Prvi računalnik, ki temelji na osnovi dednega zapisa DNK!
Praktično iz dneva v dan smo priča novim tehnološkim izumom, ki spreminjajo svet. Za njimi po navadi stojijo vedno uspešna tehnološka podjetja, med katerimi prednjačijo Google, Apple, Microsoft, Facebook in še nekateri drugi. Tokrat pa so se izkazali raziskovalci univerze Rochester, saj so pripravili prvi računalniški sistem, ki temelji na osnovi deoksiribonukleinske kisline (DNK) oziroma molekule, ki je nosilka genetske informacije oziroma dednega zapisa v vseh živih organizmih.
Znanstveniki z univerze Rochester so v svojem laboratoriju pripravili računalnik, ki ga sestavljajo 32 niti na osnovi DNK, kjer se analizirajo in shranjujejo informacije. Računalnik DNK dejansko uporablja postopek hibridizacije, ki se zgodi, ko se dva sklopa molekul DNK združita v dvojno spiralo. Tu gre za povsem delujoči računalnik, ki je sestavljen iz desetih sklopov, vsak izmed njih pa predstavlja številko od 1 do 900. Za prikaz števila in končnega rezultata pa je na voljo fluorescenčni marker, kar pomeni, da je končen izračun dejansko natančen sev barve, ki se ujema s točno določenim številom.
Računalniški sistem, ki temelji na posnovi DNK je trenutno le laboratorijski poskus, njegov nadaljnji razvoj pa bi lahko omogočil pripravo računalnika za nadvse zapletene izračune. Tovrstno računalniško je seveda še vedno v povojih, vendar že obljublja, da bo rešilo težave, ki so za trenutne računalniške sisteme pretežke ali celo nemogoče. Napredek na tem področju naj bi se zgodil še letos.
Prijavi napako v članku