Sončne celice in barva v enem
Skupina raziskovalcev iz notredamske univerze (University of Notre Dame) je naredila izjemen korak naprej na področju izdelovanja sončnih celic. Ti so namreč pripravili cenovno ugodno »sončno barvo«, ki za proizvodnjo dragocene električne energije uporablja polprevodniške nanodelce. Tu gre za tako imenovane sončne pike, ki lahko katerokoli prevodno površino brez posebne opreme »spremenijo« v solarni panel.
Skupina raziskovalcev iz notredamske univerze je sončno barvo izdelala na osnovi nanodelcev titanovega dioksida, prevlečenega s kadmijem (kadmijev sulfid ali kadmijev selenid). Nanodelce je nato zmešala v mešanico vode in alkohola in s tem pridobila sončno barvo. Ko je barvo nanesla na prozoren prevoden material in ga izpostavila sončni svetlobi, je ustvarila električno energijo.
Izkoristek pretvorbe svetlobe v električno energijo je pri sončni barvi znašal le en odstotek, medtem ko komercialne silicijeve sončne celice dosegajo izkoristke med 10 in 15-odstotki. Ker pa gre za cenovno izjemno ugodno sončno barvo, ki jo lahko na enostaven način nanesemo na zelo velike površine, bi ta lahko postala zelo zanimiva predvsem za večje stanovanje hiše in gospodarska poslopja. Pot do priprave tržne sončne barve bo žal še dolga. Skupina raziskovalcev iz notredamske univerze ocenjuje, da bo za to potrebovala še vsaj tri leta.
Prijavi napako v članku