So s platformo Steam ogoljufali 14 milijonov Britancev?
Lastnik storitve Steam, največje digitalne distribucijske platforme za računalniške igre na svetu, se trenutno sooča s hudo tožbo v vrednosti 656 milijonov funtov.
Podjetje Valve Corporation, ki upravlja s platformo Steam, je obtoženo, da je svojo prevladujočo vlogo na trgu izkoristilo za previsoke stroške za 14 milijonov uporabnikov v Združenem kraljestvu.
»Valve prireja trg in izkorišča britanske igralce,« je dejala Vicki Shotbolt, borka za digitalne pravice, ki je vložila tožbo pri pritožbenem sodišču za konkurenco v Londonu. V njej je podjetje Valve obtoženo, da je »izključilo« konkurenco na trgu računalniških iger. Trdi, da Valve »sili« založnike iger, da podpišejo pogodbe, ki preprečujejo prodajo iger na drugih platformah po nižjih cenah.
Shotboltova pravi, da je to podjetju Steam omogočilo zaračunavanje »previsokih provizij v višini do 30 odstotkov«, zaradi česar potrošniki v Združenem kraljestvu plačujejo preveč za nakup iger za osebne računalnike in za dodatne vsebine. Gre za tako imenovano kolektivno tožbo, kar pomeni, da se ena oseba obrne na sodišče v imenu veliko večje skupine ljudi.
Shotboltova, ki podjetje Valve obtožuje, da je vsaj šest let kršilo konkurenčno zakonodajo Združenega kraljestva, pravi, da je tožbo vložila, »da bi ustavila to nezakonito ravnanje in pomagala ljudem dobiti nazaj, kar jim pripada«.
Steam je največja platforma za računalniške igre, na kateri lahko igralci kupujejo igre in dodatke v igrah. Leto 2023 je bilo zanje še eno rekordno leto. Na svetovni ravni so imeli kar 9 milijard ameriških dolarjev prihodkov. Na platformi so prodali kar 580 milijonov iger.
Trg pa je zelo strnjen. 10 najbolje prodajanih iger predstavlja 61 odstotkov celotne prodaje. 100 najbolj prodajanih iger pa predstavlja kar 91 odstotkov celotne prodaje.
Prijavi napako v članku