Robotski sesalniki bodo odslej imeli roke in noge
Prav ste slišali. Roborock in Dreame sta predstavila robotske sesalnike, ki se bodo lahko med čiščenjem zanašali na robotske roke in noge.
Roborock Saros Z70 – z roko bo lahko pobiral predmete
Roborock je svojemu najnovejšemu robotskemu sesalniku dodal motorizirano roko. Na lanskem sejmu CES so že predstavili nekaj takega, vendar je šlo bolj za štrcelj kot pravo roko. Tokrat so vgradili pravo robotsko roko, ki se lahko premika.
Roka se dvigne iz sredine najnovejšega robota Roborock Saros Z70 in se lahko iztegne, da med čiščenjem tal pobere predmete, kot so nogavice in robčki. Njeno gibanje ni bliskovito hitro, hkrati je tudi omejena, kaj lahko pobere, ampak vsekakor lahko vidimo potencial, ki ga prinaša ta pridobitev.
Roka sesalnika Saros Z70 je »prva množično izdelana zložljiva robotska roka s petimi osmi«, so sporočili iz podjetja Roborock. Imenuje se OmniGrip in se lahko razgrne, raztegne ter zasuka v vodoravni in navpični smeri, da pobere predmete (do 300 g) in jih premakne s poti. V roko sta vgrajena kamera in luč LED, da vidi predmete, ima pa tudi senzorje, ki ji omogočajo, da zazna težo predmeta in pozna njegovo lego.
Roborock pravi, da bo robot Z70 med prvim čiščenjem zaznal in označil vse predmete, ki jih lahko dvigne. Po koncu čiščenja mu lahko ukažete, da se vrne in pobere vse zaznane predmete ter jih postavi na označena mesta.
Novi robotski sesalnik bo uporabljal tudi novo tehnologijo za prepoznavanje ovir in krmiljenje – StarSight Autonomous System 2.0 – ki je debitirala pri robotu Qrevo Slim. Moč sesanja novega robota je ocenjena na 22.000 Pa, krtače imajo dvojni sistem za preprečevanje zatikanja las, na voljo bosta tudi dve vrtljivi krtači za pomivanje s sistemom za zaznavanje preprog. Slednji se lahko tudi samodejno odklopita na polnilni postaji, ko ne želite, da robot pomiva.
Tehnologija StarSight uporablja 3D senzorje, kamere RGB in strojno učenje. Strojno učenje, ki ga poganja umetna inteligenca, po navedbah podjetja Roborock omogoča, da Z70 zazna in krmili do 108 vnaprej programiranih predmetov. Uporablja tudi novo tehnologijo izogibanja oviram z laserjem, imenovano VertiBeam, ki po besedah Roborocka natančneje čisti okoli daljših kablov ter sten in pohištva neobičajnih oblik.
Saros Z70 je visok malo manj kot 8 cm, kar pomeni, da se bo lahko stlačil pod nizka pohištva in sedežno garnituro. Ohišje ima tudi posebno funkcijo AdaptLift, s katerim se robot lahko malenkost dvigne iz tal in tako lažje prestopi čez pragove in preproge.
Izboljšali so tudi večnamensko postajo Dock 4.0 za polnjenje, samodejno praznjenje, ponovno polnjenje in praznjenje rezervoarjev za vodo ter vzdrževanje krtač s pranjem z vročo vodo in sušenjem z vročim zrakom.
Roborock Saros Z70 ni koncept, čeprav tako izgleda. Proizvajalec pravi, da bo robotski sesalnik šel v prodajo še letos.
Glavni razliki med njima sta tehnologija pomivanja in navigacija. Saros 10R ima enako navigacijsko tehnologijo StarSight 2.0 in tehnologijo za prepoznavanje ovir, enako tehnologijo za čiščenje in enako priklopno postajo kot Z70. Vendar ima nekoliko manjšo sesalno moč (19.000 Pa).
Saros 10 je bil zasnovan kot nadgradnja obstoječe zastavonoše S8 MaxV Ultra. Imel bo 22.000 Pa sesalne moči, krmilil bo z lidarjem, ki se bo lahko spustil v ohišje za lažje čiščenje pod nizkim pohištvom.
Vsi novi modeli bodo dobili podporo za standard Matter.
Dreame X50 Ultra – nova doba robotov z okončinami
Robotski sesalnik Dreame X50 Ultra uporablja sistem ProLeap, ki ga je podjetje prvič predstavilo lani na tehnološkem sejmu IFA v Berlinu. Podjetje Dreame je novo robotsko okončino poimenovalo »motorizirana nihajna roka«, ki »omogoča dvig robota do višine 6 cm«. V bistvu pa gre za noge, ki robotu pomagajo pri premagovanju ovir, kot na primer stopnice.
Razvoj še ni prišel do te točke, da bo robotski sesalnik lahko šel po stopnicah v drugo nadstropje, ampak trenutno je sistem dovolj prefinjen, da lahko prestopa med prostori, kjer so visoki pragovi.
Ni edini robotski sesalnik, ki to zmore, ampak je v tem trenutno najboljši. Roborock Qrevo Curv lahko prestopi pragove do višine 3 cm, SharkNinja pa do 2 cm. Preskok na 6 cm je velik dosežek.
Dreame X50 Ultra bo nasledil svojega predhodnika X40 Ultra, ki se je v zadnjem letu pogostokrat znašel na seznamih najboljših robotskih sesalnikov in pomivalcev. X50 je robotski sesalnik z oscilacijskimi blazinicami za pomivanje, ki ima napredno prepoznavanje ovir in lidarsko navigacijo, s katero bo prepoznal ovire (igrače, kabli …) in se jim uspešno ognil. Prepoznal naj bi lahko do 200 različnih predmetov.
Opremljen je z večnamensko polnilno postajo, ki lahko izprazni koš za umazanijo in opere blazinice z vročo vodo in vročim zrakom. Prav tako lahko samodejno odstrani in ponovno namesti svoje krtače, podobno kot Roborock roboti. Na voljo bo od 14. februarja za 1699 $ (okoli 1650 €). Predprodaja se je začela v spletni trgovini proizvajalca.
Nič niso ostali dolžni konkurenci
Če bi se ustavili tukaj, bi bil Roborock nedvomno zmagovalec, kdo ima robota z najboljšo robotsko okončino. Dreame pa je kmalu po Roborockovi predstaviti potegnil asa iz rokava in predstavil koncept robotskega sesalnika z roko in nogami.
Robotska roka neimenovanega robotskega pomočnika naj bi imela večje mišice kot roka sesalnika Saros Z70. Pobral bo lahko predmete do 500 gramov, medtem ko se bo Roborock mučil že pri 300 gramih. Predmete, kot so čevlji in igrače, bo lahko pospravil v vnaprej določena območja. Čevlje na primer pri vhodnih vratih, igrače pa v škatlo.
Zanimiv je tudi ločen zaboj z različnimi krtačami, na katere se lahko priključi robotska roka, kar bi robotu omogočilo, da seže v ozke in tesne prostore, kjer drugi roboti ne morejo čistiti. Pokazali so tudi novo polnilno postajo z različnimi blazinicami za pomivanje. Robot bi v teoriji lahko sam izbral, katero blazinico bo uporabil za čiščenje v kopalnici, kuhinji, dnevnem prostoru … S tem bi se izognili širjenju umazanije med prostori.
Čeprav še nima imena, Dreame pravi, da bo robotski sesalnik na voljo do konca leta. Cena še ni znana, upajmo pa, da nas ne bo stala kakšne okončine.
Prijavi napako v članku