RAM se bo podražil. Kaj to pomeni za grafične kartice?
Cene pomnilnika RAM bi se lahko kmalu dvignile, kar bi lahko vplivalo na cene grafičnih kartic naslednje generacije, ki jih pričakujemo do konca leta.
Novo poročilo iz tehnološke industrije je slaba novica za igričarje, ki že nestrpno čakajo na izid zverine Nvidia RTX 5090.
Po najnovejšem poročilu TrendForce naj bi se stroški pomnilnika v naslednjih treh mesecih povečali za 3-8 odstotkov. To bo vplivalo tudi na cene prihodnjih grafičnih pomnilnikov. Proizvodnja trenutnih grafičnih kartic ni ogrožena, lahko pa podražitev vpliva na maloprodajno ceno prihajajočih grafičnih kartic, kot na primer RTX 5090, ki v nobenem primeru ne bi bila poceni, nihče pa si ne želi, da bi bila še dražja.
Čeprav nimamo podatka o natančnem razlogu za dvig cen RAM-a, TrendForce trdi, da je ta trend posledica povečanega povpraševanja po strežnikih, verjetno zaradi hitre rasti naročil strežnikov umetne inteligence in podatkovnih centrov.
Povpraševanje po pomnilniku VRAM za grafične kartice trenutne generacije je stabilno ali pa se zmanjšuje, zato je obstoječe zaloge za zadovoljitev povpraševanja več kot dovolj. Kot rečeno bo to vplivalo le na nove grafične procesorje, ki so jih šele začeli proizvajati in uporabljajo pomnilnik GDDR7.
Tudi sicer ni še čas za paniko. To so za zdaj le napovedi. Tudi za prvi dve četrtletji v letu 2024 so napovedovali dvig cen RAM-a, pa se to ni zgodilo v tako veliki meri. Zalog je očitno še dovolj, povpraševanje potrošnikov ni na takšni ravni kot pred leti in tudi proizvajalci so rešili nekatere proizvodne težave, ki so jih pestile v preteklih letih.
Če se bodo podražitve zgodile, lahko pričakujemo, da bo na primer cena RTX 5090 gladko nad 2000 evrov. Nekateri zagovarjajo, da je to sprejemljivo, saj bo kartica 30 % hitrejša od predhodnice, drugi pa se zgražajo nad številkami na področju grafičnih kartic.
Počakajmo do konca leta in upajmo, da bodo cene ostale enake, še bolje pa bi bilo, da bi se spustile za kakšnega stotaka.
Prijavi napako v članku