Premislite preden kliknete: Top 5 internetnih potegavščin
Internetne potegavščine niso nikakršna novost, a nekatere je očitno stežka iztrebiti. Spodaj je 5 najbolj popularnih potegavščin, katerim se raje izognite.
1. Sumljive avkcije. Seveda imamo radi poceni stvari preko eBay-a, ampak potegovati se za posebno izdajo Elvisove plošče iz leta 1973 morda le ni tako nedolžna stvar, kot se sliši. Prodaja ukradenih ali ponarejenih izdelkov ni tako redka stvar in kakršenkoli certifikat o istovetnosti izdelka bo pri tem bržkone brezpredmeten.
2. Bančna potegavščina s pomočjo „Phishinga“. Najverjetneje boste dobili e-mail sporočilo od “vaše banke”, v katerem bo navedeno, da nekdo želi vdreti v vaš račun. Prosili vas bodo da kliknete na določeno povezavo in s tem verificirate vaše bančne informacije, s čemer bi naj zavarovali vaš bančni račun. Ne glede na to, kako legitimno zgleda to sporočilo, vedite, da banke nikoli ne pošiljajo elektronske pošte, s katero bi vas spraševale po vaših podatkih.
3. Prevara v smislu „You’ve won a FREE Xbox”. Nikakor ne zaupajte takšnim in podobnim dobitkom. Naj bo Bill Gates še tako radodaren, Microsoft korporacija verjetno ne bo kar razdelila tisoč Xbox-ov preko spleta. Elektronska pošta te sorte se bo začela nekako takole: “Congratulations! You’ve won a FREE Xbox (iPod, TiVo, ali kakšno podobno „fancy“ zadevščino)! All we need is your address and credit card information to pay the $5.99 shipping/handling!”
4. Dobrodelne prevare. Največ takšnih prevar se formira ob različnih svetovnih tragedijah, kot so bile npr 9/11, orkan Katrina, poplave v Aziji ipd. Prevaranti takrat izkoristijo trenutek rahločutnosti prizadetih ljudi, ki v danem trenutku npr. sploh ne vedo kam bi lahko nakazali denar. Preden boste darovali, tako preverite istovetnost organizacije, ki prosi za pomoč. Izognite se kakršnemu koli odpiranju dodanih slik, različnih datotek, ker so verjetno okužene z virusi.
5. Grožnja najetega morilca. Zveni precej resno, če pomislimo, da je stvar dejansko lahko realna. Pogosto ime zanjo je „hit man scam“. Žrtev je v tem primeru kontaktirana preko elektronske pošte, v kateri je navedeno, da bo na kakršen koli način ogrožena žrtev sama ali morebiti kdorkoli od najbližjih, če ne bo na XXX bančni račun nakazala toliko in toliko tisoč dolarjev. Če se boste ob tem počutili na kakršenkoli način ogrožene, je najbolje, da se oglasite na najbližji policijski postaji.
Prijavi napako v članku