Telekom Slovenije in Iskratel vzpostavila testno omrežje 5G v Iskratelovi proizvodnji v Kranju
Kristijan Melinc, direktor prodaje poslovne enote Omrežje v Iskratelu je ob tem povedal: »Zelo sem ponosen, da smo omrežje 5G postavili v lastni tovarni. 5G jedro, ki je plod lastnega znanja in razvoja, smo skupaj s partnerji združili v celovito rešitev, s katero bomo naslovili različne primere uporabe v industrijah. Zdaj imamo možnost izvedeti veliko več o uporabi te tehnologije v realnem okolju kot iz teorije in laboratorijskih testnih projektov.«
Mag. Matjaž Beričič, član uprave Telekoma Slovenije, odgovoren za tehnologijo, je ob tem poudaril, da »mobilni podatkovni promet po količini ves čas narašča, dolgoročno gledano eksponentno, česar 4G omrežja v določeni točki ne bodo več zmogla. 5G je evolucijska nadgradnja 4G. Omogoča razvoj novih in inovativnih mobilnih IKT-rešitev tudi za vertikalo industrije. Zanesljiv, hiter in odziven brezžični prenos podatkov med napravami bo pomagal industriji, da bo ostala prilagodljiva in konkurenčna. 4G/5G tehnologija omogoča napredne multimedijske storitve, razvoj storitev interneta stvari in digitalizacijo poslovnih vertikal – ob tem že v sami zasnovi omogoča zanesljivost in kibernetsko varnost. V Telekomu Slovenije javno mobilno omrežje načrtujemo tako, da bomo znotraj ene pametne fizične infrastrukture omogočili virtualizirana namenska omrežja za različne vertikale – na različne načine – kot popolnoma virtualizirana ali kot hibridna javno-zasebna namenska oz. t. i. »kampus« omrežja. Z Iskratelom smo vzpostavili referenčni primer, v okviru katerega bomo lahko na konkretnih primerih uporabe testirali različne zmogljivosti, izvedbe in nove ideje za nove priložnosti.«
Poleg testiranj zmogljivosti omrežja je Inštitut za neionizirna sevanja kot neodvisna in akreditirana institucija opravil tudi meritve elektromagnetnih sevanj delovanja bazne postaje 5G v proizvodnih prostorih Iskratela. Meritve so bile opravljene pri največji obremenitvi oz. prometu bazne postaje, in sicer s štirimi testnimi terminali, ki so v času meritev sočasno izvajali test hitrosti prenosa podatkov. »Rezultati meritev kažejo, da so sevalne obremenitve na vseh merilnih mestih daleč pod opozorilnimi vrednostmi, ki jih določa Uredba o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti elektromagnetnim sevanjem, in vrednostmi, ki jih določajo Priporočila Sveta 1999/519/ES o omejevanju izpostavljenosti prebivalstva elektromagnetnim sevanjem (o Hz do 300 GHz),« je pojasnil Tomaž Terček z Inštituta za neionizirna sevanja, ki je tudi opravil meritve.
Sašo Šimec, izvršni direktor za izvedbo poslov in direktor poslovne enote EMS (proizvodnja elektronskih komponent) pa dodaja: »Pametna tovarna je prepoznana kot ključni primer uporabe omrežja 5G, zato nadaljujemo z njenim razvojem. Njen temelj je prav najsodobnejše in najzmogljivejše omrežje, ki v realnem času združuje živahno ‘analogno’ dogajanje v tovarni z digitalnimi procesi, ki so danes upravljani v oblaku kot glavnem centru delovanja. Umetna inteligenca v procesih pa naše zaposlene opozarja na morebitna odstopanja v delovnih tokovih, še preden se ti zgodijo. Tako lahko s tehnologijo 5G povečamo varnost naših zaposlenih in hkrati učinkovitost proizvodnje. Prepričan sem, da so tovrstne rešitve prihodnost tudi v drugih dejavnostih in industrijah.«
Dodatne informacije:
• Telekom Slovenije, Katarina Prešeren, Direktorica odnosov z javnostmi (pr@telekom.si); +386 31 366 966
• Iskratel, Ana Pivk, Sektor za kadre in korporativno komuniciranje (pr@iskratel.si); +386 31 354 159
Prijavi napako v članku