Računalništvo, telefonija
18.07.2018 08:00

Deli z drugimi:

Share

Tako deluje binarna koda

Binarni zapis - zapleten a hkrati enostaven
Binarni zapis - zapleten a hkrati enostaven

Vas je kdaj zanimalo kako v praksi na računalniku in na telefonu delujejo ničle in enke? Vse v digitalnem svetu deluje na principu binarne kode. Kaj sploh je to in kako deluje? Binarna koda oziroma enke in ničle 0 in 1 je v računalniškem svetu vse. Dobesedno vse. Vse kaj delate na vaših digitalnih napravah deluje na tem principu.

Računalnik je zgrajen iz več milijonov tranzistorjev, kateri so eden osnovni in bistven gradnik.

Ti delujejo na preprost način. Signal spustijo skozi, če na vhodu dobijo napetost in obratno. Enostavneje povedano, če je na vhodu napetost (5 voltov) gre za enko, če ga ni, gre za ničlo. Tudi vmesni signali gredo lahko proti ničli ali proti enki – vrednost se obrne pri okrog 2,5 voltih napetosti.

Računalnik je zmožen procesirati samo te podatke. Čeprav se zdi, da je vse to zapleteno, je to za procesor najlažja naloga.

Težava pa se pojavi, ko je za dva različna pojma enak binarni zapis. Tako ima na primer črka A in številka 84 enak binarni zapis. Takrat pa mora računalnik oziroma natančneje procesor spremljati kontekst prejšnjih ukazov in tako razbrati ali gre za številko ali za črko.

Ker pa je teh ničel in enk kaj hitro celo morje, so se domislili, da bi le-te združili. To je predvsem koristno pri slikah in videoposnetkih, kjer je več pisklov enake barve. Tako se kaj hitro izognemu ponavljanju kot tudi računalniku privarčujemo nekaj procesorskega časa.

Podobno deluje tudi zvočni zapis, vendar z eno razliko. Pri zvočnem zapisu se analizira skoraj vsaksa milisekunda, kjer se zapiše vse od amplitude pa do frekfrence. Tak zvok se lahko analizira tudi do več kot 44.000-krat v eni sami sekundi. Od tod nam tudi 44000-bitni zvočni zapis.

V testiranju so tudi sistemi, ki uporabljajo tri vrednosti, kot tudi kvantni računalnik, pri katerem je lahko enka in ničla hkrati – nedefinirana, dokler je ne izmerimo. Edina težava je v tem, da se noben izmed teh sistemov ni uveljavil, vsaj za sedaj še.

Pa naj še kdo reče, da računalnik ni kompliciran sistem grajen iz enostavnih delov.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več
Zlati partner

AUDIO BM d.o.o.

Italijanska ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 059 044 055
Kot eden najpomembnejših čutov nam sposobnost sluha omogoča povezovanje in socializiranje s preostalim svetom. Najpomembneje pa je, da nas sluh poveže z ljudmi in omogoča komunikacijo ... Več

SoftNET d.o.o.

Borovec 2, 1236 Trzin, Tel: 01 810 01 00
Vse telekomunikacijske storitve na enem mestu V podjetju ni nič pomembnejšega kot dobra telekomunikacijska povezanost, tako znotraj kot zunaj podjetja. Podjetje SoftNET vam s ... Več
Zlati partner

BONAJO d.o.o.

Industrijska cesta 9, 1290 Grosuplje, Tel: 040 514 750
Podjetje BONAJO d.o.o. uspešno posluje že od samega začetka. S skrbno izbrano veleprodajno mrežo partnerjev skrbijo za trženje in distribucijo televizorjev, mobilnih telefonov, ... Več