Digitalizacija
26.10.2021 07:59
Posodobljeno 3 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Raziskava, ki razkriva vpliv Covid-19 na mala in srednje velika podjetja

Raziskava Konice Minolte in Keypoint Intelligence o bolečih točkah IT in poslovnega delovanja razkriva globino izzivov na področju varnosti in dela od doma med pandemijo.
Mala in srednje velika podjetja so se zaradi pandemije soočila s precejšnjimi izzivi pri prizadevanjih za omogočanje dela na daljavo.
Mala in srednje velika podjetja so se zaradi pandemije soočila s precejšnjimi izzivi pri prizadevanjih za omogočanje dela na daljavo.

Pandemija Covid-19 je še povečala težave malih in srednje velikih podjetij v zvezi z varnostjo in zaščito podatkov. 48 odstotkov podjetij je varnost in zaščito podatkov označilo kot največja izziva na IT področju. 37 odstotkov podjetij je navedlo, da so se njihovi zaposleni zaradi pogojev, ki so nastali med pandemijo, srečali z virusi, zlonamerno programsko opremo ali varnostnimi grožnjami. Zaradi teh varnostnih težav je 47 odstotkov podjetij nabavilo ali nadgradilo programsko opremo ali storitve za IT varnost. Te ugotovitve je razkrila nova raziskava družbe Keypoint Intelligence “Top SMB IT Pain Points & Solutions”, ki je nastala v imenu družbe Konica Minolta. Raziskava je zajela 550 odločevalcev na področju IT v malih in srednje velikih podjetjih v Združenih državah Amerike, Združenem kraljestvu, Franciji, Nemčiji, na Nizozemskem in Češkem, da bi opredelila njihove glavne izzive in bolečine, povezane s tehnologijo.

Kliknite na sliko in preberite najpomembnejše ugotovitve raziskave.

Mala in srednje velika podjetja so se zaradi pandemije soočila s precejšnjimi izzivi pri prizadevanjih za omogočanje dela na daljavo. Na primer, 38 odstotkov odločevalcev na IT področju je menilo, da je upravljanje dela na daljavo težavno ali zelo težavno. Za skoraj polovico malih in srednje velikih podjetij (49 odstotkov) je bila težava, povezana z delom na daljavo, pomanjkanje potrebne strojne ali programske opreme. Podobno je 44 odstotkov nosilcev odločanja o IT, kot izziv opredelilo servisiranje/podporo strojne ali programske opreme zaposlenih, ki delajo od doma. “Posledično je 33 odstotkov vprašanih zaradi Covid-19 investiralo v upravljanje IT storitev pri zunanjih ponudnikih,” povzema Boštjan Kavčnik, direktor Konica Minolta Slovenija.

Z vidika vsakodnevnega dela, je delo na domu predstavljalo tudi posebne izzive. Ti so povezani s komunikacijo v skupini/oddelku ter z dostopom do datotek in sodelovanjem pri njih. 51 odstotkov vprašanih je komunikacijo z vodji ali drugimi zaposlenimi opredelilo kot izziv, ki je posledica ureditve dela na domu. Medtem je 37 odstotkov vprašanih navedlo, da je iskanje datotek izziv, ki je še posebej povezan z delom od doma, 30 odstotkov vprašanih pa je kot izziv pri poslovanju, ki je posledica dela na daljavo, navedlo sodelovanje pri digitalnih dokumentih. “Na podlagi teh ugotovitev je jasno, zakaj je 35 odstotkov malih in srednje velikih podjetij zaradi pandemije investiralo v aplikacije za izmenjavo dokumentov in sodelovanje,” zaključuje Boštjan Kavčnik.


Izziv dela na daljavo spodbuja prizadevanja za digitalizacijo.

Tudi pri drugih tehnologijah se je povečala uporaba. 45 odstotkov podjetij je na primer zaradi Covid-19 nabavilo ali nadgradilo storitev shranjevanja podatkov v oblaku. “Izziv dela na daljavo je zagotovo spodbudil prizadevanja za digitalizacijo. V 65 odstotkih podjetij so nosilci odločanja dejali, da je pritisk pandemije pospešil njihovo pot k večji digitalizaciji,” dodaja Boštjan Kavčnik. Običajen način za dosego tega cilja je digitalizacija dokumentov. Verjetno je to razlog, zakaj je kar 56 odstotkov organizacij navedlo izjemno potrebo po skeniranju kot gonilo, za večjo digitalizacijo. Glede na to je kljub temu presenetljivo, da so številna mala in srednje velika podjetja še vedno močno odvisna od postopkov, ki temeljijo na papirju, saj 42 odstotkov poslovnih vsebin ostaja na papirju. 49 odstotkov organizacij je kot glavni razlog, zakaj še vedno uporabljajo papir, navedlo skrb za zasebnost in varnost.

“Hitre spremembe, ki jih je vsem vsilila pandemija, imajo nepopravljive posledice za prihodnost informacijske tehnologije delovnega okolja, zlasti za mala in srednje velika podjetja. Zaposleni in podjetja so na lastni koži občutili, koliko prilagodljivosti je mogoče doseči, zlasti v zvezi z delom na daljavo in sodelovanjem, pa tudi z optimiziranimi digitalnimi procesi na splošno. Izkoriščanje teh priložnosti je zelo dragoceno, hkrati pa je ključnega pomena zagotavljanje varnosti. Teh potreb se zavedamo, zato svojim strankam iz malih in srednje velikih podjetij zagotavljamo svetovanje in ustrezne rešitve, ki podpirajo njihovo digitalno preobrazbo,” pojasnjuje Boštjan Kavčnik, direktor Konica Minolta Slovenija.

Metodologija

Raziskava “The SMB IT and business operations pain points study” je bila v sodelovanju z družbo Keypoint Intelligence izvedena med februarjem in marcem 2021. V njej je sodelovalo 550 malih in srednje velikih podjetij v Združenih državah Amerike, Združenem kraljestvu, Franciji, Nemčiji, na Nizozemskem in Češkem. Anketiranci so iz storitvenega sektorja, zdravstva, proizvodnje, gostinstva in prostega časa ter nepremičnin. Vsaka od organizacij ima od 50 do 250 zaposlenih. Med anketiranci so bili tako tisti, ki v svojih organizacijah opravljajo vodstvene vloge na področju informacijske tehnologije kot tudi tisti, ki niso povezani z informacijsko tehnologijo.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem KONICA MINOLTA SLOVENIJA
Za več informacij so vam na voljo pri KONICA MINOLTA SLOVENIJA
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Konica Minolta Slovenija

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem KONICA MINOLTA SLOVENIJA? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MAJ.universe

Čopova ulica 6, 3310 Žalec, Tel: 041 430 248
MAJ.universe je Majino vesolje MAJ.universe je Majino vesolje, ki ga želi deliti z vami. Maja Horvat je številne izkušnje v novinarstvu, odnosih z javnostjo, organizaciji ... Več
Zlati partner

TIFT d.o.o.

Kamniška ulica 41, 1000 Ljubljana, Tel: 01 600 10 20
Poslovni sistemi se že nekaj časa soočajo s procesom postopne digitalizacije naprav za pripravo, oblikovanje in izdelavo različnih dokumentov. Digitalni Hibridni Upravljalci Dokumentov ... Več

BILAZ d.o.o.

Sedejeva ulica 8, 5000 Nova Gorica, Tel: 05 333 19 00
Ponudba kakovostnih storitev s kvalitetnimi materiali in "brand name" računalniškimi blagovnimi znamkami jih uvršča v sam vrh tovrstnih ponudnikov. Cenovna politika podjetja je ... Več

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več