Slovenci še naprej povečujemo količino porabljenih mobilnih podatkov
Število poslovnih naročnikov se je najbolj povečalo
Število uporabnikov mobilnega omrežja v Sloveniji je ob koncu 1. četrtletja 2022 preseglo 2.613.000. Na letni ravni se je dvignilo za 2 %. Povečalo se je tako število naročnikov kot tudi predplačnikov. Porast je bil največji pri poslovnih naročnikih, in sicer 5-odstoten.
Število odhodnih telefonskih klicev iz vseh omrežij večje
Skupno je bilo iz slovenskih mobilnih omrežij zaznanih skoraj 475 milijonov odhodnih klicev. To je bilo za 1 % več kot v istem četrtletju prejšnjega leta, pri čemer je bilo število domačih odhodnih klicev prav tako višje za 1 % in se je povečalo v vseh omrežjih. Število mednarodnih odhodnih klicev je poraslo za 12 %.
Domači in mednarodni odhodni mobilni telefonski promet manjša
Skupno je bilo izmerjenih okoli 23 milijonov ur odhodnega prometa iz slovenskih mobilnih telefonskih omrežij, kar je bilo za 6 % manj kot v istem obdobju leta pred tem. Domači promet je bil prav tako manjši za 6 %, mednarodni pa za 5 %. V enem letu se je odhodni mobilni promet zmanjšal pri obeh vrstah uporabnikov in v vseh omrežjih.
Rast poslanih SMS- in MMS-sporočil pri poslovnih uporabnikih višja kot pri zasebnih
Poslanih je bilo okoli 577 milijonov SMS-sporočil, kar je bilo za 7 % več kot v 1. četrtletju 2021. Zasebni uporabniki so jih poslali za 5 % več, poslovni uporabniki pa za 15 % več. Poslanih je bilo tudi skoraj 29 milijonov MMS-sporočil ali za 4 % več. Večino SMS- in MMS-sporočil so sicer poslali zasebni uporabniki (78 % in 77 %).
Prenos podatkov prek mobilnega širokopasovnega dostopa še naprej precej narašča
Prek mobilnega širokopasovnega dostopa je bilo prenesenih skoraj 71 milijonov gigabajtov podatkov, za 27 % več kot v istem obdobju prejšnjega leta. V tem podatku ni upoštevan prenos podatkov prek brezžične tehnologije Wi-Fi.
Polovica uporabnikov do interneta prek optičnega dostopa
Ob koncu 1. četrtletja 2022 se je v Sloveniji za dostop do interneta uporabljalo skoraj 675.000 širokopasovnih priključkov ali za 3 % več kot v istem obdobju leto prej. Povečalo se je predvsem število priključkov z optičnim dostopom, za 12 %, in jih je zdaj med vsemi širokopasovnimi priključki polovica. Število priključkov prek kabelskega modema je na letni ravni upadlo za 2 %, število priključkov xDSL pa za 10 %.
Tabele z najnovejšimi podatki so na voljo v podatkovni bazi SiStat.
Prijavi napako v članku