Prvi pacient s čipom v možganih lahko premika računalniško miško
Podjetje Neuralink, tehnološki podvig Elona Muska na področju zdravstva, je pred kratkim doseglo kar je še pred kratkim veljalo za povsem nemogoče. Njegovi strokovnjaki so namreč v človeka nedavno vgradili poseben možganski vsadek oziroma čip. Ta naj bi imel v prihodnosti tri vloge. Dve bosta namenjeni obnovitvi vida, tudi tistim, ki so bili slepi ob rojstvu, tretja zadolžitev pa bo osredotočena na možgansko skorjo, ki bo ljudem s poškodovano hrbtenico ali različnimi hrbteničnimi obolenji povrnila celotno funkcionalnost.
Prvi cilj pa je bil nedavno dosežen. Čip, ki je bil vgrajen v možgane povsem hromega pacienta, mu je omogočil uporabo računalniške miške. To je pacient opravil kar s pomočjo misli. Zasluge za to gredo posebnemu čipu z oznako Telepathy. Ta je bil namreč posebej pripravljen za ljudi z motoričnimi omejitvami ali brez udov.
To sicer ni povsem nova tehnologija. Raziskovalci namreč že desetletja raziskujejo naprave, ki lahko dekodirajo možganske signale za praktične namene, kot so dovoliti osebi, da tipka besede ali igra videoigre samo z možgani. To pa osebam s prirojenimi ali pridobljenimi telesnimi omejitvami daje povsem nove možnosti.
Elon Musk je podjetje Neuralink lansiral pred več kot petimi leti s ciljem razvoja tehnologij, ki lahko izboljšajo povezavo med ljudmi in računalnikom z vsaditvijo čipov v možgane ljudi. Podjetje je še pred časom izdelke testiralo samo na živalih. Sedaj pa je prišel že čas za preizkušanje na ljudeh. Kaj kmalu pa bi lahko zašel v naša vsakdanja življenja. Največ pa bodo s temi čipovji pridobili ljudje z omejeno možnostjo uporabe udov.
Prijavi napako v članku