govorice o novi giga tovarni v Evropi, saj se je Elon Musk srečal s političnimi predstavniki večjih evropskih držav. Predvsem je bilo zanimivo njegovo srečanje s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, na katerem sta prav nič sramežljivo namigovala na novo tovarno v Franciji.

Macron je v tweetu zapisal »Delajmo skupaj! #IzberiFrancijo«. Francoski minister za digitalizacijo pa je za CNBC povedal, da bodo Muska poskušali prepričati, da je Francija najboljša država v Evropi za postavitev nove tovarne Tesla.

NACS adaptacija v ZDA

V Evropi imamo od leta 2017 standardni polnilec za električne avtomobile CCS Type 2, v preostalih državah pa se odvija bitka za prevlado med različnimi polnilnimi standardi. Kot pri polnilcih za pametne telefone, kjer sta glavna konkurenca Applov Lightning polnilnik in USB-C, se v svetu avtomobilov bitka odvija med NACS polnilcem Tesle in CCS standardom.

Razlika med telefonskimi in avtomobilskimi polnilniki pa je vsa polnilna infrastruktura, ki jo mora za polnjenjenje električnih avtomobilov nekdo zagotavljati. V ZDA ima Tesla postavljenih več kot 20.000 hitrih polnilnih postaj in več kot 10.000 partnerskih polnilnic. Poleg tega Tesline polnilnice slovijo po zanesljivosti, kar je ključno za vsakega voznika, ki se odpravlja na dolgo pot. Uporaba Teslinega polnilnega omrežja in posredno NCAS polnilnika je zato v ZDA ena izmed glavnih prednosti Teslinih avtomobilov in ravno tista pozitivna lastnost, ki prepriča mnogo strank.

Na drugi strani je standard CCS, katerega problem je premajhno in manj zanesljivo polnilno omrežje. Ker obstaja veliko podjetij, ki se ukvarja z upravljanjem CCS polnilnic, mora stranka veliko več časa posvetiti brskanju po različnih aplikacijah različnih ponudnikov. Problem so tudi velike razlike v kakovosti med različnimi ponudniki in na splošno manj robustna zgradba CCS polnilca proti NCAS.

Zaradi vseh teh slabosti CCS standarda se vedno več proizvajalcev električnih avtomobilov odloča, da bodo v prihodnosti svoje avtomobile za ameriški trg opremljali z NCAS standardom. Do sedaj so to spremebo naznanili pri podjetjih Ford, General Motors, Mercedes-Benz, Polestar, Rivian in Volvo. Tesla je tako trdno postala industrijski standard in utrdila svoje mesto kot globalni voditelj v industriji električnih avtomobilov.

FSD ni več beta

V oktobru 2020 je podjetje Tesla začelo izvajati Full Self Driving program v ZDA. Ta program je strankam omogočil dostop do funkcije, da se avtomobil čim bolj samostojno odpelje od točke A do točke B. Pri sami vožnji mora voznik seveda spremljati vozilo in prevzeti vožnjo v krizni situaciji. S podatki več kot 300.000 strank, ki vsak dan preizkušajo te funkcije, je Tesla naredila že veliko različic in izboljšav.

Program je že od začetka poimenovan FSD beta. Za 12. verzijo, ki naj bi prišla do konca letošnjega leta, pa nam je Musk na Twitterju namignil, da se bo Tesla znebila besede beta v poimenovanju programa in objavila Full Self Driving kot dodelano funkcijo. Seveda je treba paziti pri napovedih Muska, saj ima velikokrat napačno dojemanje o časovnici Teslinih produktov in funkcij, a je vseeno vznemirljivo razmišljati o prihodnosti samovozečih taksijih in cestah brez gneč.

Začetek produkcije poltovornjaka Cybertruck

Novembra 2019 je Elon Musk predstavil Teslino vizijo za električne poltovornjake, ki so jo poimenovali Cybertruck. Takrat je to futuristično vozilo poželo rekordno število prednaročil, ki se je ustavilo pri več kot milijon in pol strank. Pa vendar je poleg prenovljenega roadsterja tudi Cybertruck vozilo, na katerega stranke čakajo že več let.

Foto: Tesla

V preteklih letih se je večkrat zgodilo, da so se na socialnih omrežjih pojavili posnetki različnih variacij in testiranj tega poltovrnjaka. Letos pa se je količina teh posnetkov dramatično povečala. V ZDA se večkrat na cestah pojavlja zakamufliran Cybertruck. Tudi na socialnih omrežjih lahko pogosto opazimo posnetke, kako večje število poltovornjakov več Cybertruckov prevažajo iz ene lokacije na drugo. Tudi Musk je na svojem Twitter profilu dokumentiral uporabo svojega Cybertrucka, Giga Texas pa je objavila sliko prvega Cybertrucka iz proizvodnje. Stranke se tako sprašujejo, ali so to samo Muskove PR poteze ali se bo proizvodnja električnega poltovrnjaka zares pričela.

Tesla se zelo hitro razvija v avtomobilskega velikana primerljivega tudi neelektrični konkurenci. Tudi delnice spet odražajo uspešno poslovanje tega podjetja. Iz 110 $ v začetku januarja so ponovno zrasle na trenutnih 270 $. Podjetje ima napovedanih tudi veliko projektov, ki jih nisem omenil, najbolj zanimiv in futurističen izmed njih je gotovo humanoidni Tesla robot, ki so ga predstavili kot novo delavno silo. Inovativni pristopi, kot jih ima podjetje Tesla, omogočajo eksponentno rast in vodenje industrije električnih avtomobilov. Upal bi si napovedati množično adapcijo Teslinih vozil tudi v Sloveniji.

Avtor: Marko Praček


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Marko Praček .
Vas zanima več iz te teme?
Električni avtomobili Tesla Elon Musk


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

CDS COM d.o.o.

Pot k sejmišču 30, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 580 96 50
Podjetje CDS COM d.o.o. je na slovenskem trgu prisotno že več kot 30 let. Prepoznavno je kot kvaliteten distributer in serviser strojne opreme za potrebe digitalnega tiska. Poleg ... Več
Bronasti partner

BIROMATIK NT d.o.o.

Ulica Staneta Severja 18, 2000 Maribor, Tel: 02 300 03 60
Storitve podjetja Biromatik NT Prednosti BIROMATIK-a so v izdelavi »butičnih programskih produktov«. To so specialne rešitve po želji uporabnikov. Vsaka stranka, ne glede ... Več
Zlati partner

SELECTIUM ADRIATICS d.o.o.

Letališka cesta 29c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 543 88 88
Podjetje Selectium Adriatics d. o. o., ki v Sloveniji nastopa pod imenom Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium, je lokalni zastopnik družbe Hewlett Packard Enterprise (HPE). ... Več
Zlati partner

E-športna zveza Slovenije (EŠZS)

Zvezda 19, 1000 Ljubljana,
E-šport je v preteklem desetletju doživel izjemno rast, tako glede gledanosti, raznovrstnosti in prihodkov. Povečana gledanost, k čemer so prispevale platforme za pretakanje vsebin ... Več