Slovensko podjetje, ki rešuje zagate največjih
Če bi želeli vzpostaviti programsko rešitev po meri, je ravno to interdisciplinarno znanje temeljni kamen za začetek snovanja. Nihče vam ne zameri, da v podjetju ne zaposlujete strokovnjaka iz ravno vsake panoge. Zakaj bi, če to izven razvoja specifičnih rešitev ni potrebno. Najboljša in stroškovno najbolj učinkovita rešitev je v tem primeru izkoriščanje talentov tretjega ponudnika.
V Ljubljani se piše zelo uspešna zgodba slovenskih strokovnjakov v podjetju Analitica, ki razvijajo programske opremo po meri za različne panoge (proizvodnja, finance, energetika …), snujejo napredne prediktivne modele in optimizacijske algoritme. V tem trenutku so ključni akter digitalizacije energetskega distribucijskega omrežja, ki se sooča s številnimi izzivi, ki so posledica doslej največjega vala novih virov in porabnikov električne energije. Ne samo, da bodo centralizirali podatke iz številnih virov, ustvarili bodo tudi digitalnega dvojčka, ki bo energetskemu podjetju omogočil učinkovitejše upravljanje, načrtovanje in vzdrževanje omrežja.
Kaj vse vključuje tovrsten projekt? Kako se ga lotijo strokovnjaki podjetja Analitica? Katere rešitve uporabljajo? So zmožni ustvariti sleherno programsko opremo po meri?
Njihove rešitve uporabljajo v vseh ključnih panogah
V svetu financ, kjer podjetja upravljajo z najbolj občutljivimi podatki, skrbijo za skladnost poslovanja po načelih mednarodnih računovodskih standardov MSRP 9 in direktiv, ki urejano tveganja (npr. IRRBB, CRD IV…). S programsko opremo Taurus™ finančne institucije opremijo z orodji za upravljanje finančnih instrumentov. RiskSuite™ pa omogoča bankam upravljati številna tveganja v svoji bilanci stanja, kot na primer nestanovitnost obrestnih mer in vedenjski vzorci strank.
Stranke prisegajo tudi na njihovo zmožnost napredne analitike. Bančništvo, zavarovalništvo, prodaja, komunikacije, energetika, proizvodnja … Povsod, kjer pri odločitvah najbolj odtehtajo podatki, strokovnjaki Analitice poskrbijo, da lahko partnerji odkrijejo skrit potencial v strukturiranih ali nestrukturiranih podatkih. Prodajnim podjetjem so omogočili, da podatke, ki analizirajo potrošnikove navade, spremenijo v nekaj oprijemljivega in na koncu v bolj prilagojeno prodajno izkušnjo. Bankam lahko z veliko mero natančnosti napovejo, kakšna je verjetnost, da bo stranka menjala ponudnika. V telekomunikaciji pa so razvili model, ki lahko na podlagi potrošnikov navad (število klicev, SMS-ov, porabljenih podatkov …) napove predvideno škodo v primeru izpada omrežja.
Njihova strokovnost je zaželena tudi v četrti industrijski revoluciji. Se pripravljate na nov projekt za nadzor kakovosti? Spremljanje proizvodnje v realnem času? Morda potrebujete strokovno rešitev za industrijsko analitiko? Analitica vam lahko s pomočjo natančnih napovednih modelov in naprednih fotonskih tehnik ustvari celovito rešitev za avtomatiziran nadzor kakovosti. Z lasersko profilometrijo lahko vzpostavijo sistem za samodejno prepoznavo napak na pločevinkah, s fotonskimi tehnikami pa lahko na primer prepoznajo tujke v živilih in ostalih produktih.
Del industrijskih rešitev sta tudi digitalizacija poslovanja in digitalni dvojček. Uspeh obeh rešitev si lahko ogledamo v projektu s sodelovanjem s podjetjem Elektro Primorska. Ustvarili so digitalno vozlišče, s katerim lahko simulirajo priključitve novih porabnikov ali virov energije, računsko utemeljijo izdajo soglasja za priključitev novega gospodinjstva ali fotovoltaičnega vira energije in kadarkoli ocenijo morebitne izgube v omrežju.
Rešitve po meri za oblak, namizne in mobilne naprave
Interdisciplinarno znanje, ki smo ga že na začetku izpostavili kot veliko prednost podjetja Analitica, do svojega izraza prav tako pride pri razvoju programskih rešitev po meri. Ekipa strokovnjakov je pripravljena na vsak izziv. Razvoja se lahko lotijo na tradicionalen način, na primer za razvoj regulirane programske opreme, ali pa z agilno metodo, s katero lahko pripravijo programsko rešitev, odporno na bodoče spremembe.
Znanje strokovnjakov podjetja Analitica so prepoznali tudi v številnih največjih slovenskih podjetij. V preteklosti so že uspešno sodelovali s podjetji NLB, SID banka, Abanka, Adriatic Slovenica, Vzajemna, Petrol, A1 Slovenija (Simobil), ebm-papst Slovenija in številnimi drugimi.
Sodelujejo pa tudi v projektu CEDIT.SI s Steklarno Hrastnik, kjer s pomočjo IBM watsonx pomagajo optimizirati izdelavo 3D načrtov predoblik premium steklenic. Več o tem pa v prihodnjem prispevku.
Več o podjetju Analitica na www.analitica.si in www.analitica-labs.com (P.R.)
Prijavi napako v članku