Slovenske dijakinje spoznavale AI
Microsoft je, da bi spodbudil zanimanje dijakinj za znanost in tehnologijo, v Atenah organiziral štiridnevni dogodek »Alica napoveduje prihodnost – kako lahko umetna inteligenca spremeni naš pogled na svet«, ki se ga je udeležilo 160 dijakinj in 60 učiteljev iz 16 držav, vključno s Slovenijo. Na prvem tovrstnem dogodku v srednji in vzhodni Evropi je Microsoft odpravljal stereotipe o poklicih v znanosti, tehnologiji, inženirstvu in matematiki ter spodbujal mlade ženske, da s poklicno potjo na teh področjih uresničijo svoje sanje.
Na dogodku je bilo dijakinjam na voljo več kot 50 ur tehničnih izobraževanj, kariernih nasvetov, skupinskih delavnic ter eksperimentalnih in zabavnih dejavnosti, izjemne priložnosti, ki jih ponuja svet sodobnih tehnologij, pa je predstavilo več kot 25 govork in govorcev. Osrednja tema tokratnega dogodka je bila umetna inteligenca kot ena najpomembnejših tehnologij sedanjosti in prihodnosti.
Iz Slovenije se je dogodka udeležilo pet dijakinj skupaj z učitelji, in sicer z Gimnazije Vič, iz Elektrotehniško-računalniške strokovne šole in gimnazije Ljubljana (Vegova Ljubljana) ter Elektro in računalniške šole Velenje.
»Na Vegovi šoli stremimo k temu, da se udeležujemo čim več tekmovanj in konferenc tudi izven rednega šolskega procesa, saj lahko le tako dijakom ponudimo še nekaj več. Atene so bile zame in naši dijakinji čudovita izkušnja. Dobili sta potrditev, da so lahko tudi punce na področju STEM zelo uspešne, če le imajo, kot so na dogodku povedale tudi govornice, svoje sanje in so pripravljene za njih tudi kaj postoriti,« je povedala mag. Andreja Vehovec, učiteljica računalništva na Vegovi Ljubljana. »Seznanili smo se z najrazličnejšimi orodji in tehnologijami, kot so strojno učenje, prepoznavanje obraza, Minecraft in Teams. Poleg strokovnega znanja, ki so ga bile punce deležne, se mi zdi zelo pomembno tudi to, da so se lahko družile s svojimi vrstnicami iz Evrope in tako navezale stike.«
»Dogodek v Atenah je naš prvi korak v srednji in vzhodni Evropi v okviru dolgoročne pobude, da bi pripravili naslednjo generacijo na digitalno prihodnost, ki jo bo zaznamovala umetna inteligenca. Zato vlagamo v mlade ustvarjalke in ustvarjalce – od osnovne šole do podiplomskega študija – ter jim nudimo dostop do najnovejših tehnologij in pravih znanj za prihodnost,« je povedala Marina Wolpoti, vodja za področje izobraževanja v Sloveniji, na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini ter Albaniji pri Microsoftu. »Posebno pozornost namenjamo vključenosti žensk, saj delež žensk, ki delajo v panogi informacijsko-komunikacijskih tehnologij, žal pada. Po podatkih Evropske komisije namreč ženske predstavljajo samo še 21,5 % zaposlenih v tej panogi, kar je precej manj kot včasih.«
Po podatkih nedavne Microsoftove raziskave je samo 42 odstotkov deklic dejalo, da bi v prihodnosti razmislile o karieri na področju znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike (t. i. poklici STEM), in to navkljub dejstvu, da hiter tehnološki razvoj nudi izjemne priložnosti za zaposlitev in profesionalni razvoj. Za tovrstno zadržanost obstajajo številni razlogi, vključno s prepričanjem 60 odstotkov sodelujočih v raziskavi, da so v teh poklicih ženske in moški obravnavani neenakopravno. Drug zelo pomemben dejavnik pri zanimanju za te poklice med deklicami trenutno in v nadaljevanju življenja je (od)prisotnost vzornic. Microsoftova raziskava iz lanskega leta je tako pokazala, da se delež deklic, ki jih zanimajo poklici STEM, skoraj podvoji, če imajo na tem področju vzornico (26 % pri deklicah brez vzornic in 41 % pri deklicah z vzornicami).
Prijavi napako v članku