Telekom Slovenije krepi svoje omrežje in ga pripravlja na tehnologije, ki jih prinaša prihodnost
Mobilno in fiksno omrežje Telekoma Slovenije sicer že omogoča integracijo različnih storitvenih tehnologij, kar se je odrazilo tudi v razvoju storitve, s katero je Telekom Slovenije uporabnikom internet, telefonijo in televizijo hkrati omogočil tako prek fiksne kabelske infrastrukture kot mobilne tehnologije LTE/4G (TopTrio Brezžični). Telekom Slovenije tako uporabnikom zagotavlja storitve prek različnih prenosnih medijev (žičnih in brezžičnih), uporabniška izkušnja pa je čimbolj enaka ne glede na tehnologijo, ki deluje v ozadju. Rešitev, ki je že vzbudila zanimanje tudi pri drugih operaterjih, uporabnikom omogoča kakovostno spremljanje TV-programov prek mobilnega signala LTE/4G ne le na mobilnih napravah, temveč tudi na TV-zaslonu.
Na integraciji različnih tehnologij temelji tudi storitev SRVCC-VoLTE, na uvedbo katere se Telekom Slovenije pripravlja vse od začetka izgradnje mobilnega omrežja LTE/4G. Opravljena testiranja so pokazala, da je najsodobnejše mobilno omrežje Telekoma Slovenije na uvedbo storitve pripravljeno, Telekom Slovenije pa bo storitev VoLTE uporabnikom ponudil, ko bo na trgu na voljo dovolj širok nabor terminalne opreme, ki bo storitev omogočala.
»Za vrhunsko delovanje zmogljivih mobilnih terminalov v omrežju je najpomembnejše dobro načrtovanje in upravljanje sobivanja treh generacij mobilnih tehnologij. Strategija Telekoma Slovenije v tem delu temelji na intenzivnem širjenju kapacitet in pokritosti s signalom LTE/4G, s prihodom nove terminalne opreme pa načrtujemo, da bomo v naslednjih treh letih glavnino mobilne govorne komunikacije postopno preselili v VoLTE-domeno omrežja ter tako tudi v prihodnje slovenskim uporabnikom zagotavljali vrhunsko kakovost najsodobnejših storitev,« pravi Matjaž Beričič, direktor Sektorja za konvergentno jedrno omrežje Telekoma Slovenije.
Prenos podatkov v mobilnem omrežju LTE/4G predstavlja že več kot 40 % celotnega podatkovnega prenosa v mobilnih omrežjih Telekoma Slovenije, v primerjavi z lanskim letom pa se je v prvi polovici letošnjega leta podatkovni promet povečal za dobrih 40 %. Število LTE-naprav v omrežju se vsak mesec poveča za okoli 5 %, uporabniki pa mesečno v povprečju porabijo 70 % več podatkovnega prenosa kot pred letom dni. Telekom Slovenije z mobilnim omrežjem LTE/4G pokriva že več kot 86 % prebivalstva, pokritost prebivalstva s signalom LTE/4G pa bo konec letošnjega leta predvidoma presegla 92 %.
V Telekomu Slovenije poteka tudi intenziven razvoj operativnih podpornih sistemov za večjo avtomatizacijo procesov v prid uporabnikom. Vzporedno pa se odvijajo tudi razvojni projekti za nove IKT-storitve različnih vertikal, kot so varnost (npr. eCall), eZdravje, energetika ipd. Postopen razvoj platform omrežne infrastrukture v smeri sodobne tehnologije NFV in SDN bo dolgoročno zagotovil stabilnost, sodobnost in ekonomičnost omrežja, ki bo tako pripravljeno na nadaljnje nadgradnje, ki se v panogi predvidevajo v obdobju naslednjih petih letih.
Prijavi napako v članku