Simfonija Elektrotehnike+ 2025: Povezovanje znanja za bolj varno prihodnost
Kibernetska varnost je področje, ki postaja vse bolj pomembno v svetu digitalne preobrazbe. Na dogodku je bilo govora o sodobnih pristopih, dobrih praksah in tehnoloških rešitvah, ki omogočajo učinkovito zaščito naših sistemov in omrežij pred vse bolj sofisticiranimi digitalnimi grožnjami.
Uvodne misli je zbranim podal dekan Fakultete za elektrotehniko, prof. dr. Marko Topič, ki je orisal nekatere ključne dosežke fakultete v letu 2024 in predstavil steno slavnih v glavni avli fakultete, na kateri je seznam 15.000 inženirjev elektrotehnike, ki so ali še bodo soustvarjali zgodovino slovenske elektrotehnike. Dekan je zbranim osvetlil zgodovinski vidik: »Pred stotimi leti, torej leta 1925, je kot prvi diplomant študij elektrotehnike končal inženir Venčeslav Koželj, ki je na fakulteti nadaljeval delo kot asistent nestorju slovenske elektrotehnike, prof. Milanu Vidmarju, nato pa postal univerzitetni profesor in kasneje tudi član SAZU.«
Kibernetska varnost je postala ključna potreba
Kibernetska varnost že dolgo ni več zgolj teoretična razprava ali skrb prihodnosti – postala je ključna potreba, ki oblikuje naš vsakdan. Napadi na digitalne sisteme se dogajajo tu in zdaj, vplivajo na kritično infrastrukturo, podjetja in posameznike. Zato je pomembno, da razumemo, kako se različna področja elektrotehnike soočajo s temi izzivi.
Na dogodku je izr. prof. dr. Urban Sedlar osvetlil glavne trende in grožnje, ki jih digitalizacija prinaša, ter izpostavil praktične rešitve za izboljšanje kibernetske varnosti. Na praktičnem primeru so sodelavci Laboratorija za telekomunikacije prikazali tudi preprost, a ne nedolžen hekerski napad, ki se lahko pripeti vsakomur od nas.
Sledila je okrogla miza, na kateri so svoja mnenja in izkušnje glede praktičnih pristopov in rešitev za zagotavljanje kibernetske varnosti v sodobnem svetu delili Andrej C. Rant, svetovalec direktorja družbe ELES d.o.o. za informacijsko varnost, Franci Mihelič, vodja oddelka za kibernetsko varnost in diagnostiko v podjetju Magna Steyr v Gradcu, ter Matjaž Beričič, direktor Omrežja in infrastrukture pri Telekom Slovenija.
Poklon odličnosti in dosežkom na področju mentorstva ter poslovnega sodelovanja
Dogodek je bil tudi priložnost za slavnostno podelitev Vidmarjevih nagrad za mentorja praktičnega usposabljanja za leti 2023 in 2024, ki sta ju prejela dr. Jurij Tratnik iz podjetja Instrumentation Technologies d. o. o. ter g. Ivan Lovrič iz podjetja Luka Koper d. d. Nagrado poslovnemu partnerju fakultete za leto 2024 pa so podelili podjetju Kontron d. o. o.
Pogled v prihodnost izobraževanja
Dogodek je bil tudi priložnost za slavnostno otvoritev inovativne učilnice na fakulteti, ki omogoča sodobne didaktične pristope in hibridno poučevanje. Nova pridobitev, rezultat sodelovanja Fakultete za elektrotehniko in Centra Digitalne UL, vključuje napredne multimedijske rešitve ter omogoča interaktivno in projektno usmerjeno izobraževanje. Učilnica bo igrala ključno vlogo pri modernizaciji pedagoškega procesa in spodbujanju inovativnosti med študenti. V prihodnosti bo podobna učilnica vzpostavljena tudi na Pedagoški fakulteti, Fakulteta za elektrotehniko pa bo omogočila mobilno uporabo multimedijske opreme po vsej univerzi.
Celoten dogodek je popestril glasbeni program v izvedbi Matije Krečiča in Tea Collorija.
Prijavi napako v članku